Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Філарет: Кіріл хоче збудувати нову Російську імперію

  • Ірина Коваленко, «Експрес»
  • Розсилка
  Філарет: Кіріл хоче збудувати нову Російську імперію

  Для досягнення цієї мети Патріарх висунув концепцію «Русского міра» – стару концепцію про Москву

  Патріарх Московський Кирил хоче збудувати нову Російську імперію, але таку, де головним центром буде Московський патріарх, який стоятиме над державами і їхніми президентами. Про це в інтерв’ю «Експресу» заявив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

  - Останнім часом ми настільки часто бачимо російського Патріарха в Україні, що складається враження, що УПЦ МП – не самостійна церква, а єпархія РПЦ..

  - Патріарх Кирило – прихильник централізації влади. Очоливши РПЦ, він поставив собі за мету зміцнити владу і вплив Московського патріарху настільки, щоби вони були сильними не тільки серед віруючих, але і в політиці та в суспільстві загалом. Не тільки в Росії, але й за її межами.

  Для досягнення цієї мети Патріарх висунув концепцію «Русского міра» – стару концепцію про Москву, яка є нібито «третім Римом», тільки перелицьовану для умов ХХІ століття. Ця концепція є ворожою щодо української державності, бо «русскій мір» передбачає тісну інтеграцію України з Москвою, яка ніколи не шанувала і досі не поважає нашої державності.

  УПЦ МП ще двадцять років тому отримала права незалежності та самостійності в управлінні. Ці права виділяють її з усіх інших частин Російської Церкви, бо ні в Білорусі, ні у Прибалтиці, ні в Молдові, ні у Казахстані та Середній Азії структури РПЦ не мають такого рівня самостійності. А українська складова Православної церкви Московського патріархату – це майже половина всієї структури цього патріархату! Тому на цю самостійність в Росії дивляться скоса, адже вона не вписується у централізаторську політику Кирила.

  Патріарх Кирило підозрює митрополита Володимира та деяких інших ієрархів в тому, що вони схильні до автокефалії. Тому глава РПЦ і їздить в Україну – щоби просувати свій «русский мир» і щоби впливати на УПЦ МП з метою не дати їй віддалитися від Москви.

  Слід розуміти, що насправді ця церква в Україні не самостійна, бо якби вона була такою, то там би самостійно приймали важливі рішення. Але на прикладі підготовки до діалогу між нею і Київським Патріархатом ми побачили, що на УПЦ МП є тиск з боку Москви, і не все, що там хотіли би, Москва дозволяє робити.

  - Чи є небезпека, що Патріарх Кирило за активного сприяння української влади візьме під контроль усе православ\'я в нашій країні?

  - Ні, такої небезпеки немає. Патріарх Кирил хотів би, щоб так було, бо він вважає, що з допомогою держави це можна зробити. Але він помиляється, бо Україна – не Росія. Українська влада не може не зважати на те, що у нас існують різні конфесії, що в законі визначена їхня рівність. Невже держава буде порушувати закони лише тому, що так хоче Кирило? Думаю, що не буде.

  У нас вже був гіркий досвід подібного втручання, коли у 1995 році хотіли зруйнувати Київський Патріархат. Тоді, під час похорону патріарха Володимира, проти нас кинули міліцію. Думали що ми злякаємося, розбіжимося. І що? Церква не тільки не розпалася, а навпаки – зміцніла, бо навколо Київського Патріархату об’єдналися всі національно-демократичні сили. І сам тодішній Президент Леонід Данилович Кучма змінив свою думку – якщо спочатку він був до нас погано налаштований, то потім став виступати за єдину Помісну Церкву.

  Згідно з даними соціологічних опитувань, нас підтримують понад 30% населення України – а це 14 мільйонів людей. Хіба може держава піти з ними на конфлікт лише для того, щоби виконати побажання Московського патріарха? Якщо він так думає – то глибоко помиляється.

  - На Вашу думку, яка головна мета такої активності діяльності російського Патріарха на українських теренах?

  - Його головна мета – політична. Він хоче збудувати нову Російську імперію, але таку, де головним центром буде Московський патріарх, який стоятиме над державами і їхніми президентами. Для цього йому потрібно зміцнювати вплив Росії на Україну. В цьому його підтримує і російська державна влада, яка зацікавлена в інтеграції України в Росію.

  Але цього в більшості не сприймають в Україні, і ми це бачимо серед інтелігенції, за відгуками у пресі. Прихильників єдиної Помісної Православної Української Церкви значно більше, ніж прихильників «русского міра», бо навіть в УПЦ МП цей «мір» підтримує меншість. Тому Московський патріарх може бажати – але його бажання збудувати нову імперію не справдяться.

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ