рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Драма президента, або Яке у вас амплуа, пане Зеленський?

  • Олег Вергеліс

   Театральний критик

  • Розсилка
  Чи зможе Зеленський змінити своє амплуа і бути переконливим не тільки у водевілі , але і у драмі наших днів? - Драма президента, або Яке у вас амплуа, пане Зеленський?
  Чи зможе Зеленський змінити своє амплуа і бути переконливим не тільки у водевілі , але і у драмі наших днів?

  Президент ніяк не може зіскочити з амплуа простака, коміка, резонера...

  Усі інформаційні канали в ці хвилини активно – у хвіст та в гриву – активно обговорюють пресову конференцію президента України на зеленій галявині під весняним дощем. Загалом, його лають. Масово дорікають, що слова розходяться з передвиборними гаслами. Але це ж аксіома для всіх президентів Всесвіту. То чому тут дивуватися?

  Компліменти частіше звучать стосовно нев’янучого артистизму президента, буцім він намагався знову переконливо зіграти певну роль перед медіа. І тут я задумався... Про драму і про гру президента (з точки зору театрального критика).

  У чому драма, Карл?

  А в тому, що є невідповідність амплуа в тих жанрах, які він сам грає і які від нього чекають певні кола та певні сили. Від нього, загалом, чекають амплуа Героя – як у класичній драмі (бо у драмі ми усі і живемо!). А президент ніяк не може зіскочити з іншого, вже звичного, амплуа – простака, коміка, резонера. Якщо простіше... Дехто воліє бачити його у амплуа героя – Гамлета, скажімо, який шаткує, як капусту, усю королівську рать своїх попередників... А він, як заручник амплуа коміка та простака , існує у напруженій драмі наших буднів та свят і грає, скажімо, Скапена, Труффальдіно, Голохвостого, Фігаро. Звідси – розбіжність. В очікуваннях. Та в результатах гри (в одні ворота). Акторські амплуа були затребувані у давньому театрі ще в 19 столітті. Потім, у епоху МХТ, від амплуа вирішили відмовитися. Станіславський проводив реформи. Хоча були і противники реформ таких -- Мейєрхольд, Кугель, майстри Малого театру, інші.

  Масовий глядач теж, загалом, прихильник амплуа на театрі, бо через точне амплуа точніше і яскравіше розкривається вибрана п’єса. Чи то Гамлет, чи то Фігаро, чи то Наталка Полтавка, чи то Москаль-Чарівник.

  Амплуа – це застосування.

  Доцільність застосування.

  Не тільки у Театрі, але і в великій політиці важлива доцільність застосування природного обдарування. От, скажімо, амплуа Героя (ким дехто і хоче бачити президента) передбачає різні розгалуження Герой-коханець, Герой-фат, Герой-резонер, Герой-неврастеник. Такий вибір різних відтінків амплуа досить вигідний для вправного політика. Кого хочеш – вибирай. І грай.
  Наразі у нашого гаранта вибір випав на амплуа дещо інше – грасьосо. Це амплуа характерне для іспанських комедій 16-17 століття. Психотип жартівника, пересмішника, відвертого жартівника. От і весь секрет.

  Невідповідність амплуа очікуванням глядачів. Навіть Андрій Миронов був би не таким переконливим у ролі Гамлета, як, скажімо, Володимир Висоцький. Тому Миронов і грав довгий час Фігаро. З шаленим успіхом.

  Чи зможе Зеленський на догоду політологам та диванним експертам змінити своє амплуа і бути переконливим не тільки у водевілі , але і у драмі наших днів? Не всі володіють законами поліамплуа. Деякі, колишні кадри, могли. Такі як Богдан Ступка, Олег Борисов, Лоуренс Олів’є. Могли. Але їх, таких, завжди було дуже мало. І втім, навіть на сьогоднішній дощовій прес-конференції (небо плакало) було очевидно, як тісно президенту у рамках його звичного амплуа – і вже дуже хочеться на якісь інші жанрові простори. І тому сьогодні повсякчас з’являлися нотки шекспірівського драматизму, а не тільки інтонації веселого бадьорого оптимізму, як відлуння героїв з попередніх безтурботних комедій.

  Нема маленьких ролей. Є несміливі режисери!

  І, стосовно президента, то у нього, як людини талановитої, без сумніву, є потенціал вправного драматичного актора. І він це ще колись покаже, зіграє.

  Почекаємо. Бо ж попереду ж друга каденція. Сам сказав.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Богдан Петренко
  Богдан Петренко

  Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму

  Ігор Ейдман
  Ігор Ейдман

  Соціолог

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ