Конгрес США почав перейматися енергетичною безпекою України - політолог

  Карасьов відзначає високий рівень опору енергетичним реформам в українському політикумі
  Прийнятий Конгресом США в серпні 2017 року Санкційний закон передбачає не тільки допомогу Україні, але і передбачає жорсткий регламент контролю над реалізацією енергетичних реформ. Про це в авторській статті в інтернет-виданні «Хвиля» написав політолог, директор Інституту глобальних стратегій (ІГЛС) Вадим Карасьов. «Окремо в
  • 25 Вересня, 2017, 18:08
  • Розсилка

  Карасьов відзначає високий рівень опору енергетичним реформам в українському політикумі

  Прийнятий Конгресом США в серпні 2017 року Санкційний закон передбачає не тільки допомогу Україні, але і передбачає жорсткий регламент контролю над реалізацією енергетичних реформ. Про це в авторській статті в інтернет-виданні «Хвиля» написав політолог, директор Інституту глобальних стратегій (ІГЛС) Вадим Карасьов.

  «Окремо в законі про санкції прописана вимога підвищення надійності мереж в Україні. Що можливо тільки в разі значних інвестицій. Існуюча система не дозволяє інвестувати на належному рівні і не мотивує компанії підвищувати ефективність. Експерти кажуть, що потрібні давно панівні в цивілізованому світі стимулюючі механізми тарифоутворення (RAB-регулювання). Така методика розроблена і зараз широко обговорюється», - вказує Карасьов.

  Експерт зазначає, що США готові сприяти Україні в питанні «створення і розширення повноважень незалежного регулятора ринку, заохочувати і підтримувати справедливу конкуренцію, лібералізацію ринку і надійність в енергетичному секторі України. Допомагати Україні, як і іншим союзникам США зменшувати залежність від російських енергоресурсів».

  У той же час Вадим Карасьов відзначає високий рівень опору енергетичним реформам в українському політикумі.

  «За старою українською традицією, опонентів у енергетичних реформ набагато більше ніж прихильників. Адже лякати виборців ринковими тарифами і доводити існування чудодійної пігулки «мудрого ручного управління» - улюблена гра вітчизняних популістів. Як чинних депутатів, так і різноманітних громадських, дуже бажаючих такими стати», підкреслює він.

   На думку політолога, згорнути реформи буде непросто, оскільки американські партнери «невпинно стежать і контролюватимуть їх виконання».

  «Звітувати, до слова, потрібно буде раз на півроку. Державний секретар через кожні 180 днів надає відповідним комітетам Конгресу США звіт з докладним описом ходу виконання необхідних норм. Тому ефективність реформ в енергетиці також стане предметом цієї доповіді вже в січні 2018-го», - підкреслює Карасьов.

  Як раніше зазначали ЗМІ, Міжнародний валютний фонд різко відреагував на ініціативу Кабінету міністрів внести зміни до постанови №187, які б скасовували принцип ціноутворення на газ, заснований на формулі «Дюссельдорф +». Перший заступник глави МВФ Девід Ліптон заявив, що ціни на газ в Україні дуже низькі у порівнянні з сусідніми країнами і закликав «деполітизувати процес шляхом застосування автоматичної формули».

  В рамках реформування і лібералізації енергетичного ринку України на перехідний етап введені формули визначення цін на газ («Дюссельдорф +») і енергетичне вугілля («Роттердам +»). Прив'язка до цін на провідних європейських енергетичних хабах покликана зняти політичні спекуляції з приводу цін на енергоносії українського походження і диверсифікувати джерела поставок сировини, постачальників і маршрути.

  Стимулююче тарифоутворення або RAB-регулювання (Regulatory Asset Base - регульована база активів) - система довгострокового тарифоутворення, основною метою якої є залучення інвестицій в розвиток і модернізацію електричних мереж. Ця система широко застосовується в США і Європі. Для інвесторів вона цікава тим, що дає гарантії прибутковості на вкладені кошти.

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ