Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Гільйотина за ширмою: закони «16 січня» ніхто не відміняв

  • Роман Стаднійчук
   Народний депутат України
  • Розсилка
  Гільйотина за ширмою: закони «16 січня» ніхто не відміняв

  Минулого пленарного тижня у парламенті розпочалась дискусія щодо «фіктивної» відміни законів, що були проголосовані 16 січня.

  Минулого пленарного тижня у парламенті розпочалась дискусія щодо «фіктивної» відміни законів, що були проголосовані 16 січня. Дискусія як розпочалась, так і закінчилась. Окрім словесної перепалки ніяких правових дій вчинено не було. Але факт залишається фактом: 28 січня парламент проголосував закон № 732-VII, де прописано, що втратили чинність 9 Законів із переліку тих, що були прийнятті 16 січня 2014 року. Однак насправді зміни в законодавстві, внесені законами «16 січня», не можна вважати такими, що втратили чинність, анульовані, скасовані тощо. Оскільки зміни вносяться до основного нормативно-правового акту, а не до акту про внесення змін до нього. Фактично треба було розробити та ставити на голосування дзеркальні законопроекти. Зрозуміло, що перемога, яку декларує опозиція, насправді, оманлива. У результаті це може призвести до того, що теоретично певні дії зараз кваліфікуються як законні, але за іншої політичної доцільності можуть стати протизаконними.

  Окрім цього є незрозумілою позиція Міністерства юстиції України як інституту, що має першочергово забезпечувати дотримання правової політики в Україні. Мінюст офіційно наголошує, що відповідні зміни до Законів від 16 січня 2014 року втратили чинність з набуттям чинності Закону від 28 січня 2014 року та відновили дію попередні редакції норм Законів та Кодексів, до яких вносились зміни Законами від 16 січня 2014 року.

  Виникає логічне питання: хто відновив попередню редакцію, якщо в Законі від 28.01.2014 р. № 732-VII про це нічого не сказано?

  Напрошується ще одне питання: невже «шкутильгає» кваліфікація фахівців профільного міністерства та відповідних працівників апарату Верховної Ради України (мова не йде про народних депутатів, які, в своїй переважній більшості, далекі від «незрозумілих матерій» юриспруденції). Навряд чи. Думаю, у нашому випадку можна стверджувати про невипадковість нехтування вказаними особами правилами нормопроектування. Виникає також інше питання – чому опозиція проковтнула фіктивну відміну і чого можна очікувати у майбутньому? Чи не є це спланована махінація Банкової?

  Не виключаю, що у найближчі перспективі подібні дії Верховної Ради, а саме прийняті акти, можуть стати предметом розгляду Конституційного Суду України щодо дотримання норм Конституції при ухваленні відповідних законів і, як наслідок, можуть бути визнанні неконституційними. Тобто, з прийняттям Закону від 28.01.2014 року парламентом було закладено бомбу, яка може активізуватися будь-якої миті – у разі ініціювання зацікавленими сторонами відкриття відповідного конституційного провадження. Не виключаю, що у ПР під сукном лежать уже зібрані підписи під поданням до Конституційного Суду.

  У результаті, якщо протягом певного часу офіційно буде визнано помилковість скасування законів «16 січня», то всі дії суб’єктів правовідносин, на які поширюються вказані законодавчі зміни, будуть трактуватися в межах вказаних норм, і до порушників мають застосовуватись санкції передбачені, зокрема, Кримінальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення тощо. А це більше 5-ти років – такі строки давності. Кримінальні проступки, які передбачені змінами, це злочини середньої тяжкості та тяжкі (згідно КК України).

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Олексій Голобуцький
  Олексій Голобуцький

  Заступник директора Агентства моделювання ситуацій

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Ірина Фріз
  Ірина Фріз

  Міністр у справах ветеранів

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ