Науковці світу підтримали Україну і Майдан. Відкритий лист

  • The Guardian
  •  glavcom.ua
  • Розсилка
Науковці світу підтримали Україну і Майдан. Відкритий лист

Представники світової академічної спільноти підписали звернення на підтримку українців на Майдані

Текст звернення «Підтримайте українців, і вони можуть допомогти нам побудувати справедливішу Європу» опублікований у розділі «Листи» на сайті британського видання The Gurdian увечері в п'ятницю, 3 січня.

Відкритий лист інтелектуалів зі всього світу, який був ініційований С. Сєраковським і опублікований разом з його коментарем.

Останні два тижні на Заході це був час відпочинку від політики і святкування Різдва Христового і Нового Року. А тим часом в Києві найстійкіші на Євромайдані продовжували страйкувати проти відмови від об’єднання з Європою. Не легко пробути на вулиці навіть годину при такій температурі і вологості повітря, а тому можна собі тільки уявити, як можна стояти і спати на вулиці зимою цілими днями і тижнями.

Оцінити самоідентичність українського суспільства варто також і з того погляду, що туманною є не лише погода в Києві, але й перспектива зміни політичної влади. Після отримання грошей від Росії президент Янукович може очікувати, що надзвичайно складні умови, в яких відбувається протест, зламає опір протестувальників. До президентських виборів далеко (відповідно до законодавства вони повинні відбутися на початку 2015 року), а нової можливості впливу на владу вони вже не мають.

Деякий час тому Жак Деріда і Юрген Хабермас у відомому філософському маніфесті написали: «Країни-члени Європейського Союзу, які тісно між собою співпрацюють, самі зацікавлені, широко відкриють двері. А запрошені тим швидше через них увійдуть, чим швидше корінна Європа навчиться впливати на зовнішню політику, і доведе, що в глобальному суспільстві важливе значення мають не тільки об’єднання, але й вміння вести переговори, співпрацювати і прораховувати економічну вигоду». З того часу, Європейський Союз здається вже встиг майже зневіритися у власних силах. Найвідоміші філософи і політики замислилися над тим, як пробудити дух в Євросоюзі, який погруз в песимізмі і народному партикуляризмі.

Його дух змогли пробудити тільки дієві українці. Ніде і ніколи до цього часу стільки людей не страйкували, вимагаючи підтримки ЄС, як в Києві. Євромайдан став тестом не тільки для української влади, але й для європейців і їхньої політичної еліти. Євромайдан це той доказ, якого не вистачало для підтвердження необхідності існування Євросоюзу, який шукали європейські політики протягом багатьох років, побоюючись зниженням популярності європейської спільноти. Якщо Євросоюз захоче зняти рекламу, то не знайде кращого відео, ніж натовпи українських демонстрантів під прапорами ЄС. Сьогодні філософи і інтелектуали повертаються до цієї мрії, підписуючись під звернення щодо плану Маршала для України, який є необхідним для подолання того глухого кута, в якому протягом вже довгого часу знаходиться цей регіон.

Українці борються не лише за себе. Вони борються за завершення європейського проекту і забезпечення геополітичної безпеки для всього регіону.

Самодержець з Кремля слушно побоюється Євромайдану, бо знає, що він може стати початком Європлощі в Москві. Росія без України стала б останньою країною в Європі, яка повинна була б справитися з досвідом втрати імперії і необхідністю отримання дистанції щодо себе. Це єдиний шанс для демократичних сил в Росії. Правильні і взаємно корисні стосунки Євросоюз може будувати лише з неімперіалістичною Росією. Дорога до цього веде через Київ.

Дипломатія ЄС була легко обіграна примітивними методами Володимира Путіна, бо на відміну від Росії, не вважала Україну пріоритетною справою, в результаті чого, Україні були запропоновані дуже погані умови. Навіть не мільярд євро безпосередньої допомоги не міг би компенсувати Україні економічних втрат, яких вона б зазнала від підписання угоди про вільну торгівлю з ЄС і економічної війни з Росією, особливо, якщо паралельно вимагалося виконання умов отримання кредиту від МВФ (а це замороження зарплат, значне урізання видатків на бюджетну сферу, підвищення ціни на газ для споживачів на кількадесят відсотків). Твердження європейських політиків, що їх не цікавить торг, є малопереконливі зважаючи на те, чим сьогодні займаються в Брюсселі.

Сьогодні вже ніхто не сумнівається, що в Україні проживають європейці, такі ж, як німці, англійці, чи поляки. Хтось негативно налаштований міг би запропонувати євро скептикам, кількість яких щодень збільшується, помінятися місцями з Україною, якщо вони так бажають відділитися від інших країн Євросоюзу, коли є такі, які мріють про вступ до нього. А тим часом «географічні щасливчики» можуть собі безкарно кривлятися і жодного разу не замислитися, якою була б їхня історична доля, якби вони знаходилися в фатальній сфері між Німеччиною і Росією.

Умовою економічної допомоги для України повинні бути реформи боротьби з корупцією, але не умови перешкод. Натомість не повинно бути жодних умов щодо суттєвої допомоги в суспільній і культурній інтеграції українців з рештою Європи, особливо тоді, коли політична інтеграція натикається на суттєві труднощі.

Заради цього сьогодні ми звертаємося до політиків і громадян: Допоможімо українцям збудувати нову Україну – тоді як вони точно допоможуть нам збудувати нову Європу і новий справедливий світ!

Славомір Сєраковський – один з ініціаторів звернення разом з Андреа Граціосі, Джованною Беркоф, Жозе Казанова і Франком Сісі.

***

ЗВЕРНЕННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛІВ ЩОДО ПЛАНУ МАРШАЛА ДЛЯ УКРАЇНИ

Сьогодні світ зі всією увагою прикутий до України. Деякі з подій, які там відбуваються, зокрема чергові намагання влади використати силу проти мирних акцій протесту, викликають серйозні побоювання.

Ми, як представники наукової міжнародної громадськості особливо занепокоєні тим фактом, що сила і переслідування застосовується проти молоді, особливо часто проти журналістів, студентів університетів, наукових співробітників. Такі дії українського уряду є нищівними як для нього самого, так і для майбутнього держави, яку вони самі представляють.

На відміну від українського уряду, суспільство показало гідну подиву громадянську зрілість. Їхні намагання протестувати в межах закону, як і відмова від насильства, є зразковим прикладом захисту прав людини.

Сьогодні український Євромаєдан презентує те, що в Європі багато сучасних та стародавніх мислителів вважає фундаментальними європейськими цінностями.

Ми закликаємо наші уряди і міжнародні організації підтримати українців в їхніх намаганнях змінити корумпований, насильницький режим, а також нестабільну геополітичну ситуацію їхньої держави.

Україні необхідний новий «план Маршала», який би забезпечив її трансформацію в напрямку повної демократії і гарантування суспільству повноти громадянських прав.

Ми пропонуємо, напрацьовуючи нову політику щодо України, дотримуватися різниці між українським урядом і українським суспільством. Перший потрібно сприймати з якомога більшою суворістю, тоді як друге заслуговує на максимальну підтримку.

Давайте допоможемо українцям збудувати нову Україну – тоді як вони точно допоможуть нам збудувати нову Європу і новий справедливий світ!

Nadia Al-Bagdadi Professor, head of department of history, Central European University, Budapest,

Anne Applebaum Historian, journalist and writer, Warsaw,

Andrew Arato Dorothy Hirshon professor in political and social theory, New School for Social Research, New York,

Omer Bartov John P Birkelund distinguished professor of European history, Brown University,

Zygmunt Bauman Professor emeritus, University of Leeds,

Ulrich Beck Professor, Munich University and London School of Economics and Political Science,

Seyla Benhabib Eugene Mayer professor of political science and philosophy, Yale University, Josetxo Beriain Professor, Universidad Pública de Navarra,

Richard J Bernstein Vera List professor of philosophy, New School for Social Research,

Rajeev Bhargava Professor and director, Centre for the Study of Developing Societies, Delhi,

Giovanna Brogi Bercoff Professor, University of Milan,

Boris Buden Writer and philosopher, Berlin,

Craig Calhoun Director, London School of Economics and Political Science,

José Casanova Professor of sociology and senior fellow, Berkley Center for Religion, Peace and World Affairs, Georgetown University,

Julian Casanova Professor of history, University of Zaragoza,

Dr Velvl Chernin Poet and literary scholar, Ben-Gurion University of the Negev,

Roberto Cipriani Professor, University Roma Tre,

Krzysztof Czyżewski President, Borderland Foundation, Poland,

Alessandro Ferrara Professor, University of Rome "Tor Vergata",

Istvan Deak Seth Low professor emeritus of history, Columbia University,

Rafael Díaz-Salazar Professor, Universidad Complutense Facultad de Ciencias Políticas y Sociología, Madrid,

William Douglass Professor emeritus, Center for Basque Studies, University of Nevada, Reno,

François Dubet Professor, École des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Paris,

Carlo Ginzburg Franklin D Murphy professor emeritus of Italian renaissance studies, University of California, Los Angeles,

Jeffrey C Goldfarb Micheal E Gellert professor of sociology, New School for Social Research,

Dr Semion Goldin Senior research fellow, Nevzlin Research Center for Russian and East European Jewry, Hebrew University,

Nilüfer Göle Directrice d'études, École des hautes études en sciences sociales (EHESS), Centre d'Analyse et d'Intervention Sociologiques (CADIS), Paris,

Felix M Goni Professor, University of the Basque Country, Bilbao,

Andrea Graziosi Professor, University of Naples Federico II,

Irena Grudzinska Gross Research scholar, Princeton University,

Mark von Hagen Arizona State University,

Tomáš Halík Professor, Charles University Prague,

Danièle Hervieu-Léger Professor, École des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Paris,

Roald Hoffmann Frank HT Rhodes professor of humane letters emeritus, Cornell University; Noble laureate in chemistry,

José Ignacio-Torreblanca columnist, El Pais,

Maria Janion literary theorist, Polish Academy of Sciences,

Andreas Kappeler Professor, University of Vienna,

Hans G Kippenberg Wisdom professor for comparative religious studies, Jacobs University, Bremen,

János Kis Professor of philosophy and political science, Central European University, Budapest,

Zenon Kohut Professor, department of history and classics, University of Alberta,

Ivan Krastev Chairman of the Centre for Liberal Strategies, Sofia,

Mark Leonard Director of the European Council on Foreign Relations,

Maria Lewicka Professor, University of Warsaw,

Arien Mack Alfred J and Monette C Marrow professor of psychology, New School for Social Research,

Katherine Marshall Visiting professor, School of Foreign Service, Georgetown University, David Martin Professor emeritus, London School of Economics,

Elzbieta Matynia Professor of sociology and liberal studies, New School for Social Research,

Andrzej Mencwel Professor emeritus, University of Warsaw,

Tariq Modood Professor of sociology, politics and public policy, University of Bristol,

Gabriel Motzkin Professor and executive director, The Van Leer Jerusalem Institute,

Alexander Motyl Professor, Rutgers University,

Norman Naimark Robert and Florence McDonnell professor of eastern European studies, Stanford University,

Claus Offe Professor, Hertie School of Governance, Berlin,

Andrés Ortega Director, Research Department of the Spanish prime minister,

Enzo Pace Professor of sociology of religion, University of Padua,

Denis Pelletier, Directeur d'études, École pratique des hautes etudes, Paris,

Alfonso Pérez-Agote, Professor emeritus of sociology, Universidad Complutense de Madrid,

Serhii Plokhii Mykhailo Hrushevskyi professor of Ukrainian history, Harvard University,

Antony Polonsky Albert Abramson professor of holocaust studies, Brandeis University,

Jacek Purchla Professor, Jagiellonian University,

Jacques Rupnik Professor, College of Europe in Bruges,

Michael Sandel Anne T and Robert M Bass professor of government, Harvard University,

Saskia Sassen Robert S Lynd professor of sociology, Columbia University,

Richard Sennett Professor of sociology, New York University,

Slawomir Sierakowski Director, Institute for Advanced Study in Warsaw,

Marci Shore Associate professor of history, Yale University,

Aleksander Smolar President, Stefan Batory Foundation, Warsaw,

Alfred C Stepan Wallace S Sayre professor of government, Columbia University,

Frank Sysyn Director, Peter Jacyk Centre for Ukrainian Research, Canadian Institute of Ukrainian Studies, University of Alberta,

Charles Taylor Professor emeritus of Philosophy, McGill University,

Bryan S Turner Presidential professor of sociology, The Graduate Center City University of New York,

Jordi Vaquer Director, Open Society Initiative for Europe, Barcelona,

Peter van der Veer Director, Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity, Göttingen,

Michael Walzer Professor emeritus, Institute for Advanced Study, Princeton,

George Weigel William E Simon chair in Catholic studies, ethics and public policy center, Washington, DC,

Raquel Weiss Professor, Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Brazil,

Michel Wieviorka Professor, École des Hautes Etudes en Sciences Sociales,

Larry Wolff Director, Center for European and Mediterranean Studies, New York University,

Eli Zaretsky Professor of history, New School for Social Research,

Krzysztof Zamorski Professor, Jagiellonian University,

Artur Żmijewski Art editor of Krytyka Polityczna,

Slavoj Žižek Director, Birkbeck Institute for the Humanities, University of London

Переклад Оксани Тютюн


Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Натисніть «Подобається», щоб читати
Glavcom.ua в Facebook

Я вже читаю Glavcom в Facebook

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Про використання cookies: Продовжуючи переглядати glavcom.ua ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом і погоджуєтеся на використання файлів cookies Згоден   Про файли cookies

Науковці світу підтримали Україну і Майдан. Відкритий лист