Євген Федченко Директор Могилянської школи журналістики

Постачання зброї Україні. Як працює пропаганда і до чого тут Amnesty International

Американський канал випустив сюжет про нібито розкрадання зброї в Україні
скріншот з відео

Західних партнерів переконують, що Україні більше не треба надавати зброю

Поки ви висловлювали своє занепокоєння черговим звітом Amnesty (і цілком заслужено), телеканал CBS випустив сюжет про постачання західної зброї в Україну, точніше про те, як вона зникає в невідомому напрямку. І цей сюжет вам також не сподобається – так само як він не сподобався і мені.

Але це все симптоми одного процесу, про який я попереджав багато разів. Ми входимо в другу фазу інформаційної війни, набагато небезпечнішу і складнішу, ніж першу, в якій Україна перемогла.

Нагадаю, що моя теорія була про те, що друга фаза російської інформвійни проти нас буде присвячена вже не поясненням того, чому Росія воює проти нас – цю фазу Росія якраз програла – бо вона була фактологічна і тому з нею легше було боротися. Друга фаза – про закладення в західний інформаційний простір сумнівів про те, чому Україні потрібно чи непотрібно допомагати і підтримувати, в тому числі і зброєю. І матеріалів, що просуватимуть цей наратив, ставатиме з кожним днем все більше. Їх буде настільки багато, що ви навіть не будете навіть встигати ними обурюватися.

Трішки про сам сюжет на CBS. Він триває аж 26 хвилин – цілком достатньо, щоб вкласти в голову аудиторії «правильний» меседж. В ньому багато в чому повторюються ті ж самі тези, що були в статті Financial Times на самому початку цього другого етапу. Але цей сюжет матиме ще більший вплив – в першу чергу на американську аудиторію. Бо він використовує візуальні засоби для розповідання цієї «історії», і всі ці речі про те, як західна зброя зникає на кордоні України, розказуються вже не самими журналістами, а різними людьми, які начебто були самі свідками цього.

А це вже викликає набагато більше довіри. Особливо якщо про це розповідають аудиторії колишні американські військові, які начебто все це бачать своїми власними очима.

Сюжет збудований як таке собі журналістське розслідування, а значить – буде викликати довіру. Короткий опис самого телеканалу до відео одразу задає «правильний» вектор для розуміння того, про що цей фільм: «Flooding a country with advanced weapons can have grave consequences, even when done with the best of intentions. This CBS Reports documentary goes inside Ukraine to get a firsthand look at how military aid gets from the border to frontline soldiers».

Цікавим є і підбір експерта, що коментує – серед всього розмаїття експертів ним чомусь став саме Чарльз Купчан, який ніколи не приховував своїх проросійських поглядів, які часом добре замасковані під удавану нейтральність.

Коментарі на YouTube також є достатньо красномовними. Ось лише деякі з них: «we have sent them billions in arms & have zero accountability of them» або ось такий «Now this is what we were talking about about 4 months before the invasion. If we send help how do we know its going to be any good».

А найцікавішим є те, що одна з експерток, яка розповідає про те, як зникає ця зброя, і ніхто не знає що з нею відбувається після перетину кордону, є представницею... ніколи не повірите – Amnesty International.

Читайте також: Amnesty International звинуватила Україну у «порушенні законів війни»
Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: