«Захід-2017»: після окупації Криму можна чекати будь-чого - Die Zeit
Росія четвертий раз проводить навчання «Захід», але західні країни зараз особливо відчувають загрозу
Росія і Білорусь стали жертвами нападу. Уявні вороги атакували з повітря, на воді і на суходолі. Вони підтримують сепаратистів і хочуть роз'єднати Мінськ і Москву, поваливши білоруський уряд. Але Росія і Білорусь дають відсіч ворогам за допомогою 12,7 тисяч солдатів, 250 танків, 200 БТР, 150 артилерійських установок, 10 кораблів Балтійського флоту, 70 військових літаків і гелікоптерів.
Така легенда російсько-білоруських навчань «Захід-2017», які почалися сьогодні. Москва і Мінськ наполягають на оборонному характері маневрів, але вірять в це далеко не всі. Про це сьогодні пише німецьке видання Die Zeit, додаючи, що країни НАТО і Україна бояться, що в російсько-білоруських навчаннях насправді бере участь більше військових, ніж заявлено. Вони не виключають, що маневри можуть стати прикриттям для російського нападу на Україну чи для окупації Білорусі. «На тлі російських військових ігр стає очевидним, наскільки велика взаємна недовіра між Росією і країнами НАТО», - йдеться в статті.
Ця спіраль недовіри розкручується. Після того, як Росія анексувала український Крим, НАТО відправив у Польщу і країни Балтії групи швидкого реагування. Але те, що в балтійських столицях вважають жестом солідарності з боку союзників, у Москві сприймають як провокацію.
«В цьому невеликому регіоні зіштовхуються оборонні інтереси багатьох країн, на Сході України тліє війна, в якій бере участь Росія, а на кордоні стоять війська. Погано продумана демонстрація влади може виявитися достатнім приводом, щоб ситуація стала вибухонебезпечною. Приміром, російський військових літак може порушити повітряний простір України, а українці його зіб'ють. Схожа ситуація відбулася в 2015 році, коли російський літак вторгся у повітряний простір Туреччини з території Сирії і був збитий турками. Тоді Анкара і Москва на якийсь час стали ворогами», - йдеться в статті.
Передбачити, що відбулося б після такого сценарію, складно. Не виключено, що США нарешті наважилися б передати Україні оборонне летальне озброєння. Таку можливість у Вашингтоні вже розглядають. Німецьке видання зауважує, що занепокоєння через навчання «Захід-2017» вказує на те, що для міжнародної політики настали нові часи.
«Якщо поговорити з дипломатами країн НАТО чи незалежними російськими і білоруськими військовими експертами, то ніхто з них не чекає від навчань «Захід» військової ескалації і окупації Білорусі. Але на 100% такого варіанту теж ніхто не відкидає. Рано чи пізно в таких розмовах хтось каже фразу: після анексії Криму варто бути готовим до всього», - йдеться в статті.
У міністерстві оборони Білорусі 13 вересня відзначили виключно оборонний характер навчань «Захід-2017» і пообіцяли, що всі російські військові, які беруть у них участь, залишать білоруську територію до 30 вересня. Президент Білорусі Олександр Лукашенко раніше також запевнив, що «вони не збираються ні на кого нападати». Хоча, за його словами, російсько-білоруське військове угруповання буде вчитися воювати, про всяк випадок.
Як будуть проходити навчання «Захід», міноборони Білорусі обіцяє звітувати щодня на брифінгах і прес-релізах. На цей захід акредитовано 280 журналістів, переважно іноземних ЗМІ, запрошені 80 спостерігачів, у тому числі з України та країн НАТО.
Коментарі — 0