Леонід Кравчук: У нової влади немає шансів створити коаліцію

Леонід Кравчук: У нової влади немає шансів створити коаліцію

Перший Президент - про «українську колимагу, зв’язану мотузками».

У нової влади є два виходи – або йти на дострокові парламентські вибори, або домовлятися з Юлією Тимошенко та залишати її прем’єром. Такий сценарій для українського політикуму пророкує перший Президент України Леонід Кравчук. В нову коаліцію політик не вірить. про що і розповів на прес-конференції у «Главкомі», відповідаючи на запитання журналістів.

Ви підете на інавгурацію Віктора Януковича?

Я отримав запрошення від голови Верховної Ради на урочисте засідання 25 лютого. Але моя присутність не є обов’язковою, тому я на інавгурацію не піду, не бачу там своєї ролі. Якби Ющенко прийшов до Януковича, це було б логічно, відбулася б якась передача влади.

Хто, на вашу думку, може бути наступним прем’єр-міністром, бо Янукович вже назвав три можливі кандидатури – Азарова, Тігіпка та Яценюка?

Якщо говорити про досвід прем’єрської роботи, то його має Азаров. Щодо Тігіпка, то я його добре знаю. Він був заступником у мене, коли я був головою Адміністративної комісії, тож можу засвідчити, що це людина професійна, смілива, рішуча, має смак до нових ідей. Будучи кандидатом у Президенти, він зайняв третє місце, це також добрий знак, люди його сприйняли як нову постать. Але щось мені думається, що Віктор Федорович схилиться до перевірених відданих людей. До того ж Азаров не думає про майбутнє президентство, а президенти вибирають тих, хто вносить в роботу більший спокій і не думає про політику.

Микола Янович давно планує зайняти високу посаду в Україні, але чомусь йому не вистачає сили подолати українську мову. Я собі не уявляю, щоб, скажімо, президент Франції прийшов у парламент і виголосив промову німецькою мовою – вся нація з’їхала б з глузду. А у нас чогось це не є принциповим. Я вважаю, що не може ні Президент, ні прем’єр, ні будь-яка висока посадова особа призначатись на посаду без перфектного знання державної мови. Це є нонсенс або брутальна неповага до нації.

Яценюк також може розглядатися на цю посаду, але він найбільш невитриманий. Це поспішність, що він пішов в таку кавалерійську атаку на президентські вибори і захотів розкритикувати Україну глибше, ніж Петро Симоненко, мовляв, все погано і нічого доброго. Вік дуже молодий…

Ваші прогнози щодо формату нової коаліції у парламенті…

Коаліції у Партії регіонів немає, тому вони вдаються до різних політичних та публічних фальшувань, брутального обдурювання українського народу. Вони кажуть: нехай Тимошенко іде у відставку. Уявіть собі, що це сталося, і що робити Януковичу? Немає прем’єра, він за Конституцією призначити його не може, бо подання робить лише коаліція. Хто буде керувати економікою країни? Нема кому. Отже, вона подає у відставку, а вони стають перед нею на коліна і просять виконувати повноваження до призначення нового прем’єра. От вони і роблять вигляд, що Тимошенко тримається за крісло. Тільки фракція БЮТ зібрала підписи на скликання позачергової сесії, аби відправити уряд у відставку, як вони сказали: «Не треба». Знають, що у них немає голосів.

Вітрина політики та її кухня настільки неадекватна, наскільки втрачена елементарна совість…Зрозуміло, що крісло спікера ближче до влади. Це його філософія, він причепився до Тимошенко і став головою Верховної Ради. Побачив, що її крісло почало хитатись, обережно поклав свої яйця у кошик Януковича, тепер чекає, коли дозріють. Я розповім вам анекдот, який свого часу розказав Кучма. Коли Володимира Михайловича тільки призначили головою Верховної Ради, він одразу почав набирати силу. Хоча колись Литвин був у мене у відділі пропаганди лектором, а коли партія розпалась, він написав брутальний памфлет на Кравчука. Так його і помітив мій опонент Леонід Кучма, взяв до себе, зробив лідером «За єдУ», обрали його спікером, аж тут Литвин почав і Кучму з усіх боків обходити. Тож Леонід Данилович прийшов у Верховну Раду і розказав анекдот: патріотична сім’я зібралася і почала пригадувати, як хто допомагав партизанам. Дідусь каже так, бабусі так, і сидить підліток Володя (показує Кучма на Литвина), його запитують: як ти допомагав? Володя відповідає: патрони підносив. А що ж тобі командир казав? Зер гут, Вальдемар!

Я тоді не надав цьому такого великого значення, а тепер бачу: де крісло, там «зер гут, Вальдемар»!..

Нинішня коаліція також недієва, це підтверджують голосування у парламенті. Зараз мова йде вже про дострокові парламентські вибори. Чи можливий такий розвиток подій?

Є два можливих варіанти. На перше місце я ставлю дострокові вибори, якщо діяти у спосіб, передбачений Конституцією. Немає шансів у нової влади створити коаліцію. Якщо вона раптом десь буде створена, то це буде або незаконно, або тимчасово, тому що не можна схрестити «ежа и ужа», бо точно народиться колючий дріт. Уявіть собі «Нашу Україну» разом з комуністами, Партією регіонів та Литвином, коли в парламенті будуть розглядатися питання НАТО, мови. Януковичу треба це робити, бо наобіцяв він стільки, що кожного дня доведеться щось вносити. От коаліція розвалиться зразу. Потрібні дострокові вибори. Але треба стати на коліна перед всіма народними депутатами і попросити їх прийняти нове законодавство про вибори, інакше нічого не зміниться. Треба зібрати Верховну Раду та відкрито сказати, що у нас безвихідь, прийняти два закони – про обрання до парламенту та до місцевих рад – й піти на вибори. Якщо ж це робити через коліно, то ситуацію доведуть до конфлікту, до вулиці…

Або доведеться домовлятися з Тимошенко. Це другий шлях, який я називаю нереальним, хоча в політиці можливе все.

На яких умовах Тимошенко може погодитись домовлятися з регіоналами?

Коли вона буде прем’єр-міністром. Я знаю її заяву про те, що вона ні в якому разі не піде на домовленості з Партією регіонів, та в політиці інколи не можна говорити навічно «ні». Можливо, можна було б запропонувати кандидатуру Ющенка як більш нейтральну, проте я б на місці Тимошенко ніколи на це не погодився. Ющенко як Президент України зробив стільки всього, щоб розпочатий ним курс загинув зразу. Віктор Андрійович очолив частину націонал-патріотів, які разом зрадили національну ідею України. Ви хочете, щоб Президент до чогось домовився, коли він сідає в крісло і встає, відкриває рота і закриває словом «Тимошенко». Все зробили, щоб загинуло те, за що він бився всі ці п’ять років. У Ющенка є ідея-фікс: тільки я і ніхто більше не може здійснити цей націонал-патріотичний курс. Нехай гине все, тому що не я. Собака на сіні…

Чи бачите ви себе в новому складі парламенту, наприклад, за списками БЮТ? Юлія Володимирівна вам це пропонувала?

Мені Юлія Тимошенко нічого не пропонувала. Все пропонував я їй, як і належить мужчині. Я запропонував їй підтримку на президентських виборах, вона запитала, чи можна подати мою кандидатуру на довірену особу, я не заперечував. І зараз я буду її підтримувати в тій частині, яка стосується націонал-патріотичного курсу, європейського вибору… Якщо ми знову повернемося до Росії, то залишимося в складі євро-азіатського простору і звідти нам ніколи не вирватись. А наші націонал-патріоти будуть стояти на узбіччі дороги і підтримувати ряси чужих священників.

Як довго може протриматися ситуація: Янукович-Президент, Тимошенко-прем’єр?

За Конституцією вона може протриматися стільки, стільки захоче, бо обрання Президента не пов’язане з формуванням уряду. Хай обирають Президента хоч кожен рік, а уряд і парламент можуть собі працювати. От коли розвалиться коаліція, тоді формуватиметься новий уряд, але про це поки що не йдеться.

Що ж чекає на Україну за нового Президента, хоча б у перші 100 днів?

Якщо Президент так буде галопувати, формуючи новий курс, нічого хорошого не буде. Кравчук-Президент – курс, Кучма – два курси, хоча наприкінці другого він віддав іншим будувати парламентську державу. Ющенко прийшов – розвернув українську колимагу, зв’язану мотузками, в інший бік. Янукович ще не прийшов, а вже наговорив, що все буде по-новому. Якщо Віктор Федорович не зрозуміє, що треба будувати Україну одну для всього українського народу, не поспішаючи різати там, де ще навіть не зшито, то довго спокій в Україні не утримається. Не забувайте, якби Тимошенко набрала 3%, як Литвин, то було б по-іншому, а за неї проголосувало одинадцять з половиною мільйонів людей.

Вони вважають, що сів в крісло – все пішло. Ющенко теж так думав…

Тимошенко не визнає Януковича легітимно обраним Президентом. Чи визнаєте ви його?

Визнаю. Я сказав: коли припиняться всі суди, я поздоровлю Віктора Федоровича, він буде Президентом, але я буду його нещадно критикувати, тому що те, що він зараз робить, не збігається з моїми уявленнями про Україну. Я привітав його. Він є членом Ради миру, і я підписав поздоровлення як голова цієї організації.

Юлія Тимошенко боролася з Віктором Федоровичем, і це її справа – визнавати його чи ні. Те, що суд вчинив з Тимошенко брутально, це реальний факт.

Духовенству є місце на прийнятті присяги новим главою держави? Як ви оцінюєте намір Патріарха Московського Кирила приїхати на інавгурацію та благословити Януковича на президентство?

Це питання до Кирила. Якщо він вважає Україну російською губернією, то він повинен приїздити. Якщо Україна в його розумінні є незалежною державою, то я не можу пояснити такого кроку. Якщо так вирішив Янукович, то в цих канонічних нюансах він може не знатись, а Патріарх Московський знає, що це українська держава, яка обирає собі Президента. В Україні є українська церква, тому я вважаю, що цим кроком вже зразу зроблений найглибший розкол, який тільки може бути між церковними конфесіями – між Українською церквою Київського Патріархату і Московською церквою.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: