Сполучені Штати виходять із Угоди про відкрите небо
Офіційно рішення набуде чинності через шість місяців, тобто в листопаді 2020 року
США заявили про намір вийти з Угоди про відкрите небо, що дозволяє беззбройні спостережні польоти над територіями держав-учасниць. Таке рішення було спричинене численними порушеннями з боку Росії.
Про це повідомляє Reuters.
За словами групи посадовців Білого дому, згідно з умовами, США формально вийдуть з Угоди через 6 місяців. Таке рішення ухвалили після тривалого аналізу, що виявив багаторазові порушення умов з боку Росії.
«Стало цілком зрозуміло, що залишатися учасницею Угоди про відкрите небо — більше не в інтересах Америки», — сказав один з посадовців, пояснюючи це тим, що Росія використовує Угоду в спосіб, що може загрожувати безпеці США та їх союзників.
Як зазначають The New York Times, одна з головних причин виходу з Угоди про відкрите небо — заборона Росією польотів над одним з міст, в якому ймовірно розташовані ядерні ракети, здатні досягти Європи. Також Росія забороняла польоти над місцями проведення масштабних військових навчань.
Крім цього, розвідка була незадоволена російськими польотами над США для збору інформації про критичні елементи інфраструктури, які можуть постраждати від кібер-атак. Ще одним моментом був політ росіян над гольф-клубом Дональда Трампа в Нью-Джерсі у 2017 році.
За словами посадовців Білого дому, союзники США по НАТО застерігають, що Росія скоріш за все також вийде з Угоди, що може стати критичним для слідкування за військовою активністю в балтійському регіоні.
Таким чином це став останній вихід з великих міжнародних угод за головування Дональда Трампа. Торік він вивів США з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності — теж через порушення з боку Росії. Перед тим Трамп вивів США з ядерної угоди з Іраном, яку уклав попередній президент Барак Обама.
При цьому посадовці зазначили, що днями почали раунд переговорів з російськими представниками про укладання нової ядерної угоди.
«США зобов’язані контролювати озброєння. Ми віддані європейській безпеці. І ми прагнемо до майбутнього, яке ставить значні обмеження на ядерну зброю», — підкреслив один з посадовців.
Угода про відкрите небо, вперше запропонована президентом США Дуайтом Ейзенхауером у 1955 році, була укладена у 1992 році і набула чинності у 2002. Наразі в рамках Угоди співпрацює 35 країн світу, серед яких і Україна.
Коментарі — 0