Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  «Закон політичного розпаду»: де похована Партія регіонів

  • Юлія Тунік
  • Розсилка
  «Закон політичного розпаду»: де похована Партія регіонів

  Що зараз відбувається у Партії регіонів та чому впливовий політичний проект Ахметова перетворився на «привид минулого»

  Сьогодні про Партію регіонів в Україні нагадує лише фінансова звітність, яку щокварталу заповнюють і надсилають  у Мін’юст.  Де-юре партія досі діє, де-факто – померла ще три року тому. Про «політичний труп» в Україні воліють говорити навпаки, ніж про звичайного покійника: або погано, або нічого. Дехто інколи згадує ПР «злим тихим словом», а ось колишні регіонали, які масово перейшли до інших партій, навпаки, найчастіше, відхрещуються від колись рідної політсили. «Главком» вирішив дізнатись, що сталося за останні роки з колись потужною партією Януковича та Ахметова.

  Життя на папері

  Після того, як 2014 року напередодні позачергових парламентських виборів, секретар президії партії Борис Колесніков оголосив, що ПР не братиме в них участі, партія фактично припинила своє існування. Один з керівників колись провідної в країні партії тоді заявив, що регіонали «не мають морального права брати участь у виборах, коли сім мільйонів виборців на південному сході країни не можуть проголосувати». Вочевидь, справа була не у моралі, а у відсутності потрібної кількості електорату й того, що політсилу масово покидали її впливові та медійні члени, які перейшли до Опозиційного блоку, «Відродження», «Нашого краю» та продовжують і далі політичну діяльність.

  Досі ПР значиться серед зареєстрованих партій України та щокварталу надсилає до Мін’юсту фінансовий звіт про свою діяльність. Станом на квітень 2017 року секретарем президії партії було призначено Ігоря Чичасова, який в минулому був не тільки депутатом Донецької облради від ПР, а й керівником прес-служби партії.  Востаннє ЗМІ згадували про Чичасова в контексті заворушень у Донецьку 2013-го. Того року регіонал пропонував утворити «Народний фронт Донбасу» та був одним з організаторів Антимайдану.

  Мільярдні цифри чорної бухгалтерії для «біло-блакитних» давно в минулому. Офіційно Партія регіонів давно не найбагатша в Україні. Згідно зі звітом, на її рахунку - 5 тис. грн.  Також у звіті зазначено, що у користуванні політсили - шість автомобілів Ford Mondeo MCA загальною вартістю 728 тис. грн. Цікаво, що в минулому кварталі на рахунки ПР вніс 30 тис. грн Борис Колесніков, більшість з яких, якщо вірити цьому ж таки звіту, були використані для здійснення статутної діяльності партії. При цьому, вказані фінансові зобов’язання партії за оренду приміщень та послуги зв’язку в розмірі 11,3 млн грн.

  Фінансові документи вказують на наявність партійних осередків в областях, зокрема, в Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Луганській, Кіровоградській та інших, але більшість із них знаходяться у стані припинення діяльності , що фактично говорить про їх відсутність.

  «Останні з могікан»

  Після подій Революції гідності члени ПР один за одним почали залишати свою партію. Однією з перших покинула політичну силу та парламентську фракцію - через тиждень після початку революції  2013 року - Інна Богословська, яка закликала Януковича піти у відставку. Не забарилися полишити фракцію й олігарх Давид Жванія та чоловік Богословської Володимир Мельниченко. Із січня по травень буремного 2014-го фракцію покинули ще 106 депутатів. А загалом із партії, яка колись налічувала 1,5 млн українців, до червня 2014 року вийшли близько 1 млн осіб.


  Із партії, яка колись налічувала 1,5 млн українців, до червня 2014 року вийшли близько 1 млн осіб
  Із партії, яка колись налічувала 1,5 млн українців, до червня 2014 року вийшли близько 1 млн осіб

  Проте не всі зреклися Партії регіонів. Соратниця Януковича Анна Герман досі виступає по телебаченню і розхвалює екс-президента, регіоналка стала ведучою програми на каналі NewsOne. Борис Колесніков, який перебрав на себе керування залишками партії, час від часу дає інтерв’ю, в яких розповідає про проблеми Донбасу.

  В медіа Колесніков позиціонує себе як голова опозиційного уряду, на сторінці в Facebook – як президента хокейного клубу «Донбас». На прохання «Главкома» прокоментувати нинішній стан Партії регіонів політик відповідає не одразу. «Дякую за увагу, але вже немає чого коментувати», - відповів регіонал. А на запитання, чому ж продовжує надсилати, хоч і невеликі, але грошові внески на рахунок партії, додає: «Не ставте ідіотських питань».

  Соратник Бориса Колеснікова, один із засновників Партії регіонів, екс-спікер Верховної Ради Володимир Рибак розповів «Главкому», що четвертий рік, як відійшов від партійних справ, пояснивши, що його партійці не почули  «Я був прихильником того, щоб зібрати з'їзд на початку 2014 року, вибачитися перед людьми, так як більшість партії - це порядні, чесні люди, не можна перекладати на них провину в тому, що сталося. Але я не був почутий, не був підтриманий, тому сказав: «Чудово, всього доброго, до побачення». Ви повинні поспілкуватися з Колесніковим. Він сьогодні керівник партії», - говорить Рибак.

  Більшість колишніх однопартійців не виявляють бажання спілкуватись про «біло-блакитне» минуле. «Вибачте, я дуже далеко. Тепер я просто громадянин», - відповів «Главкому» екс-очільник столиці Володимир Макеєнко.  «Я не даю інтерв’ю. Їду в потязі», - лаконічно повідомив легітимний мер окупованого Донецька Олександр Лук’янченко.

  Чи не єдиний, хто вірить в «регіональне» майбутнє колишній нардеп Владислав Лук’янов. «Те, що партія не проявляє активність у медійному просторі, ще не говорить, що вона кудись зникла або випарувалася. Після революцій завжди треба на якийсь період відійти в бік і дати можливість реалізуватися силам, які прийшли до влади… Тоді буде можливість порівнювати», - коментує Лук’янов. Останніми роками він займається бізнесом в Китаї та дослідженням новітніх технологій. Проте свій партійний квиток не здав і досі вважає себе членом ПР. Про розгін Майдану згадує із жалем у голосі: «Те, що на певному етапі не було виявлено політичну мудрість і гнучкість, як не були досягнуті компроміси, які країна вимагала - це напевно найбільша помилка, що сталася в історії партії», - додає регіонал.

  Існування партії на папері можливе з декількох причин. Дехто з експертів схиляється до думки, що засновники політсили бажають зберегти бренд партії для можливих місцевих виборів. Позаяк у регіонах, начебто, залишилися прихильники ПР. Політолог Кость Бондаренко, який працював на регіоналів, пояснює юридичне життя партії доволі просто – причина у грошах: «Як у нас часто буває. Партії, перш ніж бути ліквідованими чи відродитись, мають виконати велику кількість умов, щоб вирішити всі майнові питання».

  Де в Києві Партію регіонів шукають

  Після розгрому центрального офісу Партії регіонів на вулиці Липській 18 лютого 2014 року в офіційних документах юридична адреса партії значиться, як вулиця Кудрявська 3/5. Раніше тут знаходилась київська міська організація партії. Але у «сталінці», що розташована неподалік Львівської площі, геть забули про існування колись провідної партії. Охоронець, який працює в будівлі близько двох років, запевнив, що коли влаштовувався на роботу, регіонали офіс тут уже не орендували. За словами чоловіка, час від часу, до будівлі приходять якісь люди та питають про партію.  П’ятиповерхова будівля повністю зайнята під оренду офісних приміщень, лише на третьому поверсі триває ремонт.

  Згідно з реєстром нерухомого майна, як вдалося дізнатися «Главкому», Партія регіонів розміщувалась у будинку, який належить структурам, пов’язаним із бізнесом Костянтина Жеваго.

  Власник будинку – фірма «Ініціатор-Ріелті», засновниками якої були три структури, заарештовані Генпрокуратурою цього року у рамках кримінального провадження. Імовірно, мова йде про зловживання багатомільйонним рефінансуванням, яке було надане банку «Фінанси та кредит». Зокрема, був арештований і будинок, в якому колись розміщувалась Партія регіонів.

  Юлія Тунік, «Главком»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ