Леонід Кравчук: Концепція Конституційної асамблеї буде готова в липні
Перший Президент розповів, як створюватимуть Конституційну асамблею
Схоже, що Віктор Янукович нарешті вирішив покінчити з бардаком навколо створення Конституційної асамблеї. Нагадаємо, що ще 21 лютого він створив науково-експертну групу для підготовки Конституційної асамблеї, а її головою поставив Леоніда Кравчука.
Для багатьох експертів це було дивним, адже за кілька місяців до того Віктор Янукович створив Комісію зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права на чолі з нардепом регіоналом Сергієм Головатим. Ця комісія також мала займатися конституційними питаннями.
Протиріччя вилізли на поверхню майже одразу – вже через кілька днів після створення групи Кравчука виявилося, що ще 16 лютого комісія Головатого навіть затвердила свою концепцію створення асамблеї. Група ж Кравчука ще тільки починала її розробляти. Більше того, на початку березня документ Головатого вже передали на розгляд Венеціанській комісії, і 26 березня навіть отримали висновок.
Потім Віктор Янукович призначив Марину Ставнійчук до себе в адміністрацію, і доручив їй займатися тими самими конституційними питаннями. Здавалося, що в Конституційної асамблеї вже навіть не дві, а цілих три няньки.
І ось сьогодні нарешті всі ці групи, комісії і радники Президента таки сіли за один стіл. На закритому спільному засіданні в АП комісії Головатого, групи Кравчука за участю Марини Ставнійчук було вирішено створити нове утворення – Редакційний комітет. До цієї структури увійдуть 11 людей. За даними «Главкома», там точно працюватимуть Сергій Головатий, Марина Ставнійчук, Микола Козюбра, Юрий Шемшученко та Василь Тацій. Очолить комітет Леонід Кравчук, а єдиним завданнями нового органу буде пошук компромісного варіанту концепції Конституційної асамблеї. Адже зараз їх є вже кілька – від комісії Головатого та від групи Кравчука. Чи вдасться всім цим людям знайти спільну мову, враховуючи напружені стосунки всіх названих персонажів, сказати важко, принаймні деякі члени комітету неофіційно такі побоювання висловили.
Після спільного засіданні в Адміністрації Президента «Главком» розпитав Леоніда Кравчука щодо подробиць створення нового органу та перспектив його роботи.
Леоніде Макаровичу, які результати спільного засідання вашої науково-експертної групи з підготовки Конституційної асамблеї та Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права?
Результати позитивні. Найперше, всі схвалили підхід, що Конституційна асамблея має бути консультативно-дорадчим органом при Президенті України. Друге – модернізація України, ініціатива, з якою виступив Президент, не може відбутися без реформи конституційно-правової сфери.
Щоб узгодити діяльність науково-експертної групи і Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права ми сьогодні утворили Редакційний комітет. В нього увійшли представники обох органів – кращі професіонали в цій сфері. Комітет складається з одинадцяти осіб й він буде опрацьовувати ті питання, які вже напрацьовані. Скажімо, є кілька проектів концепції Конституційної асамблеї. Один підготувала Комісія зміцнення демократії та утвердження верховенства права.
Щодо нього вже є і висновок Венеціанської комісії…
Так, щодо нього вже є висновок Венеціанської комісії. Також є ще один проект концепції, підготовлений Інститутом держави і права імені Корецького. Є вже проект концепції і зауваження, підготовлений Харківською юридичною академією. Маємо конкретні зауваження членів науково-експертної групи. Редакційна комісія до середини липня опрацює всі концепції з урахуванням висновку Венеціанської комісії й підготує одну концепцію. Цей документ ми в липні затвердимо й будемо далі працювати над створенням Конституційної асамблеї.
Хто буде головою цієї редакційної комісії? За нашими даними, це будете саме ви…
Так, я її очолив. Але думаю, що мені там не треба бути головою, краще, аби Юрій Шемшученко (Глава інституту імені Корецького – ред..) керував її роботою. Він професіонал, має цілий інститут. Я буду брати участь в роботі, може в мене якісь пропозиції будуть або зауваження. Для мене не важливе питання амбіції, щоб там керувати.
В чому така велика різниця між концепціями Комісії Сергія Головатого і інституту Корецького? Там зовсім різні підходи?
Ні, різних підходів немає. Є багато різних нюансів: як утворювати асамблею, як формувати склад – обирати чи призначати, які пропорції представлення владних інститутів та громадськості. Тобто, чисто правові і демократичні підходи. Ми хочемо, щоб робота асамблеї була відкритою, публічною та прозорою. Люди мають відчути, що через своїх представників вони причетні до творення нового періоду життя. Адже я вважаю, що після послання Президента має початися новий період життя України, оновлення та модернізація.
До речі, в рішенні Венеціанської комісії щодо концепції Головатого, чітко вказана рекомендація обирати склад Конституційної асамблеї в парламенті. Такий підхід вже обговорювався, чи все ж таки членів асамблеї призначить Президент?
Ми виходимо з того, що у нас є парламент, і, врешті решт, зміни до Конституції буде вносити не асамблея, а тільки парламент. Ми опрацюємо зміни, запропонуємо, підпишемо і подамо Президентові. Він вже внесе проект в парламент. Верховна Рада обговорить його і проголосує. Тобто, немає сенсу, щоб парламент затверджував склад Конституційної асамблеї. Венеціанська комісія пропонує рішення, відштовхуючись від світового досвіду. Але ми враховуємо наші реалії й особливості. Ми ж не можемо не бачити того, що є легітимно обраний парламент. В 2012 році будуть парламентські вибори, за цей час змін до Конституції не зможемо внести, тому внесенням змін до Конституції буде займатися наступна Верховна Рада.
Чи обговорюються вже конкретні зміни до Конституції?
Ні, коли ми створимо концепцію асамблеї, то наступним кроком буде розробка концепції змін і доповнень до Конституції.
Зі сторони виглядає, що навколо Конституційної асамблеї є багато неузгодженостей. Є комісія Головатого, є ваша робоча група, є Марина Ставнійчук, яка займається тим самим в Адміністрації Президента. Не заважає роботі така кількість органів, які займаються тим самим? Конкуренція не заважає?
Марина Ставнійчук очолює управління в Адміністрації Президента. Вона готує пропозиції і висновки не тільки щодо Конституції, а й з усього правого аспекту. Комісія Головатого має також більш широкий профіль. Наша ж група так і називається – з підготовки концепції Конституційної асамблеї.
Просто комісія Головатого розробила свою концепцію і подали на розгляд Венеціанської комісії. За вашою спиною…
Ну вони подали. А міг подати інститут Корецького. Але він не подав. Це ж ніяким чином не означає, що концепція Головатого головна. Вона – один з проектів.
Тобто, конфлікту між вашими органами немає?
Немає. І не буде!
Фото: svit24.net
Коментарі — 0