Сім президентів відмовляються їхати в Україну

Сім президентів відмовляються їхати в Україну

Президент Хорватії Іво Йосипович став сьомим главою держави, який не братиме участі в традиційному, вже 18 саміті лідерів держав Центральної Європи, який має відбутися в Ялті 11-12 травня.

Президент Хорватії Іво Йосипович став сьомим главою держави, який не братиме участі в традиційному, вже 18 саміті лідерів держав Центральної Європи, який має відбутися в Ялті 11-12 травня. Окрім нього відмовилися приїхати на саміт президенти Чехії, Німеччини, Словенії, Естонії, Італії та Австрії.

У прес-службі президента Хорватії повідомили, що пан Йосипович вирішив утриматися від поїздки, беручи до уваги обставини, які вказують на порушення прав людини в Україні.

В міністерстві закордонних справ України визнали політичні причини відмови хорватського лідера утриматися від приїзду до України.

Водночас, як сказав ВВС Україна керівник департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин, Іво Йосипович - єдиний глава держави, який відмовився приїхати на саміт на знак протесту через ситуацію із Юлією Тимошенко.

Інші шість президентів, за твердженнями пана Волошина, повідомили про свою відмову значно раніше.

«Можливо, у Хорватії вирішили сподобатися у певних столицях, на які вони традиційно орієнтуються і яким історично вдячні за отримання незалежності. Хорватський президент, можливо, вдався до такого кроку на знак солідарності із Берліном, який зараз розпочав цілу компанію проти України», - сказав Олег Волошин у розмові із ВВС Україна.

«Щодо інших голів держав, то, приміром, президенти Чехії і Німеччини не планували приїжджати. Те ж саме з президентом Словенії. Президент Італії ще на початку березня повідомив, що не приїде. Лідер Естонії відразу сказав, що у нього в ці дні конференція, присвячена колишньому президентові країни Леннарту Мері і він не зможе прибути на саміт. В цілому, не йдеться про єдину позицію в ЄС», - твердить речник зовнішньополітичного відомства України.

-- МЗС: головне діалог, а не кількість президентів

Українська дипломатія продовжує переконувати, що саме такі зустрічі, як Ялтинська, мають стати майданчиком для обговорення всіх питань, в тому числі і проблеми демократії в Україні, не оминаючи зокрема, і ситуації з Юлією Тимошенко.

На тлі посилюваного тиску європейських інституцій і самих держав на Україну з вимогою припинити політичні переслідування і звільнити колишніх урядовців, в МЗС наголошують, що кількість президентів, що приїде до Ялти, не має вирішального значення, бо головне - поглиблення діалогу.

Олег Волошин каже, що європейські лідери могли б спілкуватися з українським президентом, а не ухилятися від діалогу.

«Краще, якби всі приїхали. Але хіба зустріч президентів України і Польщі – це не важливо? Потрібен діалог. Ми не будемо, як деякі наші сусіди, відкликати своїх послів у відповідь на певні дії ЄС. Ми такими дурницями не займаємося. В принципі, саміт замислювався для обговорення питань регіону – Придністровське врегулювання, проблеми ПРО в Європі, взаємини Росії з ЄС, питання газу. Не живе зовнішня політика України і інших держав лише справою Юлії Тимошенко», - переконаний Олег Волошин.

Речник МЗС вважає, що коли опитати всіх громадян тих держав, президенти яких приїдуть до Ялти, то справа Тимошенко не буде у шкалі пріоритетів на першому місці.

-- «Червона лінія»

Тим часом чимало міжнародних експертів згоджується, що, дійсно, не важливо, скільки президентів приїде на Ялтинській саміт. Важливо, твердить заступник директора Центру Разумкова, екс-заступник міністра закордонних справ Валерій Чалий, що нинішня ситуація є сигналом для Києва.

Пан Чалий сказав ВВС Україна, що Київ наближається до лінії, після якої українському президентові не всі європейські лідери захочуть потиснути руку.

«Це сигнал. Якщо це не початок ізоляції України, то я не знаю, як назвати цю ситуацію. Це червона лінія, за якої імідж України зазнає дуже серйозних втрат. Звужується коло перших осіб держав, які готові тиснути руку президенту Януковичу», - вважає Валерій Чалий.

«Ясно, що Росія, використовуючи таку ситуацію, тепер більш широко розкриватиме обійми перед Україною. Але найгірше, що дуже серйозно погіршився імідж України за останні два роки. І це впливатиме на громадян. Тих, які їдуть до європейських країн, де Україна в новинах починається з політичних переслідувань, а сюжети йдуть поруч з сюжетами про з китайських дисидентів та сутички в Єгипті», - наголосив Валерій Чалий.

Колишній заступник міністра закордонних справ вважає, що дуже швидко це призведе до конкретних наслідків для держави - зменшення інвестування, «сприйняття України як держави, що не знайшла свій шлях навіть після 20 років незалежності».

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: