ООН розслідує скандал з «українськими» двигунами для ракет КНДР - експерт SIPRI
Експерт SIPRI Сімон Віземан розповів, якими можуть бути наслідки для України або Росії, якщо з'ясується, що вони причетні до постачання ракетних двигунів до Північної Кореї
Старший науковий співробітник Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI) Сімон Віземан відповів на запитання стосовно ракетних двигунів радянського зразка, які, за експертними оцінками, могли бути зроблені за вкраденими технологіями або потрапити до Північної Кореї з Росії або України, як пише Deutsche Welle.
Екперт впевнений, що ООН буде розслідувати цю ситуацію.
«Звісно, ООН це розслідуватиме, оскільки після запровадження санкцій стосовно КНДР у ООН була створена група експертів, яка має мандат на те, щоб перевіряти, чи дотримуються санкції. І якщо існують обвинувачення, що санкції порушуються, то розслідувати такі випадки - це їхній обов'язок. Вони можуть поїхати до країн, які фігурують у цих обвинуваченнях, та вимагати від них допомогти їм. Це їхнє завдання - перевірити правдивість таких обвинувачень. І якщо це є правдою - тоді з'ясувати, яким чином це стало можливим та яким чином цьому запобігти. У підсумку ми б усі хотіли бачити висновок відповідної групи експертів ООН, який, я впевнений, буде представлений», - заявив Віземан.
Також він розповів, що буде у випадку, якщо з'ясується, що до КНДР справді якимось чином потрапили ракетні двигуни українського чи російського походження.
«Усе залежить від того, яким чином обладнання потрапило до КНДР, якщо воно туди справді потрапило з цих країн. Можливий варіант, коли інші країни дійдуть висновку, що, наприклад, Україна має певні проблеми, і у цьому немає провини уряду. Наприклад, що існує проблема з контролем над експортом, яку можна вирішити наданням підтримки Києву, у вигляді обладнання, коштів, навчання персоналу, збільшення міжнародної співпраці. І це було б позитивною річчю», - зазначає експерт.
Однак він не заперечує можливості накладення санкцій на одну із країн.
«Може бути з'ясовано, що українці або росіяни якимось чином або пов'язані з торгівлею з КНДР, або намагаються її приховати. І тоді можливі санкції проти країни, яка порушує правила або не допомагає у розслідуванні. Але усе це залежить від результатів розслідування. Проте, якщо з'ясується, що відбувся продаж через «чорний ринок», який став наслідком недостатнього контролю над експортом, у такому випадку, на мою думку, більш вірогідною є міжнародна допомога», - підсумував Віземан.
Нагадаємо, The New York Times з посиланням на висновки фахівця з ракетних питань Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) озвучила припущення, що запущена в липні Північною Кореєю (КНДР) міжконтинентальна балістична ракета Hwasong-14, була оснащена ракетним двигуном, створеним на основі радянського аналога РД-250. Найбільш імовірним постачальником технологій для двигуна корейської МБР в публікації названо українське ДП «Південмаш» (Дніпро), яке, як пише NYT, «залишалося одним з основних виробників ракет Росії навіть після здобуття Україною незалежності».
Секретар РНБО України Олександр Турчинов у відповідь на це заявив, що підприємства українського оборонного та авіакосмічного комплексу не постачали зброю та військові технології до Північної Кореї, а інформація про це «не має під собою жодних підстав, є провокативною за змістом, та, скоріш за все, спровокована російськими спецслужбами для прикриття власних злочинів».
Завод «Південмаш» також спростував публікацію The New York Times, назвавши інформацію американського видання провокацією.
Дивіться матеріал: Україна продала Південній Кореї ескіз ракети-носія та софт для ракетного двигуна (ДОКУМЕНТ)
Читайте також статтю: Ракетні успіхи Кім Чен Ина. Нова спецоперація проти України
Коментарі — 0