Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Чому «Газпром» зриватиме судовий процес у Стокгольмі

  • Юрій Вітренко

   Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз Україна»

  • Розсилка
  Стокгольмський арбітраж - Чому «Газпром» зриватиме судовий процес у Стокгольмі
  Стокгольмський арбітраж

  Слухання у Стокгольмському арбітражі закінчилися. Два тижні трибунал заслуховував юридичних радників, свідків та експертів

  Наша сторона, як і минулого разу (щодо контракту на закупівлю газу), була переконливою. Молодці, одним словом.

  Як я вже писав, наша позиція щодо транзитного контакту є відносно простою.

  Стаття 8.7 цього контракту (опублікованого в інтернеті) прямо передбачає, що у разі зміни умов формування транзитних тарифів у Європі ми маємо право вимагати перегляду тарифу.

  Після підписання контракту був прийнятий так званий Третій енергопакет і умови формування транзитних тарифів у Європі суттєво змінилися.

  Тому ми і вимагаємо привести наш транзитний тариф у відповідність з європейськими умовами. «Газпром» відмовляється переглядати тариф вже більше 5 років. Для таких випадків контрактом і передбачений Стокгольмський арбітраж.

  Те, що при цьому «Газпрому» доведеться платити більше на 4 млрд дол. щорічно (з 2017-го по 2019 рр.), а також компенсувати нам більш ніж 12 млрд дол неодоотриманих нами доходів від транзиту (за 2010–2015 роки), – це лише наслідок приведення нашого транзитного тарифу до європейських умов.

  Ми також вимагаємо привести транзитний контракт взагалі у відповідність до європейського законодавства, яке Україна імплементувала на виконання своїх міжнародних зобов'язань у зв'язку з приєднанням до Енергетичного співтовариства.

  Без цього ми не можемо завершити відокремлення оператора ГТС, здійснювати віртуальний реверс газу, в повній мірі використовувати потужності міждержавних з'єднань та наші підземні сховища газу. У свою чергу це обмежує конкуренцію та розвиток ринку в Україні та усьому регіоні.

  Такі антиконкурентні дії «Газпрому» є недопустимими як з точки зору Шведського права, яке передбачене нашим контрактом, так і з точки зору національного законодавства, яке має переважну юридичну силу над контрактами між юридичними особами.

  Тобто з якої точки зору не подивитися, контракт має бути приведений у відповідність до європейського законодавства.

  До речі, досить показово, що ті, хто звинувачували Україну у «нецивілізованності», зараз виступають проти приведення контракту у відповідність до найбільш «цивілізованих» європейських умов.

  Дивно також чути коментарі, що за підвищену вартість транзиту заплатять європейці, або що така висока вартість заохочує будувати обдхідні газопроводи.

  По-перше, в Європі ціна газу визначається співвідношенням попиту і пропозиції, а не як «собівартість видобутку» плюс вартість транспортування. Витрати газовидобувних компаній мало кого цікавлять. Якщо витрати низькі у порівнянні з ринковою ціною – отримуєш значний прибуток. Якщо високі – отримуєш менший прибуток або навіть збиток. Твої проблеми. (Зміна маржинальних витрат впливає на криву сукупної пропозиції, але це більш складна і непряма залежність.) Оскільки Європа є нетто-імпортером газу, то ціна газу у Європі визначається найнижчою ціною маржинального обсягу імпортованого газу, який може надійти і з Катару, Австралії, США тощо.

  По-друге, вартість транзиту підвищується на період до 2019 року, тобто до закінчення транзитного контракту. До цього часу «Північній потік – 2» все одно не встигнуть побудувати. А з 2020 року вартість транзиту через Україну впаде більш ніж у 9 разів і буде найнижчою у порівнянні з обхідними газопроводами. Нагадаю, це все у відповідності з європейськими умовами формування тарифу.

  Знижувати ж зараз вартість транзиту через сподівання, що це якось зашкодить будівництву обхідних газопроводів, принаймні наївно.

  Ми це проходили з будівництвом «Північного потоку – 1». Тоді наші тарифи були найнижчими у Європі. Але це не завадило будівництву. При цьому всупереч обіцянкам обсяги транзиту через Україну впали...

  Коли робиш якісь активні дії, маєш очікувати не менш активної протидії.

  Зараз протилежна сторона буде зривати процесу у Стокгольмі. У різний спосіб.

  Головною мішенню буде, зрозуміло, «Нафтогаз».  Але будуть спроби і переглянути вартість транзиту через рішення регулятора (НКРЕКП).

  Будуть навіть спроби через Єпропейський союз домогтися винятку для «Газпрому» щодо застосування європейських норм для транзиту через Україну – до закінчення чинного контакту (а потім це взгалі буде неактуально, бо побудують обхідні газопроводи).

  Це не виключний перелік загроз. Але ми маємо вистояти. Бо це не тільки мільярди доларів...

  Джерело: блог Юрія Вітренка

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Олексій Арестович
  Олексій Арестович

  військовий експерт

  Ігор Ейдман
  Ігор Ейдман

  Соціолог

  Ігор Луценко
  Ігор Луценко

  Народний депутат 8 скликання

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ