Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  В.Лук’янов: вітчизняний фінансовий ринок монополізовано іноземними компаніями

  • Олексій Біловол, «Інтермедіа Консалтинг»
  • Розсилка
  В.Лук’янов: вітчизняний фінансовий ринок монополізовано іноземними компаніями

  Податковий кодекс прийнято. Найболючішу тему - спрощену систему оподаткування – винесено за лапки...

  Податковий кодекс прийнято. Найболючішу тему - спрощену систему оподаткування – винесено за лапки, у планах повернутись до розгляду цього питання вже після Нового року. На черзі Держбюджет-2011. У Кабміні запевняють, що він не перевищить 4% ВВП. Але згадуючи Майдан-2, щось не хочеться переможних реляцій. І все-таки є бажання дочекатись, поки проект бюджету надійде до Верховної Ради. Тим більше, що світова економіка нині настільки хитка, що робити якісь прогнози справа невдячна. Для того, щоб дізнатись останні новини щодо бюджету та підбити попередні підсумки економічної ситуації в країні у 2010 році, ІМК звернувся до народного депутата від ПР Владислава Лук’янова, який має безпосереднє відношення до світової економіки.

  - Владиславе Валентиновичу, який саме дефіцит бюджету, на Вашу думку, можна очікувати?

  - 3-4 відсотки. Реально - 3,5% може бути.

  - Тобто бар’єр у 4% ВВП він не повинен перевищити?

  - Не повинен.

  - Це все завдяки новому Податковому кодексу? Як вже неодноразово наголошувалось, саме на новій Податковій базі буде прийнято Держбюджет-2011?

  - Не тільки Податковому кодексу… А і завдяки тому, що нарешті є розуміння: дефіцитний бюджет призводить до зниження бюджетної дисципліни. З одного боку, він розбовтує чиновників і зменшує їхню відповідальність - грошей не вистачає, можуть на одну програму дати, на іншу - ні. І це цілком зрозуміло, тому що реально грошей не вистачає. Коли бюджет досить жорсткий і реальний, таких коливань набагато менше. І відповідальність у цій ситуації збільшується, і контролювати легше.

  - Як Ви оцінюєте нинішній стан вітчизняної економіки?

  -Безумовно, у порівнянні з минулим роком ситуація покращилась. Якщо минулого року падіння промислового виробництва становило 20, 30, 50 відсотків, а падіння ВВП, якщо брати щоквартально, і 20% сягало, то у 2010 ми бачимо, що економіка витримала рік набагато краще, ніж минулий. Ми бачимо відновлення промислового виробництва, темпів зростання. 5-5,2% ВВП, якщо отримаємо за цей рік, то це дуже гідний показник на тлі всіх загальносвітових економічних проблем.

  Якщо вести мову про найближчі ринки, які з нами пов’язані, коли брати до уваги європейські ринки, то ми бачимо нестабільну ситуацію у так званій групі ПІІГС (PIIGS - скорочення, введене у 2008 році журналістами та фінансовими аналітиками для позначення чотирьох або п'яти країн - Португалія (P), Ірландія (I), Італія (I), Греція (G), Іспанія (S). – Ред.).

  Тому ці моменти, безумовно, не можуть не впливати на Україну, на фінансові ринки. Тобто елемент нестабільності світової економіки присутній.

  Водночас, ми повинні розуміти, що живемо в епоху, коли світові економічні сили, продуктивні сили починають стикатися з ресурсними обмеженнями. Тобто вже не можна добути залізну руду та вугілля скільки б хотілось, не можна мати продуктів харчування скільки б хотілось. Не можна виробити енергії, електроенергії, теплової енергії скільки забажали. Дуже відчутними є викиди в атмосферу і забруднення навколишнього середовища. Тобто існують природні обмеження.

  - І чим це загрожує?

  - Я поясню. Ось, скажімо, якщо ви берете, припустимо, якийсь посуд і заповнюєте його камінням - з'являється дуже багато вільного місця. Або, припустимо, який-небудь м'який матеріал, і теж заповнюєте його камінням, то у цьому випадку ви починаєте здавлювати стінки посудини для того, щоб ущільнити каміння…Так от, я вважаю, що сьогодні світова економічна система перебуває в ситуації заповнення ємності, ущільнення.

  З'являються нові: технології, організаційні підходи, продуктивні центри. Ми бачимо, що центр світового промислового виробництва перемістився до Китаю. Разом з переміщенням світового виробництва зростає фінансова й економічна міць Китаю, а заразом - політична та військово-політична міць.

  Ми живемо у процесі трансформації... Ми бачимо, що світові лідери, в першу чергу, США, Євросоюз - вони не хочуть погоджуватися зі зменшенням своєї ролі у світі. Тобто присутній цей політичний чинник. При цьому паралельно триває боротьба за світові економічні ресурси.

  Економічно нерозвинені регіони, такі континенти як Африка, практично скуповуються державними корпораціями і транснаціональними. Ці країни кредитуються, заганяються у борги...

  Там, де сильніша політична команда захопила ресурси, вона намагається забезпечити економічну, соціальну, політичну стабільність. У першу чергу, для себе, а заразом і людей. На жаль, Україна у цій ситуації перестає бути суб'єктом і все більше стає об'єктом, з яким грають, а не суб'єктом, що грає сам.

  - Але, згідно з реляціями Кабміну і Вашою оцінкою ситуації, все ще можна виправити… Головне, розуміти, як це зробити.

  - Безумовно, оживити не можна тільки мертве... Зараз, якщо вести мову про Україну, то тут відбувається внутрішня трансформація… Для нас нагальні два питання: мобільних трудових ресурсів і правового регулювання та боротьби з корупцією. Бо правила гри повинні бути. Вирішення цих питань стане запорукою розвитку економіки, запорукою зростання. Де ми можемо досягти найбільшого зростання!? На ринку продуктів з високою доданою вартістю. Це наукомісткі технології, машинобудування, фармацевтична промисловість. Безумовно, потрібно використовувати наші природні конкурентні переваги. А це, крім всього, родючі землі, які є зоною сталого землеробства.

  - Тобто ринок землі – єдина альтернатива?

  - Ринок сільськогосподарської продукції. Безумовно… Розвиток сільського господарства підштовхнув би до лібералізації ринку землі, але, боюся, суспільство соціально до цього не готове, до цих змін. Не можна миттєво від планового системного господарства перейти до розвиненої ринкової економіки…

  Наш фінансовий ринок монополізовано іноземними компаніями, які навряд чи буду проводити курс, який потрібен Україні, вони будуть проводити курс... Яка була ідеологія банків, коли вони вирішували, що прийдуть сюди і даватимуть великі кредити!? А вони прийшли сюди з великими грошима, позабивали всіх маленьких, продають тут дешеві кредити за високою ціною і надприбутки качають з України…

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ