Україні треба більш радикально формувати ринки – економіст
Вихід з ситуації, що склалася експерт бачить у формуванні конкурентного ринку електроенергії, в якому вплив державного регулятора на формування тарифів буде знівельований
«Ми недостатньо радикально формуємо ринки, ми весь час боїмося зробити крок вперед. Зараз йдуть постійні суперечки на рахунок «Роттердам +»: чи варто його застосовувати, не варто його застосовувати, що це за формула і так далі і тому подібне. На мій погляд, сама практика державного регулювання цін на газ і електроенергію є вкрай негативною і не ринковою. За великим рахунком потрібна біржа», - сказав експерт.
На думку Гавриша, глава Національного бюро розслідувань України Артем Ситник, який заявив що формула «Роттердам +» незаконна, невірно трактує принципи ціноутворення на вугілля.
«Я поясню, чому він так говорить. Тому що він вважає, що ця формула повинна застосовуватися тільки у відношенні імпортного вугілля, але не щодо українського вугілля. Тобто імпортне вугілля повинно бути за цією формулою, а українське повинно бути за іншою формулою. На що українські добувачі вугілля резонно запитують - а чому і де це написано?», - дивується він.
Вихід з ситуації, що склалася експерт бачить у формуванні конкурентного ринку електроенергії, в якому вплив державного регулятора на формування тарифів буде знівельований.
«Правильно побудувати такий ринок, при якому в принципі ніякі формули і не будуть потрібні. Коли не вирішуватиме одна людина, глава НКРЕ, або група товаришів НКРЕ кому який тариф виставляти», - підкреслив економіст.
Як повідомлялося, президент України Петро Порошенко підписав закон «Про ринок електроенергії» 8 червня. Закон «Про ринок електроенергії» передбачає впровадження нової моделі ринку, що включає ряд сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу вперед», внутрісуточних ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг. При реалізації закону передбачається дворічний перехідний період.
Документ запроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, в тому числі в питанні поділу компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.
Коментарі — 0