США та союзники готуються завдати удару по Сирії, є ймовірність сутички з Росією
США звинувачують уряд Сирії у застосуванні 7 квітня хімічної зброї проти мирного населення в місті Дума, поруч із Дамаском. За непідтвердженими даними, тоді загинули близько 70 осіб, 43 людини отруїлися, а у 500 є симптоми отруєння. Уряди Сирії та Росії заперечують застосування хімзброї. Президент США Дональд Трамп сьогодні у Twitter пообіцяв, що у зв'язку із застосуванням хімічної зброї американські війська завдадуть по Сирії ракетний удар.
Russia vows to shoot down any and all missiles fired at Syria. Get ready Russia, because they will be coming, nice and new and “smart!” You shouldn’t be partners with a Gas Killing Animal who kills his people and enjoys it!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 11 апреля 2018 г.
Напередодні Росія обмінялася з США та іншими країнами Заходу вербальними випадами в Радбезі ООН. «Постпред Росії при ООН Василь Небензя з обуренням відкинув звинувачення у застосуванні хімічної зброї в Думі. Російські експерти, за його словами, не виявили слідів застосування хлору або нервово-паралітичного отруйної речовини. І все це провокація повстанців, яких навчали американці, а також частина плану американців нашкодити Росії за допомогою «широкого арсеналу методів», - йдеться у статті Süddeutsche Zeitung.
Постпред США при ООН Ніккі Хейлі заявила, що «російський режим» забруднив руки в «крові сирійських дітей». Її французький колега Франсуа Делаттр підкреслив, що симптоми жертв вказують на використання в ході атаки як хлору, так і сильної нервово-паралітичної речовини. Лише у сирійський збройних сил, зауважив постпред Франції, є можливість виробляти подібну зброю, говориться в статті.
«Нинішня жорстка риторика - це щось більше, ніж просто погрози, - продовжує видання. - Перспективи того, що в Радбезі буде знайдено рішення, що виключає військовий удар, все більше прямує до нуля».
Сторінки західних ЗМІ рясніють статтями щодо Сирії. Версій того, якою може бути операція Америки, є кілька.
Масштаби американської операції
За даними The New York Times, в Білому домі хочуть провести більш масштабну операцію, ніж у минулому році. Тоді, 7 квітня 2017-го, після застосування силами Башара Асада хімічної зброї в Ідлібі США з кораблів в Середземному морі випустили 59 ракет «Томагавк» по сирійському військовому аеродрому Шайрат. Тоді загинули більше 15 людей, були знищені кілька літаків і ангарів, пошкоджено льотне поле. Однак аеродром невдовзі знову почали використовувати, а сам удар, на думку американського командування, ніяк не вплинув на здатність Сирії здійснювати хімічні атаки.
В аналітичній компанії Stratfor стверджують: головна мета операції - змусити Сирію відмовитися від використання хімічної зброї. Як пише The New York Times, збільшення масштабів може полягати у виборі не однієї, а кількох цілей або в нанесенні ударів протягом кількох днів. При цьому США, на думку аналітиків, намагатимуться не вплутатися в тривалу операцію.
Цілі американських військових
The New York Times ганадує, після торішнього удару США оновили список потенційних військових і урядових цілей в Сирії. Йдеться про ангари, склади і командні пункти. На думку аналітиків Stratfor, цілями операції можуть стати аеродроми в Думайре, Мардж Рухаіле і Меззе в околицях Дамаска, а також низка об'єктів, ймовірно важливих для сирійської хімічної програми. Президент Франції Еммануель Макрон, який допустив участь Франції в операції, заявив, що цілями ударів повинні стати склади хімічної зброї. На думку Los Angeles Times, в разі проведення більш масштабної операції, цілями США можуть стати і системи протиповітряної оборони Сирії.
Союзники США
Аналітики Stratfor переконані: для проведення масштабної операції може знадобитися допомога союзників США. Великобританія вже відмовилася від участі - через брак доказів вчинення хіматаки. Франція своє остаточне рішення поки не оголосила - хоча, як пише Associated Press, може йтися навіть про операцію під керівництвом саме Франції, а не США. Брати участь в операції, швидше за все, надавши свої ресурси, можуть Саудівська Аравія, Катар і ОАЕ. Саудівська Аравія, на думку Stratfor, також може зажадати співпраці з Туреччиною, Йорданією і Іраком; при цьому Ірак може відмовитися надати свій повітряний простір для удару через тісні зв'язки з Іраном, союзником Башара Асада.
Американські сили
У Середземному морі в районі Близького Сходу знаходяться два есмінця - «Портер», який брав участь в минулорічній операції, і «Дональд Кук». Кожен з них оснащений, за даними The New York Times, приблизно 24 «Томагавками». Сьогодні в регіон повинен відправитися авіаносець «Гаррі Трумен» на чолі ударної групи; шлях займе близько тижня. За даними газети, участь в операції авіації в Пентагоні вважають ризикованим, тому що у Сирії є засоби ППО - загибель або полон пілота може лише посилити конфлікт. Те ж стосується і можливої відправки в Сирію наземних сил. У той же час, за даними The Los Angeles Times, американська авіація може використовувати ракети повітря-земля і не входити в повітряний простір Сирії. При цьому залучення авіації може також збільшити ризик загибелі російських військовослужбовців, вважають джерела газети.
Ризик зіткнення з Росією
Одним з головним стримуючих факторів при плануванні американської операції західні видання називають ризик військового зіткнення з Росією. Як зазначає Stratfor, масштаб відповіді РФ в разі загибелі росіян залежить від того, будуть це військовослужбовці або найманці - Росія ніяк не відповіла на удар по групі найманців в районі Дейр-ез-Зора в лютому.
Президент США Дональд Трамп говорив, що «заплатити» за хімічну атаку повинні і ті, хто підтримує Башара Асада, в тому числі РФ. «Росія обіцяє збивати будь-які ракети, випущені по Сирії. Готуйся, Росія, вони прилетять. Вони будуть хороші, нові і «розумні»! Не треба підтримувати тварину, яка вбиває газом своїх громадян і отримує задоволення!» - написав Трамп у Twitter. Двома днями раніше на зустрічі з урядом Трамп пообіцяв «дуже жорстку» реакцію, якщо виявиться, що Росія має стосунок до хіматаки. На запитання, чи розглядається силовий варіант, Трамп відповів, що розглядаються будь-які варіанти. «Ми не відкинули жоден з них», - заявив він.
Незабаром він опублікував ще один твіт, в якому зазначив, що відносини США з Росією ніколи не були гіршими, ніж нині. «Для цього немає причин. Росії потрібна наша допомога в економіці… Зупинимо гонку озброєнь?», - написав Трамп.
Росія моментально відреагувала. Представник МЗС Росії Марія Захарова у себе на сторінці у Facebook заявила, що «розумні ракети повинні летіти в бік терористів, а не законного уряду, який кілька років бореться з міжнародним тероризмом на своїй території».
Наталія Сокирчук, «Главком»
Коментарі — 0