НАТО може очолити жінка, яка симпатизує Україні
Названо кандидатів на пост генсека НАТО
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг покине посаду у вересні 2022 року. Наразі у штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу триває обговорення кандидатури на посаду генсека НАТО.
Як повідомляє видання Politico, наступник Столтенберга буде представлений на саміті лідерів НАТО у Мадриді наприкінці весни або початку літа наступного року.
Деякі чиновники, дипломати і аналітики кажуть, що через 72 роки Альянсу пора призначити першу жінку на вищий цивільний пост. Інші кажуть, що, враховуючи тривале протистояння з Росією, вибір східноєвропейця послужить важливим сигналом для Москви.
У списку потенційних кандидатів з'явилися три імені: колишні президентки Литви Даля Грібаускайте і Хорватії Колінда Грабар-Кітарович, а також чинна президентка Естонії Керсті Кальюлайд.
Деякі спостерігачі за НАТО кажуть, що вибір генерального секретаря з країн Балтії, зокрема Далі Грібаускайте, може бути сприйнятий як занадто вороже ставлення до Москви, в той час, як президент США Джо Байден намагається стабілізувати відносини між Росією і Заходом.
При цьому шанси президентки Естонії Керсті Кальюлайд може збільшити та обставина, що Естонія одна з небагатьох країн НАТО, яка виконала вимогу про виділення двох відсотків ВВП на оборону. Виходячи з цієї логіки, удача може посміхнутися і президенту Румунії Клаусу Йоханнісу.
Перевага Грабар-Кітарович, яка була першою жінкою-президентом Хорватії з 2015 по 2020 рік, в тому, що вона вже працювала в штаб-квартирі НАТО як помічник генерального секретаря з громадської дипломатії з 2011 по 2014 рік.
Колишня президентка Хорватії може похвалитися одним з найбільш вражаючих резюме серед потенційних майбутніх глав НАТО: вона займала пости міністра Європи і міністра закордонних справ Хорватії. Вона зіграла важливу роль в успішному прийнятті країни в ЄС і НАТО. Вона також працювала послом країни в США з 2008 по 2011 рік, що забезпечує їй міцні зв'язки у Вашингтоні, що буде мати вирішальне значення при прийнятті рішення стосовно НАТО.
Серед інших західноєвропейських чиновників, які потенційно можуть опинитися в цьому списку - прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, який зараз працює над формуванням нової урядової коаліції, і міністр закордонних справ Бельгії Софі Вільмес, яка раніше виконувала обов'язки прем'єр-міністра.
Нагадаємо, нещодавно експрезидентка Литви приїзджала в Київ на презентацію книги про себе «Велика президентка маленької країни. Історія Далі Грибаускайте». На «Книжковому арсеналі» вона роздавала автографи та спілкувалася із читачами.
Раніше п’ятий президент України Петро Порошенко зустрівся з колишнім президентом Литовської Республіки Далією Грибаускайте. Лідер «Європейської солідарності» висловив глибоку вдячність за величезний особистий внесок литовської лідерки як у розвиток двосторонніх відносин, так і в просування євроінтеграційного та євроатлантичного порядку денного України.
Коментарі — 0