Як керівники областей виживають на зарплату в 6 тисяч гривень?
Минулого року голови обласних державних адміністрацій України на всіх заробили близько 20 млн гривень. Таку цифру «Главком» отримав, проаналізувавши всі декларації про доходи чиновників за 2015 рік. У середньому на «людину» вийшло близько 80 000 на місяць. Вельми непоганий показник, особливо якщо враховувати, що зарплата обласних керівників набагато нижче. Наприклад, офіційний оклад голови Одеської області Міхеїла Саакашвілі - 5 644 гривні.
Якщо ж ураховувати ще й гроші в банках, інвестиції в цінні папери й компанії, а також доходи й заощадження сімей, то достаток керівників облдержадміністрацій виявиться більший ще в кілька разів. За найскромнішими підрахунками, на кінець минулого року загальний статок керівників адміністрацій становив близько 80 млн гривень. І це тільки мова про гроші.
До цієї суми також треба додати нерухоме майно та особистий транспорт, вартість якого оцінити практично надскладно - у деклараціях інформація про землю, квартири та машини чиновників не деталізується, тому визначити хоча б приблизний «прайс» чиновницького майна неможливо.
Та треба визнати, що левова частка задекларованих статків приходиться на першу десятку обласних голів. Головні джерела «не основного» заробітку цих держслужбовців - дивіденди і продаж майна. Нерідко чиновники вказують у декларації, що заробили викладанням або на продажі авторських прав.
Щоб дізнатися, хто ж із керівників облдержадміністрацій найбільш успішний в матеріальному плані, «Главком» проаналізував усі декларації чиновників за 2015 рік і визначив 10 найбагатших голів облдержадміністрацій.
Максим Мельничук
Максим Мельничук уміє добре влаштуватися за будь-якої влади. За свою попередню кар'єру глава Київської ОДА встиг побувати помічником «бютівця» Івана Кириленка і члена фракції «За єдину Україну» Валерія Самоплавського.
Після приходу до влади Віктора Януковича в 2010 році Мельничук став заступником міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка. Але своєчасно пішов у відставку, що пізніше його врятувало від люстрації. За законом «Про очищення влади», під чистки попадали ті, хто щонайменше рік працював у команді Януковича.
Крім успіхів у політиці, Максим Мельничук устиг також зробити кар'єру в науці. Глава Київської ОДА - вчений у галузі вірусології та біотехнології, академік і доктор наук.
Успіхами в науці Мельничук зобов'язаний своєму батькові Дмитру Мельничуку. Мельничук-старший відомий тим, що в період від 1984 до 2014 року очолював Національний аграрний університет, який нині перейменований в Національний університет біоресурсів і природокористування.
Найбільший дохід голові Київської облдержадміністрації минулого року приніс продаж майна. Також у сім'ї Мельничука непогані заощадження в банку – близько 13 млн гривень. Не обділений чиновник і нерухомістю. У власності Мельничука будинок на 515 квадратних метрів і квартира на 241 «квадрат». Його найближчим родичам також є де жити – на членів сім'ї оформлений будинок на 356 квадратів.
Володимир Гунчик
Володимира Гунчика можна сміливо назвати людиною, близькою до Банкової. У Волинську ОДА він прийшов зі «Богдана», корпорації, яка належить соратнику і бізнес-партнеру президента Олегу Гладковському, який тепер також при посаді. Гладковський тепер є першим заступником секретаря РНБО.
У «Богдані» Гунчик обіймав крісло заступника президента корпорації. Вочевидь, чиновник зберіг бізнес-інтереси в компанії: основне джерело його доходів за 2015 рік - дивіденди. Також у Гунчика солідні заощадження в банку - понад 14 млн гривень.
А ось поціновувачем хороших автомобілів волинянина не назвеш - у його декларації вказано тільки радянський ВАЗ-2108, якому вже чверть століття.
Валентин Резніченко
Голова Дніпропетровської ОДА - лідер серед своїх колег за доходами 2015-го. Минулого року Валентин Резніченко заробив 6,71 млн гривень. Із них 5 млн гривень - це дивіденди. При цьому в цінні папери чиновник із Дніпра інвестував 7,41 млн гривень.
Резніченко - колишній медійник. Він має багатий досвід роботи в «Українському медіа холдингу», яким володів Борис Ложкін, нинішній глава адміністрації президента.
Глава держави, призначаючи цього губернатора, не приховував, що особисто його добре знає. «Цю людину я знаю 15 років. Сильний, вольовий, ефективний керівник, який розбирається в проблемах економіки», - так прокоментував Порошенко призначення колишнього менеджера «УМХ» в Дніпропетровську ОДА.
Валерій Куліч
У крісло голови Чернігівської ОДА Валерій Куліч потрапив через «Блок Петра Порошенка». У 2014 р. з БПП він пройшов до парламенту, а в березні 2015-го Порошенко призначив Куліча головою облдержадміністрації Чернігова.
Паралельно з кар'єрою чиновника Куліч завжди займався бізнесом, який приносить йому велику частину доходів. Минулого року з 1,4 млн гривень доходів держслужбовця дивіденди склали 1 млн.
Основні ж «багатства» Куліча – це інвестиції в компанії. У декларації за 2015 рік чиновник указав, що в статутний капітал вклав понад 10 млн гривень. У яких саме компаніях йому належать частки, невідомо. Місцеві ЗМІ стверджують, що чернігівський керівник має інтереси в агропромисловому бізнесі, а його компанії обробляють понад 25 000 га.
Валерій Куліч – власник будинку на 384 «квадрата» і двох квартир загальною площею 247,6 «квадратів». Також сім'я чиновника володіє сімома автомобілями від «шістки» «Жигулів» до «сімки» BMW.
Валерій Головко
Голова Полтавської ОДА минулого року заробив всього 916 952 грн, його дружина Головко Світлана заробила 385 984 гривень.
У банку в чиновника лежать 7,2 млн гривень. Власне, відсотки від цього вкладу і стали основним джерелом доходу Головко минулого року.
Голова Полтавської ОДА – власник двох престижних позашляховиків Range Rover.
Міхеіл Саакашвілі
Із точки зору доходів за минулий рік, Міхеіл Саакашвілі - найбідніший глава області в Україні. Минулого року він заробив лише 38 601 гривню. Однак у колишнього президента Грузії і його сім'ї є близько $100 000 на рахунках в іноземних банках.
Цікаво, що не заробивши торік і чотирьох десятків тисяч гривень, Саакашвілі примудрився в 2015-му покласти на рахунок в банку 129 950 грн. Звідки взялися ці гроші - загадка. У розділі доходів вони не вказані.
Голова Одеської ОДА - володар найбільшої квартири серед своїх колег. Площа його житла - 754 квадратних метри.
А ось автомобілями чиновник офіційно не володіє. Останній автомобіль, на якому їздив Саакашвілі в Грузії, - був електромобіль Nissan Leaf. В Україні, за даними ЗМІ, керівнику Одеської області видали службовий Volkswagen Touareg. Хоча журналісти не раз «ловили» Саакашвілі на представницькому Mercedes S63.
Олег Гончарук
До того як стати головою Івано-Франківської ОДА, Олег Гончарук був депутатом місцевої міської ради від фракції «Фронт змін». Також у Гончарука є досвід роботи в кондитерському бізнесі - він працював директором кондитерської компанії «Лігос».
У 2015 році Гончарук зі своєю дружиною заробили приблизно по мільйону гривень. Чиновник отримав гроші від продажу майна. А його дружина займалася бізнесом.
Цікаво, що родина Гончарука не має заощаджень у банках. Не зберігає пара заощадження й у цінних паперах. Вочевидь, усі гроші пішли на покупку престижного авта – минулого року в гаражі голови ОДА з'явився новенький позашляховик Audi Q5. Такий автомобіль залежно від комплектації в Україні коштує від 1,2 до 1,8 млн гривень.
Вадим Меріков
Вадим Меріков - виходець із БЮТ. Під час позачергових президентських виборів в Україні чиновник очолював виборчий штаб Юлії Тимошенко на Миколаївщині, та це не завадило йому опинитись у «губернаторській» обоймі Порошенка.
Із зароблених торік майже 2 млн гривень 1,8 млн Меріков отримав від продажу майна. В іншому декларація голови Миколаївської ОДА виглядає вельми скромно: ні рахунків в банку, ні інвестицій у цінні папери.
Винятком є хіба що розділ «транспорт». У гаражі Мерікова дві BMW: флагманський німецький седан 7L і кросовер X5.
Сергій Машковський
У 2015 році Сергій Машковський заробив приблизно в три рази менше, ніж його дружина Катерина. Жінка продала майно на 1 млн гривень. А сам чиновник отримав спадок на 265 716 гривень.
Заощаджень в банку родина голови Житомирської ОДА не має. Єдине вкладення, зазначене в декларації за 2015 рік, - близько 0,5 млн гривень інвестицій у статутний капітал. Можливо, всі гроші довелося витратити на автомобіль - у 2014-му Машковські купили британський позашляховик Lange Rover Evouqe Pure.
Машковський - ще одна людина, близька до президента України. На виборах глави держави він очолював виборчий штаб Петра Порошенка в Житомирі.
Павло Жебрівський
До списку десяти найбагатших керівників обласних адміністрацій потрапив і один «генерал-губернатор». На пару з дружиною минулого року очільник військово-цивільної адміністрації Донеччини Павло Жебрівський заробив близько 800 000 гривень. Крім цього, у донецького чиновника в цінні папери інвестовано ще 754 000 гривень.
Якщо в Саакашвілі найбільша квартира з усіх глав адміністрацій, то Жебрівський може похвалитися найбільшим будинком. У Києві голові Донецької ОДА належить особняк площею 891 квадратний метр.
Коментарі — 0