Народний депутат від БЮТ - про сценарії зміни влади у столиці.
Зміна влади чекає і на Київ, проте регіонали не готові на радикальні дії як то дострокові вибори міського голови, бо результат буде не на їхню користь. Простіше замінити заступників Леоніда Черновецького на своїх людей, які фактично і будуть керувати столицею. Так вважає народний депутат від БЮТ Володимир Бондаренко, який давно знається на київській політиці. На прес-конференції в «Главкомі» він розповів журналістам один із сценаріїв поведінки регіоналів.
Як ви оцінюєте наміри нової влади «навести порядок» у Києві?
Причиною того, що сьогодні в Києві є така не зовсім адекватна влада, є ті процеси, які проходили значно раніше. Перш за все, я б хотів звернути увагу на особливу роль Олександра Омельченка на завершальному етапі його київського керівництва. При ньому розпочалися основні процеси пограбування міста, зокрема, шляхом створення так званих холдингів «Хліб Києва» та «Київенергохолдинг». Тоді бізнесмени Василь Хмельницький та Андрій Іванов змогли переконати Олександра Олександровича в необхідності їх створення, аби ефективніше керувати цими галузями. Це звідти бере свій початок, а Черновецький вміло підхопив «хороші» ідеї та продовжив їх на свою користь.
Я пам’ятаю ті вибори, коли до влади прийшов Черновецький. Тоді у нас із Омельченком відбувалися дуже активні контакти, я працював з Віталієм Кличком, розмова звелась до того, що Олександр Олександрович достатньо покерував містом і міг би бути хорошим консультантом. На що він і погодився, а потім за короткий термін до виборів змінив свою точку зору, сказав, що у нього рейтинг 39% і привів до влади Черновецького.
І стара влада, і нова до столиці ставились по-особливому. Віктор Ющенко використовував столичну владу в боротьбі, перш за все, з Юлією Тимошенко. І друге, аби його оточення могло користуватися землями Києва, майновими комплексами без будь-яких проблем. Всі ми добре знаємо роль фірми «Сула» в Києві та багатьох інших структур, які активно використовували земельні ділянки, а Черновецький, незважаючи на неадекватність своєї поведінки, залишався у фаворі, більш того, отримав нагороду.
За 2006-2009 рр. в Києві було внесено 1 143 зміни до Генплану міста, які призвели до скорочення історико-охоронних та зелених зон, фактичного знищення інженерних коридорів. Сьогодні є понад 400 забудовчих конфліктів у Києві, незважаючи на те, що кількість об’єктів зменшилась.
Узурпація влади іде по всіх напрямках, вона побудована на одній родині. При мерові Черновецькому всі земельні питання вирішуються через його зятя Супруненка. Всі питання, пов’язані з майном, – через близького родича Черновецького, який керує управлінням майна. Донька Черновецького Христина займається проблемами переселення старших людей в окремі будинки престарілих. Добре, що це не до кінця реалізовано, але створена унікальна структура, яка об’єднала всі морги Києва в одну, тому будь-який діагноз можна поставити, що породжує «великі можливості». Ми були свідками активного росту у міській владі і Степана Черновецького, який продовжує контролювати всі тендери, які проходять у місті. Цим мають займатися контролюючі органи, як це відбувається в розвинених країнах. А у нас Генеральна прокуратура України в місті Києві отримала понад 70 земельних ділянок під так звані інвестиційні проекти. Ми сьогодні маємо унікальні стосунки між ГПУ і київською владою.
Цього року взимку ми сповна відчули і господарські можливості столичної влади, пов’язані з тим, що Київ став одним з не багатьох міст України, де зовсім ніхто ні на йоту не займався проблемами покращення благоустрою, а також створення умов для існування. В середньому 350 людей щодня ламали руки, ноги, ребра в період від першого снігопаду і до сьогодні.
Свого часу я звернувся до Конституційного суду з питанням, чи правомірні зазіхання центральної влади на київські органи самоврядування. Зокрема, йшлося про розділення посади київського міського голови та голови Київської міської держадміністрації. Тоді КС ухвалив рішення про те, що головою київської міськдержадміністрації Президент України зобов’язаний призначити лише ту особу, яка обрана київським міським головою. Тепер виникає ситуація: Партії регіонів сьогодні отримала повну владу в державі, зокрема має більшість у Верховній Раді, нею сформований Кабінет Міністрів, має Президента. Але яким чином їй поміняти владу у Києві? Виходячи з рішення КС – лише шляхом виборів. А чи виберуть в Києві представників Партії регіонів? Ні. Тому шукається інший шлях. На мій погляд, запланована спецоперація із заміни заступників Черновецького, його оточення на представників іншого регіону, які сьогодні укомплектовують кадри по всій Україні. А Черновецького можуть залишити, не змінюючи його статус, проте я дуже важко уявляю, чи буде він щось вирішувати в такій ситуації.
Звертаю увагу і на те, що Олесь Довгий є сьогодні недоторканним, тому що його батько активно пішов у коаліцію «тушок» у Верховній Раді, і таким чином убезпечив його хоча б від кримінальної відповідальності. Окрім цього, Черновецький має хорошу систему захисту в лікувальних установах, які він останнім часом неодмінно відвідує по декілька разів на рік – це ізраїльські та швейцарські спеціальні заклади. При тому, що уже сьогодні за його спиною працюють регіонал Сівець та абсолютно присягнувший Партії регіонів Червоненко. Там також є начальники окремих управлінь і Віталій Журавський, що активно співпрацював під час виборів, збираючи директорів шкіл. Є ще Омеляненко Олексій, який займається дорожнім господарством. Отже, іде процес вимивання з оточення Черновецького тих людей, яких він привів, і буде здійснена заміна. Черновецький буде залишатися, вийти на прямі вибори в Києві Партія регіонів сьогодні не ризикне, бо результат буде не на їхню користь.
Але ж Микола Азаров зустрівся з київським керівництвом, покритикував, дав три місяці на виправлення ситуації. І що далі?
Я не почув жодного пункту завдання для київської влади. Сказано лише «наведіть порядок». Я б, наприклад, повернувся до деяких свіжих рішень Київради стосовно земельних ділянок.
Така розмова відбулася лише для того, щоб випустити пар, показати, що центральна влада занепокоєна ситуацією в місті. А через три місяці сніг розтане, вітер знесе сміття в Дніпро, і скажуть, що ситуація значно покращилась. Я не бачу жодного кроку нової влади із наведення порядку у Києві.
Чи підуть «регіонали» на те, щоб внести зміни у Закон про столицю та розвести дві посади, які зараз посідає Черновецький? Вже називається кандидатура на пост глави КМДА Ігоря Лисова, які в нього шанси?
Законодавство України взагалі не має шляхів, яким чином усунути київського голову, крім прямих виборів. Ця посада нероздільна за Конституцією, є відповідне рішення КС, яке змінити можна лише за допомогою 300 голосів та спеціальною процедурою. Така процедура поки що не розпочата. Волюнтаристські рішення, пов’язані з утворенням якоїсь посади, не будуть відповідати Основному Закону. Але після того, що зробили з парламентом, намагаючись вилучити норму про єдину опозицію, можна чекати чого завгодно.
Ігор Лисов – київський керівник, активний сьогодні у Партії регіонів, очолює будівельну структуру «Ліка-холдинг». Свого часу Омельченко знищив депо на вулиці Горького і передав всю територію цій структурі. У них свої давні стосунки. До того ж Омельченко проголосував за нову коаліцію…
Чому ж нова влада зволікає із заміною тих же заступників Черновецького?
Сьогодні у Черновецького є 19 заступників. Наприклад, зовнішньою рекламою займаються одночасно Кільчицька, Голубченко і Басс. А буде цих заступників 12 чи 10 – це нічого не міняє в принципі, бо система управління містом залишається такою як є: побудована на родинному бізнесі Черновецького, на дуже наближених людях, на політичних торгах з ГАКом, Партією регіонів і т.д. Вони поділили владу, і будь-які виступи Кличка чи БЮТ зіштовхуються з таким дуже спокійним, цинічним ігноруванням.
Проте в столиці повинна бути окрема державна адміністрація, і їй мають бути підпорядковані лише такі структури як прокуратура, СБУ, військові комісаріати, санітарний лікар і ще кілька, всього 10 структур, та має бути надано забезпечення незалежною судовою системою. Це приклад Франції, де є державна структура, що пронизує все суспільство, і є комуни, які розпоряджаються на своїй території. Сьогодні, коли мер міста керує деякими державними структурами напряму, це дуже шкідливо та, як мінімум, породжує корупцію. Я хочу робити деякі законодавчі ініціативи саме в цьому плані. Про це можна дискутувати, але без 300 голосів у парламенті внести зміни до Конституції у цій частині також неможливо.
Хто саме із заступників буде звільнений?
Складно сказати, бо там жодна логіка не діє. Очевидно, піде Басс, я не знаю, що там робити Кільчицькій.
В київській міській владі є три групи першої лінії керівників: прямі родинні (Чуб, Супруненко тощо), менеджери банківської системи, які вже розібралися, що таке система опалення у місті (крім Голубченка), та люди, яким дали підзаробити в Києві.
Із дев’ятнадцяти заступників можна було б обійтися вісьмома. Треба чітко сконцентрувати ЖКГ в руках однієї людини, соціально-культурний комплекс, бізнес (раніше називалося промисловістю), будівництво та розвиток міста, підготовку до проведення Євро-2012, функціонування столиці (контакти з держустановами).
Отже, донецькі не зацікавлені в проведенні дострокових виборів. І все ж таки вони можливі у столиці?
Асинхронність виборів вигідна місцевим адміністраціям, бо коли вибори скрізь, за всім не услідкуєш. Очевидно, восени ми вийдемо на загальні вибори до місцевих рад, а до того часу Партія регіонів розставить своїх голів адміністрацій, вони контролюватимуть ситуацію на місцях, тоді можна буде оголошувати місцеві вибори. Чи будуть вони у Києві? Я в цьому не впевнений. На мій погляд, Київ буде йти в системі виборчої зміни влади.
Чи буде Юлія Тимошенко брати участь у виборчій кампанії в Києві? Якщо ні, то кого виставить БЮТ?
По-перше, невідомо, коли буде ця кампанія. По-друге, Юля Володимирівна з цього приводу вже сказала, що немає наміру особисто брати участь у виборах мера Києва.
Блок Юлії Тимошенко має в Києві досить стійку підтримку, та Турчинов не збирається цього разу йти на вибори. А щодо можливої підтримки, то Тігіпко, напевно вимажеться у владі так, що його не виберуть і сільським головою. Можливо, Арсеній Яценюк і не захоче туди йти.
А як щодо Віталія Кличка?
Коли він вперше балотувався, з ним була команда, яка могла працювати на всіх напрямах міського господарства. Бо політик важливий на першій ролі, коли на другій є хтось, хто добре розбирається у всьому.
Сьогодні він, на жаль, не має такого оточення, та й Віталій якось політично розсипався. Кілька наших спроб залучити його до співробітництва з БЮТ закінчувались тим, що його розраджували то Катерина Ющенко, то ще хтось. Зараз він оприлюднює думки, які стосуються міста, але вони не завжди вчасні та влучні, підказані відомо ким. Свого часу деякі речі йому писав Василь Самохвалов, там ще є Дмитро Андріївський, Наталя Новак. Отже, є велика проблема з ним, хоча Віталій може і не послухати. Він давно вже задекларував свої наміри брати участь у кампанії, але на сьогодні у нього можливості менші.
Все середовище, яке колись було потужним у боротьбі з київською владою, незважаючи на надзвичайно сприятливі умови для консолідації, є розпорошеним та практично не здатним провести будь-які зміни, починаючи із Закону про столицю.
Коментарі — 0