«Ямайка» на чолі ФРН - чому б ні?
Німецькі вільні демократи на чолі з Крістіаном Лінднером впевнено прямують до повернення в Бундестаг. Їм слід бути готовими до компромісів під час формування уряду
Вільна демократична партія (ВДП) після чотирьох років у позапарламентській опозиції 24 вересня повернеться до Німецького Бундестагу. З огляду на стабільні показники підтримки в опитуваннях на рівні майже десяти відсотків це більше, ніж просто сміливий прогноз. Набагато складніше відповісти на запитання, яку роль відіграватиме ця партія в парламенті чи навіть у майбутньому уряді? Натяк на це дав голова ВДП та перший номер її виборчого списку Крістіан Лінднер (Christian Lindner) на позачерговому з'їзді партії у неділю в Берліні.
«Ми нічого не виключаємо, - наголосив 38-річний політик в кінці свого майже годинного виступу. - Від нас ви не почуєте жодних заяв щодо тієї чи іншої коаліції». Насмішники скажуть: ВДП хоче залишити відчиненими для себе усі двері. Адже якщо підсумки виборів до Бундестагу будуть такими, як їх останнім часом прогнозують соціологи, то арифметично можливими будуть два альянси: продовження великої коаліції за участю соціал-демократів, з одного боку, та блоку в складі Християнсько-демократичного союзу (ХДС) і Християнсько-соціального союзу (ХСС) - з іншого, або ж коаліція з ХДС/ХСС, Зелених і ВДП.
Коаліція «Ямайка» повинна бути можливою
Обидва варіанти не будуть легкими для формування. Серед пересічних членів Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) зростає сум за часом перебування в опозиції. Багато хто з них хоче уберегти себе від того, щоб утретє з 2005 року бути молодшим партнером у коаліції з Анґелою Меркель (Angela Merkel). Це бажання можна зрозуміти, оскільки СДПН дедалі важче помічати в тіні канцлерки Німеччини, яка над усім домінує.
Альтернативою великій коаліції був би уряд ХДС/ХСС, ВДП і Зелених, тобто так звана коаліція «Ямайка» (за кольорами прапору острівної держави, які відповідають партійним кольорам цих трьох учасників. - Ред.). Оскільки обидві менші партії уже майже традиційно сваряться між собою, то багато хто вважає такий альянс виключеним. Однак за усіх програмних і культурних розбіжностей тиск на учасників об'єднатися у коаліцію може сильно зрости. Те, що такий варіант можливий, демонструє приклад федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн. Там так само майже ніхто не вірив, що «Ямайка» можлива. У підсумку саме вона була сформована, бо всі учасники були готовими до компромісу.
Лінднер розумно висунув лише одну умову
Те, на що можуть і повинні розраховувати виборці в окремо взятій федеральній землі, ще більше стосується і всієї держави, а саме - що партії поважатимуть свою державницьку відповідальність. Те, що ВДП може бути готовою до цього і в Берліні, дав зрозуміти її голова на партійному з'їзді у цьому місті. Лінднер міг би висунути цілу низку умов своєї участі в уряді. Але цього він не зробив - і вчинив розумно.
Він назвав лише одну непорушну умову: нова імміграційна політика. Її він змалював іще в кінці серпня в інтерв'ю Deutsche Welle: індивідуальне право на притулок для тих, кого переслідують за політичними мотивами, тимчасовий захист для біженців із охоплених війною регіонів, а також імміграція висококваліфікованої робочої сили. За допомогою такої концепції ВДП жодним чином не намагається знайти підтримку на правому полюсі ідеологічного спектру - попри те, що деякі критики їй таке закидають. Цей підхід за доброї волі міг би бути прийнятним і для ХДС/ХСС, і для Зелених.
Близьких позицій більше, ніж видається
Своєю чергою, ВДП повинна буде піти на поступки Зеленим у питанні захисту довкілля, а ХДС/ХСС - у темі внутрішньої безпеки. Однак у цих сферах міститься менше суперечностей, ніж видається, коли дивишся на передвиборну боротьбу. Також і у зовнішньополітичних питаннях точок дотикубільше, ніж достатньо. Що стосується Євросоюзу або НАТО, то тут ніхто нічого не ставить під сумнів. Також і в поводженні з такими авторитарними главами урядів і держав, як Реджеп Таїп Ердоган, Володимир Путін або Дональд Трамп, фундаментальних розбіжностей у поглядах немає.
Останній аргумент: хто в підсумку готовий ризикнути, що через недостатню готовність до компромісу справа дійде до перевиборів? Такий сценарій лише би лив воду на млин «Альтернативи для Німеччини» (АдН). А голова ВДП Лінднер хоче за будь-яких обставин запобігти, аби праві популісти стали третьою силою в Бундестазі. Однак, за даними опитувань, вони цілком можуть нею стати. Тоді, у разі формування великої коаліції, АдН стала би найбільшою опозиційною партією. Ця думка вже викликає тривогу в усіх інших партій.
Чи залишиться лідер лібералів вірним своєму слову?
Запобігти цьому сценарію, можливо, вдасться лише створенням коаліції «Ямайка». Тож очікуваний успіх АдН міг би додатково дисциплінувати ХДС/ХСС, Зелених і ВДП. «Ми хочемо створювати, а не лише протестувати», - заявив Лінднер на партійному з'їзді за тиждень до парламентських виборів. Можливо, уже ввечері 24 вересня йому доведеться продемонструвати, чи залишиться він вірним своєму слову. Адже ця заява повинна мати вагу для ВДП не лише в опозиції, але й в урядовому таборі також.
Коментарі — 0