Половина росіян скучила за сталінськими репресіями
43% росіян вважають сталінські репресії вимушеним заходом
Центр провів всеросійське опитування «ВЦИОМ-Спутник» 9-10 червня серед 1,2 тисячі респондентів старше 18 років. Дослідження виконувалось у формі телефонного інтерв'ю, статистична похибка не перевищує 3,5%. Це опитування стало першим з циклу досліджень, які присвячені темі масових репресій XX століття і проходять при співробітництві ВЦИОМ, музею історії ГУЛАГу і Фонду пам'яті.
Як показало опитування, поняття «сталінські репресії» знайоме 90% росіян.
«Про несправедливості судових рішень у справах репресованих сьогодні говорять більше двох третин наших співгромадян (68%), що чули про репресії, і перш за все ті, в чиїх сім'ях про репресії знають не з чуток (80%)», - йдеться в матеріалах.
Справедливими або скоріше справедливими вважають рішення судів щодо репресованих 16% тих, хто чув про репресії. При цьому респондентів, які оцінюють їх як «вимушений захід, який дозволив Сталіну забезпечити порядок в суспільстві», виявилося за результатами опитування майже стільки ж, скільки і переконаних у тому, що репресії нічим не можна виправдати.
«Значна кількість респондентів (43%), що чули про репресії, схильні погоджуватися з тією думкою, що без здійснення репресій неможливо було зберегти порядок в країні. Незгодних з цим, категорично засуджують репресії, лише небагато чим більше - 49% серед усіх опитаних, 57% - серед тих, в чиїх сім'ях були репресовані», - уточнює ВЦИОМ.
На думку респондентів, жертвами репресій ставали або незгодні з політикою влади (так вважають 37% опитаних) і користуються авторитетом у народу (22%), або зрадники і змовники (24%), злодії і злочинці (23%). Кожен десятий вважає, що репресіям за часів Сталіна частіше піддавалися представники окремих етнічних груп.
Відсутність з усіх цих питань чітко сформованої позиції в суспільстві говорить, на думку соціологів, «про неоднозначність сприйняття теми репресій в суспільній свідомості, що може бути пов'язано, в тому числі, з неповнотою інформації про події тих років».
При цьому майже три чверті (72%) росіян, що чули про репресії, вважають за необхідне «якомога більше розповідати про жертви каральної машини сталінської епохи підростаючому поколінню, щоб подібне ніколи не повторилося». Однак кожен п'ятий респондент (22%), навпаки, вважає, що подібні розмови повинні бути зведені до мінімуму, так як негативно позначаються на іміджі країни.
Соціологи склали п'ятірку найбільш видатних, на думку росіян, особистостей: Йосип Сталін (38%), Володимир Путін і Олександр Пушкін (по 34%), Володимир Ленін (32%), Петро I (29%).
Як наголошується, в 2012 році громадяни Росії назвали ті ж самі імена, але розташовувалися вони по-іншому: Сталін (42%), Ленін і Петро I (по 37%), Пушкін (29%), Путін (22%).
Як повідомлялося, президент РФ Володимир Путін вважає «надмірну демонізацію» радянського лідера, диктатора Йосипа Сталіна одним зі способів «атаки на Радянський Союз і Росію».
Коментарі — 0