Заповідник комунізму: за що проголосувала Україна 25 років тому

  Про референдум 1 грудня 1991 року
  Можливо, це не дуже хороша думка, але я день референдуму не особливо святкую і ставлюся до нього досить болісно. Я вважаю, що в тому комплексі, в якому проходив референдум, комуністична номенклатура просто зробила ставку на незалежність і перемогла. В українців де-факто було три відповіді на референдумі. Перший варіант — я не хочу
  • Тарас Чорновіл

   Журналіст, політичний діяч

  • 2 Грудня, 2016, 07:01
  • Розсилка
  Фото: УНІАН

  Про референдум 1 грудня 1991 року

  Можливо, це не дуже хороша думка, але я день референдуму не особливо святкую і ставлюся до нього досить болісно. Я вважаю, що в тому комплексі, в якому проходив референдум, комуністична номенклатура просто зробила ставку на незалежність і перемогла. В українців де-факто було три відповіді на референдумі.

  Перший варіант — я не хочу незалежності, я хочу жити в СРСР. Це моє минуле, моє майбутнє і я голосую проти незалежності і за Кравчука, бо це буде СРСР.

  Другий варіант — я голосую за незалежність, але не через те, що це незалежність, а через те, що збереження Радянського Союзу не гарантує мені збереження комуністичних ідеалів, які я сповідував. Росія пішла зовсім в іншу сторону, там відбуваються зміни, там Єльцин, а Україна може залишитися заповідником комунізму, і якщо ми будемо незалежні, то тут все, чого я хотів, збережеться: радянський лад, комуністичні ідеали тощо. Тому на референдумі я голосую за незалежність і за Кравчука.

  І третій варіант — я хочу жити в оновленій і зовсім іншій країні. В Україні демократичній, європейській, я хочу порвати з нашим минулим, і в зв'язку з цим на референдумі я голосую за незалежність і за Чорновола. Ну, і ми побачили перемогу з величезним відривом тих, хто дав другий варіант відповіді.

  Таким чином, ми отримали незалежну, самостійну, суверенну Українську Радянську Соціалістичну Республіку ще на 20 з гаком років. Потім, правда, в тих країнах, які нас обганяли в 1990-х роках, справи пішли ще гірше: Росія скотилася у відвертий фашистський тоталітаризм, Білорусія скотилася до повного авторитаризму, а Україна залишалася тією ж самою совковою республікою. По суті, ми "проголосували" тільки в 2014 році, ціною великих жертв, втрат, війни і всього іншого. Але ми переглянули негативне рішення референдуму, а я його сприймаю саме як негативне, адже основна мета тих, хто сприяв такому результату, була консервація радянського ладу. Ми виправили помилку два роки тому, коли в силу фактичної заборони Компартії і руйнування зв'язків з Росією вже не можна було зберегти те старе і негативне, що збереглося після референдуму.

  А сам день референдуму я дуже добре пам'ятаю, адже я брав активну участь у виборчій компанії мого батька В'ячеслава Чорновола, а референдум проходив разом з президентськими виборами, і я відстежував всю підготовку до референдуму і весь політичний процес. В день референдуму я був у Львові і там же голосував. Тоді було дуже велике натхнення: мешканці Львова масово йшли голосувати, активність була дуже висока. Але в той же час була тривога: чи проголосує за незалежність схід? Але, як бачимо, проголосували чудово, навіть краще, ніж деякі сподівалися. Але разом з тим, не було тривоги по відношенню до президентських виборів. Була впевненість: як можна не проголосувати за Чорновола, якщо голосуєш за незалежність. Який сенс за неї голосувати, якщо віддавати її в руки комуністів. Виходить, що там, де потрібно було турбуватися, ніхто не переживав, а там де тривожилися - вийшло все добре.

  Результати я отримав одним з перших, коли вже ввечері, після завершення всіх голосувань, я прийшов у кабінет до батька, він тоді був головою Львівської облради, і ми там отримували швидкі дані від наших спостерігачів. Крім того, відносно чіткі результати по всій Україні з ЦВК по телефону передали близько третьої години ночі. Якраз в цей час ми вже точно знали, що незалежність на референдумі підтримали у всіх без винятку областях, і точно було відомо, що не буде другого туру президентських виборів, і що Кравчук переміг. У мене тоді був пригнічений настрій, а ось у батька настрій було на підйомі у зв'язку з результатами референдуму, а що стосується виборів - він просто махнув рукою і по-філософськи мені сказав: "Я думав, що вони не настільки собі це дозволять". Тут він мав на увазі фальсифікації...

  Джерело: Апостроф

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди співпадають з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Дмитро Тимчук
  Дмитро Тимчук

  Народний депутат України (Народний фронт)

  Костянтин Машовець
  Костянтин Машовець

  Координатор групи «Информационное сопротивление»

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Сергій Грабовський
  Сергій Грабовський

  Політичний аналітик

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ