рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Що спільного в пандемії та війни?

  • Павло Казарін

   Журналіст

  • Розсилка
  Жінка з дитиною проходить повз одне з місць падіння уламків «Боїнга», збитого російською установкою «Бук», в результаті чого загинуло 298 людей, в тому числі 80 дітей - Що спільного в пандемії та війни?
  Жінка з дитиною проходить повз одне з місць падіння уламків «Боїнга», збитого російською установкою «Бук», в результаті чого загинуло 298 людей, в тому числі 80 дітей

  Епідемія схожа на війну. До їх початку ти можеш вірити у що завгодно. Але потім приходить катастрофа ‒ і розставляє крапки над «і»

  До війни армія могла здаватися нам пережитком. Люди в погонах ‒ дармоїдами. Ті, хто говорив про загрозу окупації, ‒ панікерами. Ми могли переконувати себе в миролюбності епохи. Вірити у непорушність кордонів. Покладатися на договори та угоди.

  Ми могли відмахуватися від НАТО. Обмінювати Севастополь на газові знижки. Вважати проросійські партії ‒ елементом внутрішнього політичного пейзажу. А потім сталося вторгнення ‒ і всі наші солом'яні будиночки здув вітер історії.

  Через шість років все повторюється.

  Коронавірус в Україні
  • Всього
   22811
  • Хворіють
   13198
  • Одужали
   8934
  • Померли
   679

  До епідемії ми могли вірити в гомеопатію. Вважати щеплення непотрібними. Віддавати перевагу ворожкам, а не лікарям. Про медицину розмірковували цілителі, а про майбутнє ‒ екстрасенси. У нашому арсеналі було чотириста порівняно чесних способів заспокоїти самих себе ‒ а потім почалася пандемія і будиночок з гілочок теж не витримав випробування.

  Занадто довго жили у світі постправди

  Ми занадто довго жили у світі постправди. Переконували себе, що всі точки зору мають право на існування. Звикли міркувати, що «правда десь посередині». Хоча правда лише там, де вона є ‒ і поява альтернативних версій зовсім не змінює її координат.

  Проблема в тому, що люди емоційні і їм властиво втомлюватися. Тим більше, що у фактів слабкий PR ‒ звичні істини дуже давно перестали звучати свіжо та яскраво. В якийсь момент, аудиторія втомлюється від нудної логіки і починає знову хотіти емоцій. І в цей момент на арену виходять лжепророки, які починають приторговувати своїми заповідями.

  Наш світ влаштований складно, а спекулянти завжди торгують простотою. Вони знаходять прості причини і нескладні наслідки. Могутні змови та впливових ворогів. Вони кивають на таємні знання минулого, а люди їм вірять. Забуваючи про те, що в нашому минулому немає нічого, гідного ностальгії.

  Але весь цей фестиваль дурості має термін придатності. Війна та епідемія вмикають режим причинно-наслідкових зв'язків. Змушують кожного платити за свої ілюзії.

  Неважливо, з яких мотивів ви в них вірили. Наївність і дурість рідко відрізняються своїми наслідками. Альтернативних фактів не існує, а за войовниче невігластво доводиться розплачуватися згідно зі встановленим прайсом.

  Факти нудні, але саме вони дозволяють оцінювати ризики, порівнювати зусилля і зважувати наслідки. Вони не дозволяють втрачати зв'язок із реальністю і проводять аудит альтернатив. Вони допомагають тобі зрозуміти розміри синиці в руках і потенціал журавля в небі. У деякі моменти історії це може виявитися до чорта важливим. Тому що природний відбір ніхто не скасовував.

  Причинно-наслідкові зв'язки пронизують нашу реальність уздовж і впоперек. Якщо ти не віриш у щеплення ‒ не розраховуй на імунітет. Якщо не лікуєш хворобу ‒ отримуєш метастази. Якщо віддаєш перевагу екстрасенсам ‒ потім не треба скаржитися.

  Тому що помилкові боги можуть пережити катастрофу. А ось їхня паства ‒ не завжди.

  Джерело: Радіо Свобода

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Леонід Ємець
  Леонід Ємець

  Народний депутат 7 і 8 скликань

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ