На Рівненщині знову вибори.
На Рівненщині знову вибори. Щоправда не в усій області, а тільки в п’яти округах, депутати з яких перейшли в парламент чи в інший світ. 21 квітня цього року виборці Рівного, Демидівки, Гощі, Костополя та Кузнецовська підуть обирати свої представників в Рівненську облраду. Днями визначились всі кандидати в депутати: тридцять кандидатів боротимуться за п’ять депутатських значків.
-- 3+1+1 проти 3+2
П’ять рівненських округів, у яких пройдуть довибори 21 квітня, опозиційні сили розподілили за принципом: 3+1+1. Три округи (Гоща, Кузнецовськ та Костопіль) відійшли для кандидатів від ОО «Батьківщина» і по одному для висуванців ВО «Свободи» (місто Рівне) та УДАРу Віталія Кличка (Демидівка).
Питання бренду постало й для головних опонентів вищезгаданих політичних сил – Партії регіонів. Щоправда в їхньому випадку приналежність до «торгової марки» суттєво зменшує шанси на перемогу її кандидатів. Мабуть, саме тому всі висуванці Партії регіонів виявились безпартійними. Можливо вони і йшли б самовисуванцями. Однак закон про місцеві вибори передбачає участь у них лише (!) висуванців партій.
Партія влади наразі висуває трьох кандидатів по Костополю, Кузнецовську і Рівному. По ще двох округах вони підтримуватимуть, як сказав Василь Берташ: «Кандидатів він наших політичних партнерів – Народної партії». Партія екс-спікера Верховної ради Володимира Литвина висунула відповідно кандидатів у двох, залишених їм округах: Демидівка та Гоща.
-- Головне «торгова марка»
Хочеться комусь чи ні, але довибори в Рівненську обласну раду будуть логічним продовженням парламентських виборів 2012 року. По-перше, як і на минулорічних виборах чи не найголовнішу роль відіграватиме бренд під яким йтиме кандидат. Все як в магазині – чим популярніша торгова марка (бренд), тим більше шансів продати товар (набрати більше голосів виборців). І тут поки що не має рівних «Батьківщині» з партнерами по опозиції «Свободою» і УДАРом. Всім трьом опозиційним силам, попри невтішні прогнози, вдалося домовитись про спільних кандидатів. Тим самим підвищити шанси на їхню перемогу.
Спробуємо проаналізувати шанси по округах.
-- Округ №5 (Гоща):
ВО «Батьківщина» - Роман Денисюк (за підтримки УДАРу та «Свободи»)
Народна партія - Іван Ткачук (за підтримки Партії регіонів)
Українська народна партія - Володимир Смєшков
Комуністична партія України - Володимир Коташевський
Українська платформа «Собор» - Олександр Хролець
У цьому окрузі найбільші шанси на перемогу в Романа Денисюка. Бренд в поєднанні з, поки що, незаплямованою репутацією та підтримкою народного депутат Юрія Вознюка – це ті компоненти, які можуть забезпечити перемогу Денисюку. Власне якби восени 2012 року Вознюк не став би нардепом, то у Романа Денисюка були б примарні шанси стати «єдиним опозиційним» кандидатом. Ще примарнішими були б і перспективи перемогти. А тепер все інакше. І можна вже думати про закупку шампанського на переможний бенкет.
Конкурентів у молодого екс-фронтівця, який не так давно влився в ряди «Батьківщини» не так і багато. У кандидата від КПУ такі ж шанси перемогти, як у автора цих рядків злітати в космос. Набрати голоси є шанси хіба що в правозахисника Володимира Смешка. Однак навряд чи цих шансів стане, щоб перемогти. Або хоча б перебороти адмінресурс, який вочевидь працюватиме на провладного «народника» Івана Ткачука.
-- Округ №8 (Демидівка):
УДАР Віталія Кличка - Анатолій Сидорук (за підтримки «Батьківщини» та «Свободи»)
Народна партія - Володимир Віднічук (за підтримки Партії регіонів)
Українська народна партія - Людмила Суходол
Комуністична партія України - Світлана Теплова
Українська платформа «Собор» - Роман Яворський
Кум проти кума – саме так можна охарактеризувати суть протистояння в Демидівці. Кандидатом від опозиції тут став УДАРівець Анатолій Сидорук, який є кумом голови райдержадміністрації та кандидата від Народної партії Володимира Віднічука. Кажуть, що останній обіцяв не балотуватись у випадку походу Сидорука на вибори. Але партія сказала «треба», а рішення партії, особливо якщо це Партія регіонів і Народна партія, не обговорюються.
У суперечку двох кумів за один депутатський мандат навряд чи всерйоз зможуть вклинитись інші претенденти. У комуністів в західній Україні шанси, м’яко кажучи, не великі. Хіба що знайдуть стежку до сердець виборців патріоти з «Собору» та УНП. Але все одно голоси патріотів доведеться ділити між собою, що може стати причиною поразки перед силою адмінресурсу.
-- Округ № 20 (Костопіль):
ВО «Батьківщина» - Андрій Лендел (за підтримки УДАРу та «Свободи»)
Партія регіонів - Василь Осадчук (за підтримки Народної партії)
Українська народна партія - Олександр Власюк
Партія Зелених України – Ігор Грубий
«Громадянська позиція» - Катерина Фесюк
«Об'єднані ліві та селяни» - Володимир Матійченко
Комуністична партія України - Марія Омельчук
Українська платформа «Собор» - Олександр Барабаш.
Андрій Лендел – ще один кандидат, який може стати депутатом облради завдяки партійному бренду та… перемозі свого шефа на минулих парламентських виборах. Помічник народного депутата Миколи Кучерука став «єдиним кандидатом» від опозиції. Протистоятиме йому лікар районної лікарні, безпартійний висуванець Партії регіонів Василь Осадчук.
Як на мене, на цьому окрузі результат може бути найбільш непередбачуваний через однакове розпорошення електорату між провладними і патріотичними силами. У кандидата від «Батьківщини» забиратимуть голоси кандидати від УНП, «Собору» та «Громадянської позиції». В той же час, від кандидата-регіонала забиратимуть голоси кандидати від КПУ, «Об’єднаних лівих і селян» та Партії зелених України. Останні, до речі, тут висунули Ігоря Грубого, який до Помаранчевої революції був керівником управління транспорту і зв’язку Рівненської облдержадміністрації, а після – першим замом голови Костопільської райдержадміністрації.
-- Округ № 36 (Кузнецовськ):
ВО «Батьківщина» - Микола Захарук (за підтримки УДАРу та «Свободи»)
Партія регіонів - Павло Павлишин (за підтримки Народної партії)
Українська народна партія - Валерій Тишковець
Українська платформа «Собор» - Петро Бенза
Навряд чи я помилюсь, якщо припущу, що в Кузнецовську переможе директор АЕС Павло Павлишин. Це той випадок, коли адмінресурс практично непереможний бо несиловий. Кузнецовськ – місто атомників, які отримують непогану зарплату і мають хорошу соціальну підтримку, в порівнянні з рештою області. Та й якщо подивитись на всіх попередніх депутатів від Кузнецовська, то побачимо, що це завжди був хтось з керівництва Рівненської АЕС.
У «єдиного кандидата» від опозиції шанс на перемогу звісно є, але більший шанс на почесне друге місце.
-- Округ № 40 (Рівне):
ВО «Свобода» - Олексій Бучинський (за підтримки УДАРу та «Батьківщини»)
Партія регіонів - Петро Коржевський (за підтримки Народної партії)
Українська народна партія - Петро Поліщук
«Об'єднані ліві та селяни» - Олег Торкунов
«Європейська платформа» - Ігор Мічуда
Комуністична партія України - Микола Шумелянко
«Партія захисників Вітчизни» - Олександр Зайчук
Українська платформа «Собор» - Роман Коваль
Рівне, за опозиційною квотою, відійшло «Свободі» і тут за перемогу боротиметься депутат Рівнеради Олексій Бучинський. Буде йому нелегко. Чвари і розкол в самій партії, пасивна позиція «міських» партнерів по опозиційному табору та участь відразу трьох сильних кандидатів (Роман Коваль, Олександр Зайчук та Петро Поліщук) від інших патріотичних партій можуть неабияк зашкодити висуванцю «Свободи».
Не все добре й у таборі провладному. Висуванцем Партії регіонів став заступник начальника обласного управління освіти Петро Коржевський. У 2010 році він вже був кандидатом в облраду по Рівному. Однак тоді він йшов під прапорами «Нашої України». Не виключено, що поява Коржевського, це всього лише відволікаючий маневр. І адмінресурс працюватиме на екс-соціаліста та екс-заступника губернатора Олега Торкунова.
У випадку, якщо переможе Бучинський, то Рівненська міськрада матиме нового депутата. Наступним у списку ВО «Свобода» значиться журналіст, екс-ведучий телепрограми «Патруль» («Рівне 1») Павло Шамшин.
-- В бій старі не йдуть
Попри очікування, немає серед кандидатів в депутати облради екс-нардепів Юрія Прокопчука, Віктора Матчука та Миколи Шершуна. Ці політичні аксакали залишили без уваги можливість втриматись в публічній політиці. Щоправда навряд чи вирішили зовсім з неї піти.
Хіба що Микола Шершун, який тричі був нардепом, схоже вирішив піти на відпочинок і насолодитись життям.
Щодо Юрія Прокопчука, то він ще зовсім не збирається вішати шаблю на стіну. За інформацією з достовірних джерел, він збирається йти на наступні вибори міського голови Рівного. І бути «єдиним кандидатом» від опозиції, на посаду мера. Це, нібито було умовою при розподілі округів на довиборах. Прокопчук відмовився від округу взамін на підтримку на мерських виборах.
Не виключено, що й Віктор Матчук взяв паузу, аби відпочити перед значно важливішою битвою за крісло міського голови. Принаймні саме такі чутки долинають з оточення екс-нардепа та екс-губернатора.
Аналізуючи ситуацію в цілому можна зробити висновок, що є лише дві інтриги у довиборах в Рівненську облраду. Перша – скільки округів вдасться відбити Партії регіонів в опозиції? І друга – якщо опозиція виграє всі п’ять округів, чи вдасться тоді переформатувати більшість в обласній раді? Адже у випадку, якщо більшість стане опозиційна, то у керівника області додасться проблем. І тут зростатиме роль фракції «Наша Україна» і її керівника Олексія Кособуцького. В його руках опиниться «золота акція» і він вмілий гравець, здатний сповна її використати.
Але це буде потім, а поки що кандидати готуються до виборів 21 квітня 2013 року.
Коментарі — 0