Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Томас Мелія: «Ми не дійшли того стану, щоб висувати якісь ультиматуми»

  • Олеся Олешко, «Kiev Post»
  • Розсилка
  Томас Мелія: «Ми не дійшли того стану, щоб висувати якісь ультиматуми»

  В Україні наразі перебуває делегація Держдепу США на чолі з головою відділу з питань демократії, прав людини та праці Томасом Мелією.

  В Україні наразі перебуває делегація Держдепу США на чолі з головою відділу з питань демократії, прав людини та праці Томасом Мелією. Американські дипломати провели засідання міжурядової робочої групи та запевнили партнерів і широку громадськість у своїй подальшій підтримці демократичних перетворень в Україні. В інтерв’ю Kyiv Post Мелія поставив діагноз уркаїнській демократії, розповів, які він вбачає варіанти розвитку для України та пообіцяв, що світова громадськість, зокрема Сполучені Штати, будуть досить пристально спостерігати за розвитком подій.

  К.Р. Ви сьогодні проводили засідання робочої групи, до якої входять представники українського та американського уряду. Яких результатів ви очікуєте, адже це не перша робоча група подібного формату?

  Т.М. Є два результати цієї роботи – по перше ми маємо відкриту лінію звязку між посольством США в Україні та українськм у Вашингтоні, але це спілкування розширюється бо ми тепер до нього включили представників інших агентств. А другий момент полягає в тому, що ми намагаємося надавати допомогу, коли Україні це потрібно – сюди залучені представники USAID і мінюсту США. Ми охоплюємо такі питання як конституційна реоформа, реформування виборчого законодавства, роботу з кримінальним кодексом – тобто ухвалення важливих рішень в юридичному та політичному полі.

  Сьогодні ми, зокрема, говорили про те як надати потрібні поради у галузі виборчого законодавства на прохання президента Вітора Януковича. Він висловив сподівання, що американська сторона зможе надати конкретну допомогу і поради стосовно цього, і ми як раз зясовували яким чином ми це можемо найкраще зробити.

  К.Р. Міжнародна громадськість та, зокрема, Сполучені Штати дощалі то все більше висловлюють занепокоєння стосовно погіршення політичного клімату в Україні, згортання демократичних свобод, наступу на свободу слова. Скажіть, що для вас буде тією «точкою неповернення» в українській демократії, що змусить вас визнати – ну все, тепер все зрозуміло – Україна прямує в тоталітарному напрямку?

  Т.М. Я не хотів би сказати однозначно, що є якась чітка межа, - якась конкретна дія, чи якийсь закон, якась червона лінія, перейшовши яку нема повернення. Ми тут говоримо про те, здоровий пацієн чи хворий. Але є багато факторів, на які ми звертаємо увагу. Є дуже багато вимірів, над якими можна працювати для зміцнення демократичного суспільства. Ми хотіли би, щоб Україна була здоровою і демократичною в усіх цих вимірах. У той же час може бути так, що хвороба в одній галузі не стане смертельною для пацієнта.

  Тут ще важливо мати на увазі, що з одного боку є закони, юридична складова а з іншого є реальні дії. І може статися так, що при гарному виборчому законодавстві вибори пройдуть погано. Або навпаки – можна мати недосконале законодавство а вибори пройдуть демократично і воля народу переможе ті недоліки, які є в законі.

  Виміри які нас цікавлять, цілком очевидні – щоб був відкритий і демократичний політичний процес, щоби була відповідне законодавче оформлення виборчої системи, щоб функціонувала вільна преса і була збережена свобода висловлювань та свобода зібрання, тобто можливість діяльності громадянського суспільства. Важливі також характеристики судової системи – її якість. Ми слідкуємо і за дискусією навколо усих цих питань а також слідкуємо за подіями, які відбуваються у вас тут.

  К.Р. Ви слідкуєте за «життєвими» показниками пацієнта – тобто української демократії. А що буде якщо ви зрозумієте що пацієнт симулює, що його реальний стан це не справжня демократія, а «керована», назразок тієї, яка зараз у Росії? Яких дій від вас тоді очікувати?

  Т.М. Я не думаю, що ми зараз досягли того стану, щоб висувати якісь ультиматуми. Я сказав напочатку – чим більше україна скочуватиметься до тоталітарних традицій, тим далі вона віддалятиметься від співпраці з США, з західною Європою, з цивілізованим світом. Але якщо вона зробить демократичний вибір, то це її наблизить до західного світу. Україна отрмає масу позитивних наслідків – це означатиме більші можливості до подорожування Європою, вихід на європейські ринки, європейські інвестиції, і те саме з боку Штатів. Це сприятиме зміцненню наших стосунків і це матиме без сумніву позитивний ефект на якість життя українців.

  К.Р. А якщо ні?

  Т.М. То буде менше подорожей, менше інвестицій, менше торгівлі, менше співпраці і багато інших речей постраждає. Лікаря важко обманути.

  К.Р. Ви довгий час працювали у амерканських неурядових організаціях (National Democratic Institute, Freedom House), представництва яких зробили великий вклад у розвиток демократії в Україні в кінці 90-х та на початку 2000-х. Тобто, неформальна дипломатія зіграла важливу роль. Зараз ви працюєте у Держдепартаменті і зараз задіюєте інструменти формальної демократії. Можете зі свого досвіду порівняти, яка з цих дипломатій більш дієва за даних умов- формальна чи неформальна?

  Т.М. Я вважаю, що обидва способи важливі, обидва грають центральну роль. Тому я би не став надавати якійсь одній дипломатії перевагу чи вибирати між ними. Я вважаю, що Україні пощастило, що вона має так багато друзів в урядовому і неурядовому секторі, так і серед урядів зарубіжних країн. Перед Україною відкриті колосальні можливості, і від тих людей, які приймають рішення, залежить те, наскільки добре вона скористається своїми можливостями.

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ