Юлю, за що?

Юлю, за що?

Партiя Тимошенко висуває до Верховної Ради колишнього «директора парламенту» і лідера блоку «КУЧМА».

Партiя Тимошенко висуває до Верховної Ради колишнього «директора парламенту» і лідера блоку «КУЧМА».

Депутат кількох скликань Верховної Ради Олександр Волков буде балотуватися до парламенту по мажоритарному округу в Сумській області від партії «Батьківщина». В умовному наразі Білопольському окрузі Сумщини Волков навіть уже агітацію розгорнув — на телебаченні виступає, листівки з фото пліч-о-пліч із Тимошенко поширює...

А коли здивовані журналісти кинулися за роз'яснення до першого заступника голови «Батьківщини» Олександра Турчинова, то його відповідь заскочила ще більше.

«Щодо Олександра Волкова, то я пам’ятаю Майдан-2004, коли тільки починався процес, багато людей тоді зробили висновок і багато людей, які працювали при владі з тим же Кучмою, зробили свій вибір на користь народу... Він прийшов на Майдан, коли не зрозуміло було, чим усе скінчиться, і працював від початку до кінця, - заявив Турчинов. - ...Зараз чимало говорять: потрібні нові обличчя. Але ж, ви знаєте, не факт, що нове обличчя не бере хабарі через моральні якісь принципи. Дуже часто не беруть хабарі, тому що ніхто не дає. Гарно мати симпатичне нове обличчя, але ж краще підтримувати тих, хто

переміг, хто витримав».

Виявляється, Волков не «звичайний» кандидат, він уже й у керівництві ВО «Батьківщина» - куратор Сумської обласної партійної організації.

Минулого тижня Олександр Волков з'явився на позачерговому з'їздi «Батькiвщини» у столицi. Журналiстам повiдомив, що є членом цiєї партiї.

Хто такий Волков? Згадати про це «Експрес» попросив Ярослава Кендзьора, людину, котра працювала в парламенті кінця 1990-х — тодi, коли там «директорував» Олександр Волков.

- Як Волков у парламенті скликання 1998 — 2002 років здобув свій неформальний «статус» - «директор парламенту»?

- Він тоді став головним організатором роботи парламенту в напрямi, який був потрібен Кучмі. Саме він сформував тоді прокучмівську більшість і забезпечував обслуговування нею Банкової.

- Якими методами це робив?

- Методи ті ж, які президентська Адміністрація використовує нині. Власне, вiн уперше застосував їх настільки комплексно й ефективно, тож «теперішні» просто послуговуються тими «рецептами». Це політика пряника і батога. Комусь бізнес «притиснули», комусь, навпаки, посаду пообіцяли, комусь податкові або митні пільги, комусь тюрмою пригрозили, комусь банально заплатили, до когось батіг і пряник застосовували одночасно. Переговори ж провадив Волков особисто або

хтось із його наближених.

- Чим ще відзначився Волков?

- На президентських виборах 1999 року він створив розгалужений по всій країні фонд «Соціальний захист», котрий у рамках виборчої кампанії Кучми всіляко опрацьовував бюджетників, фактично був однією з неофiцiйних виборчих команд Кучми. У той фонд бізнес мусив виділяти колосальні кошти, через різні схеми потрапляли туди й бюджетні гроші.

... А на позачергових парламентських виборах 2007 року (уже після того, як «прийшов на Майдан») він разом iз такими одіозними персонажами, як голова партії «Союз» Миримський i «есдек» Задорожній, створив блок «КУЧМА» й очолив його виборчий список. «Програмою» цього блоку було скасування посади Президента і призначення прем'єр-міністром країни Леоніда Кучми, у зовнішій політиці — відновлення відносин iз Росією, «які існували до 2005 року».

- Як особисто ви сприйняли новину про те, що Волков має стати кандидатом у народні депутати від Комітету опору диктатурі?

- Багато людей у парламенті, коли почули, що Волков «пригріває» округ у Сумах як кандидат від БЮТ і є потенційним висуванцем від опозиційного об'єднання, просто руки розвели – дивина та й годi. Іншого такого «фаната» кучмістського режиму знайти серед політиків нелегко було б, а тепер він стане одним з облич Комітету опору диктатурі... Маячня і безмежний цинізм укупі.

Складно порівнювати таких «опозиціонерів», як Волков, із тими, кого прийнято вважати совістю української політики після 1991 року – когортою борців-шістдесятників. Вони за ідею самостійної і вільної України відкантували по тюрмах і притім не зрадили цю світлу ідею майбутнього свого народу, не купилися на жодні пропозиції і врешті привели Україну до Незалежності.

І коли тепер, після того, як ми відзначили вже 20-річчя нашої новітньої державності, я спостерігаю, що за люди потрапляють у команду так званої об'єднаної опозиції, що за люди, як результат, потраплять до парламенту VII скликання, мені стає і сумно, і страшно. Це ще м'яко кажучи.

- То що в такому разі Волков робить серед кандидатів від «Батьківщини»?

- Мене завжди прикро вражала кадрова неперебірливість БЮТ, оті всі казки Тимошенко про те, як вони перевиховують у своїй партії кучмівську олігархію і чиновництво. Ціну цьому перевихованню ми вже всі побачили, щойно в країні змінилися влада і, відповідно, політична кон'юнктура... Тож просування у депутати такої фігури, як колишній «директор парламенту» часів Кучми, мене щиро обурює, але на тлі згаданого зовсім не дивує.

- Але, за словами Турчинова, Волков — активний учасник Помаранчевої революції?..

- На Майдані стояло дуже багато людей. Був серед них, наприклад, Порошенко, сьогодні вiн - у команді Януковича. Стояла і Юлія Володимирівна. Але це не завадило у вересні 2008 року їй та її політичній команді на цілий місяць піти в політичний «загул» із Партією регіонів і спільно понаухвалювати закони в такій редакції, що волосся дибки від цього ставало, — закони про Кабмін, СБУ, референдуми... Закони, які руйнували Україну й утверджували диктатуру, проти якої нині боремося.

Я особисто тримав у руках проект Конституції, виписаний під ту коаліцію, читав його приблизно годину, допоки ми, тодішні депутати від НРУ, в офісі «Батьківщини» чекали на зустріч з Юлією Володимирівною (вона запросила нас, аби переконати підтримати їхній із Януковичем «міжусобойчик»)...

Отже, перебування на Майдані абсолютно не може бути виправданням якихось наступних дій політика. До речі, я не бачив, аби Волков мерз на Майдані. Може, він і брав участь в якихось кулуарних справах у ті дні, але це можна потрактувати лише як інстинкт самозбереження або боротьбу за нове місце під сонцем, бо з владної команди його на той час витиснули.

- Чому такi кадри не лишаються у минулому, чому знову й знову виринають на поверхню полiтичного життя?

- Ситуація, яку ми маємо в країні, -– прямий наслідок того, що на відміну від держав Центральної Європи та Балтії, де в тій чи іншій формі свого часу провели люстрацію кадрів комуністичних спецслужб і партапарату, у нас її не було. Тож і у владі, і в опозиції надто часто все вирішують люди, котрі самі є такими, яких треба люструвати.

Мало того, Волков має увійти до списку узгоджених кандидатів від опозиційного об'єднання «Комітет опору диктатурі»! Хочу при нагоді спитати Олега Тягнибока, чи «Свобода» ще не відмовилася від своєї ідеї люстрації і як вона - як один із

трьох співзасновників КОДу - поводитиметься щодо таких-от «кадрів», як Волков?

Опубліковано: 07.04.2012

Іде завантаження...
Показати більше коментарів