Новий президент України – окраса Обаминого ядерного саміту

Новий президент України – окраса Обаминого ядерного саміту

Неповороткий Янукович піднявся до зірок.

Неповороткий Янукович піднявся до зірок. Погодившись замінити збагачений уран в українських дослідницьких реакторах на менш небезпечне паливо, український президент підніс президентові США один із небагатьох реальних результатів саміту з ядерної безпеки. Про те, як Янукович привернув увагу в Вашингтоні, розповідає Джексон Діл у своєму блозі в американській The Washington Post.

З’явившись у понеділок, Віктор Янукович не виглядав зіркою серед тих 46 іноземних лідерів, яких президент Обама зібрав у Вашингтоні на саміт з ядерної безпеки. Неповороткий український президент, що переміг на виборах два місяці тому, здавна сприймався як провідник антизахідного табору України: то його перемогу оголосили на сфальсифікованих президентських виборах у 2004-му, і це тоді спровокувало продемократичну Помаранчеву революцію в країні.

Але відтоді Янукович пройшов чималий шлях. Його перемога в президентських перегонах у лютому була чесною, і він показав вправність у наступні місяці, усунувши від влади геть розхитану помаранчеву коаліцію в парламенті та призначивши власного прем’єр-міністра. Коли він оголосив про домовленість із президентом Обамою, за якою Україна відмовиться від високозбагаченого урану, що вона його зараз використовує у трьох дослідницьких реакторах, це дало Обамі один із найбільш реальних результатів саміту. І також просигналізувало амбіції Януковича позиціювати Україну поміж Росією та державами НАТО – поза західним альянсом, але й не в російській сфері впливу.

Янукович описав цю стратегію понеділкового пообіддя в інтерв’ю зі мною та Мері Бет Шерідан із The Washington Post. «Політика нового керівництва України спрямована на вирівнювання балансу в наших відносинах із Росією та Європейським Союзом, – сказав він. – Ми хочемо бути надійним мостом між Європою та Росією».

Частково це означає край політиці попередньої влади – прагнення членства в НАТО, – ідеї, яку альянс під спонукою адміністрації Буша загалом підтримував, але потім відклав у довгий ящик. «Відносини між Україною й НАТО не зміняться, – сказав Янукович. – Вони залишаться на тому самому рівні, і їм приділятиметься не менша увага. Єдине, що змінилося, – Україна, яка не є членом блоку, не заявляє про бажання вступити в НАТО», бо більшість українців противляться повному членству. «Ми й далі розвиватимемо партнерські інтереси, – додав він. – Ми й далі їх покращуватимемо».

Водночас лідер України дав чітко зрозуміти, що не збирається коритися волі Москви, яка закликає його уряд приєднатися до митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном замість готувати угоду про вільну торгівлю з Європейським Союзом. «На цьому етапі вступ України в митний союз неможливий», – сказав він. А от угоду про торгівлю з ЄС планує підписати до кінця року.

Янукович також пообіцяв відновити зіпсуті відносини України з Міжнародним валютним фондом, уживаючи заходів з економії, яким опиралася попередня влада. Домовленість з МВФ може забезпечити урядові й нове фінансування від Світового банку та надіслати позитивний сигнал західним інвесторам, зауважив він. Зокрема й через втрату довіри на Заході Україна постраждала у великій рецесії сильніше, ніж більшість країн Європи: ВВП просів на понад 15%.

Адміністрацію Обами звинувачують у нехтуванні Україною, тоді як та повертається на орбіту Росії. Проте, стверджують помічники, Обама одним із перших іноземних лідерів подзвонив Януковичу в лютому після його перемоги на виборах. Сполучені Штати й Україна роками обговорювали угоду, за якою США допоможуть замінити високозбагачений уран у дослідницьких реакторах країни на паливо, що не може бути використане для зброї в разі викрадення чи використання не за призначенням. За словами Януковича, Обама запропонував їм завершити угоду й запросив нового президента до Вашингтона цього тижня на саміт.

Відразу погодившись, Янукович проклав моста до Білого дому, щоб збалансувати свої давні зв’язки з Кремлем, – і спромігся виділитися на фоні всіх тих десятків лідерів, що набилися в люксусові готелі центрального Вашингтона у понеділок. «Цей задум у нас був давно, – сказав він. – Та втілити вдалося, лише коли Барак Обама підняв його на значно вищий рівень».

Джексон Діл, The Washington Post (США)

Оригiнал матерiалу:

http://voices.washingtonpost.com/postpartisan/2010/04/ukraines_ne…

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: