Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  «Чорна бухгалтерія – 2». Опозиційний блок фінансують власники фіктивних компаній

  • Федір Орищук
  • Розсилка
  Юрій Бойко - «Чорна бухгалтерія – 2». Опозиційний блок фінансують власники фіктивних компаній
  Юрій Бойко

  «Главком» проаналізував фінансову звітність партії «Опозиційний блок»

  «Опозиційний блок» фінансують маловідомі фірми, власники яких, впевнені правоохоронці, причетні до відмиванні коштів.

  Півтора мільйони українців на останніх парламентських виборах віддали голоси спадкоємцю Партії регіонів – «Опозиційному блоку». Та як свідчать звіти цієї політичної сили, оприлюднені на сайті Національного агентства із запобігання та протидії корупції (НАЗК), наважилися фінансово підтримати її не більше сотні прихильників. При цьому внесок рядового члена чи функціонера партії, що представлена у Верховній Раді навіть депутатами-мільйонерами, переважно складає кілька тисяч гривень. Натомість, справжніми донорами Опоблоку виступають не фізичні особи, а маловідомі компанії, зв’язки яких не стануть прикрасою для будь-якої партії.

  Хто утримує політсилу екс-соратників Януковича?

  Як відомо, політичні партії мають щоквартально звітувати про свою фінансово-господарську діяльність. «Главком» ознайомився із трьома такими документами «Опозиційного блоку», що наразі доступні для перегляду на сайті НАЗК: за перший та другий квартали 2017 року, а також за перший квартал 2016 року (звіти за інші періоди минулого року поки що не доступні на сайті агентства).

  Згідно з партійними документами, «Опоблок», що ідеологічно, електорально та за складом своїх засновників є спадкоємцем Партії регіонів, має чи не найбільшу мережу в регіонах. Близько 80 осередків зі статусом юридичної особи, у тому числі, молодіжний осередок.

  Отже, протягом першого півріччя цього року центральний апарат партії отримав від компаній-фанатів внески у розмірі 3,55 млн гривень. У першому кварталі минулого року – ще 1,2 млн гривень. Кожного разу мова йде про фінансування від юридичних осіб. Фізичні особи у ці періоди перераховували кошти лише регіональним осередкам і це були незначні суми.

  Внески грошовими коштами на рахунки Центрального апарату «Опоблоку»:

  • II квартал 2017 року - 1,65 млн гривень;
  • I квартал 2017 року – 1,9 млн гривень;
  • I квартал 2016 року – 1,2 млн гривень.

  Отже, хто підтримав гривнею політичний проект екс-регіоналів.

  У першому та другому кварталах цього року – фірма «Агротрейдмаркет» (2,55 млн грн) та компанія «Полі-Буд-Сервіс» (1 млн грн).

  «Агротрейдмаркет» із статутним фондом в тисячу гривень спеціалізується на оптовій торгівлі зерном, тютюном, кормами для тварин. З минулого року її керівником та засновником є Сергій Степанов. Згідно аналітичній системі YouControl відомо, що останній прописаний у Маріуполі та паралельно є співвласником кількох інших підприємств. Наприклад, фірм «Торгмеблі» та «ТД Марія».

  Як свідчить реєстр судових рішень обидві компанії є фігурантами кримінального розслідування про фіктивне підприємництво, яке здійснює слідчого управління Державної фіскальної служби з травня цього року.

  Згідно з інформацією судового реєстру, з метою прикриття незаконного переведення у готівку коштів, отриманих внаслідок злочинної діяльності у 2014-2016 рр., було створено та перереєстровано на підставних осіб кілька сотень компаній, у тому числі, згадувані вище «Торгмеблі» та «ТД Марія». Засновники та керівники компаній повідомляли слідчим, «що до діяльності підприємств ніякого відношення не мають», а самі підприємства були зареєстровані за грошову винагороду та без мети.  «Главком» спробував зв’язатися із Сергієм Степановим для отримання коментаря, але контактний номер зазначених вище компаній виявився не дійсним.

  Степанов також є співзасновником фірми «Кларксон», яка два роки тому згадувалась в іншому розслідуванні про фіктивне підприємництво та компанії «Портум», фігуранта ще одного розслідування про ухилення від сплати податків.

  Звертає увагу і те, що інший згадуваний вище спонсор «Опозиційного блоку»  - компанія «Полі-Буд-Сервіс» – також має зв’язки із фігурантом кримінальної справи.

  Володіє фірмою Любов Поліщук, яка водночас є співвласником та керівником компанії «Аделінка». Остання згадується у провадженні, яке наразі розслідує прокуратура Києва. Як можна дізнатися з фабули, слідчі викрили схему ухилення від сплати податків за участю Національного спортивного комплексу «Олімпійський». Буцімто, кошти, які сплачувались спорткомплексом за охоронні послуги відмивались через низку компаній, у тому числі, згадану вище «Аделінку».

  Звісно, будь-яка партія – це не правоохоронний орган і її функціонери можуть просто не знати про неоднозначний бекграунд своїх спонсорів. Але для «Опозиційного блоку» зв’язки із власниками бізнесу, яким цікавляться слідчі, стають тенденцією. Про це свідчить звіт за перший квартал попереднього року.

  Згідно з документом, у цей період «Опоблок» отримав фінансову допомогу від компанії «Магден Плюс» (1,1 млн грн) а також «Стеміт ЛТД» ( 100 тис. грн). Керівником та власником останньої є Олеся Ткачук, яка два роки тому заснувала фірму «Містраль Груп». Ця компанія є фігурантом ще одного розслідування – також щодо фіктивного підприємництва. Матеріали кримінального провадження говорять, що невстановлені особи два роки тому створили суб'єкти підприємницької діяльності, серед яких ТОВ «Містраль Груп» з метою прикриття незаконної діяльності. Частина вказаних підприємств була зареєстрована на померлих осіб, не знаходилась за податковими адресами, а посадові особи не мали відношення до їх діяльності, уточнюється в судових матеріалах.

   Минулого року НАБУ розпочало розслідування щодо так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів. Фабула цієї справи: з 2007 по 2012 рр. міністри, депутати та силовики отримали від «регіоналів» за лояльність до себе більше 10 млрд. грн. «Чорна каса» або «Амбарна книга» Партії регіонів – стала медійною сенсацією. Саме такими заголовками ЗМІ називали новини про появу рукописних документів, що являли собою непублічну бухгалтерію партії, що керувала країною.

  Опозиційні активи

  Як відомо, окрім грошей від своїх прибічників представлені у парламенті партії можуть отримувати фінансову підтримку з державної скарбниці. Цього року в бюджеті на це передбачено 442 млн грн. «Народний фронт» до грудня має отримати сумарно 114 млн грн, «Блок Петра Порошенка» – 112 млн грн, «Самопоміч» – 100 млн грн, «Радикальна партія» – 38 млн грн, «Опозиційний блок» – 48,5 млн грн, трохи менше отримає «Батьківщина».

  Рік тому «Опоблок» пішов на популістський крок та відмовився від державного фінансування. Але у січні народний депутат Олександр Вілкул заявив, що партія передумала. Завдяки чому «опозиціонери» вже у другому кварталі цього року отримали від держави 12 млн. «У 2016 році «Опоблок» єдиний, хто не взяв гроші з Держбюджету на партію, але їх розікрали – ні підвищення зарплат, ні підвищення пенсій. У 2017 році ми краще візьмемо й направимо на допомогу людям і боротьбу з корупцією», – пояснював політик.

  Куди насправді йдуть кошти можна дізнатись із фінзвітності. У другому кварталі цього року витрати партії значно зросли та перевищили 3 млн грн (проти 1,9 млн у попередній період). При цьому майже половина суми (1,384 млн) була витрачена за рахунок державної підтримки. Найбільш витратна стаття - оренда приміщення (імовірно, центрального офісу партії) – 1,57 млн грн.

   Орендоване «Опозиційним блоком» приміщення на вул. Волоській у Києві, площею майже 1000 кв. м., – найбільший актив партії. Ринкова вартістю складає 11 млн гривень. Власниця нерухомості – мешканка Берліну Марина Португалов.

  Ще 1,13 млн гривень пішли на пропагандистську діяльність (90% суми – на розміщення зовнішньої реклами, решта - сплачена за рекламу на телебаченні та радіо).

  Тобто, лідери більше опікувались не розбудовою партії на місцях, а саморекламою. На слабкість «Опозиційного блоку» до PR вказує ще один факт: у другому кварталі 2017 року фінансові зобов’язання партії перед компанією «Інтер Реклама Центр» сягнули майже 11 млн грн. Заборгованість виникла ще 2015 року. Вочевидь, мова йде про борг за рекламування «Опоблоку» на телеканалі «Інтер» (саме ця телекомпанія є засновником фірми «Інтер реклама центр»). 

  Федір Орищук, «Главком»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ