рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Як вижити в селі: Нова медична реформа

  • Андрій Доценко

   Бізнесмен

  • Розсилка
  Медична реформа - Як вижити в селі: Нова медична реформа
  Медична реформа

  Залишивши жителів сіл наодинці з проблемами, ми просто прирікаємо їх на смерть

  Українські села сьогодні на межі виживання. Про це говорить й офіційна статистика. Щорічно з карти України зникає до двох десятків населених пунктів. Причиною цього є демографічна ситуація в країні та безперспективність села. Люди переїжджають у міста через те, що в селі немає роботи, не працюють лікарні, школи, клуби. Оскільки я по змозі займаюся благодійністю, то чудово розумію, в якому стані знаходяться ФАПи в селах. Тож сьогодні хотів би поговорити про медицину. Адже в Україні розпочато медичну реформу, але до чого вона приведе, ніхто з громадян особливо не розуміє, та й самі лікарі не можуть збагнути всіх нюансів. Особливо ж мене непокоїть ситуація із первинною ланкою медицини в сільській місцевості. Адже, ні в розпорядженні Кабміну «Про схвалення Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я», ні в постанові уряду «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів» немає такого поняття як фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП). І хоч вони здебільшого в жахливих умовах та незабезпечені всіма необхідними медичними приладами, але саме у ФАПах надають сьогодні найпершу допомогу жителям сіл. Тож чи не трапиться так, що навіть елементарний укол селянам ніде буде зробити?

  Статистика говорить сама за себе

  Більше 13 мільйонів українців мешкає в селах. У 23 тисячах сіл і селищ є 4 тисячі амбулаторій та 12 700 ФАПів. Сільська медицина фінансується за залишковим принципом, а у сільських амбулаторіях та ФАПах немає навіть найнеобхідніших умов. Технічний стан – це взагалі окреме питання. Якщо ще в селах, що, приміром, неподалік Києва чи обласних центрів ситуація нормальна, то варто поїхати в будь-яке віддалене село тієї ж Київської області, і ситуація кардинально відрізнятиметься. Так, наприклад, в 71% українських ФАПів взагалі відсутнє водопостачання, в 75% – немає водовідведення, а 82% сільських амбулаторій без санвузлів. Десь протікає дах, десь немає опалення, іноді елементарного лікарського обладнання. Але ж, тим не менше – що ми можемо запропонувати замість ФАПів на цьому етапі? Принаймні до ФАПу мешканець села зможе звернутися цілодобово і отримати хоч якусь медичну допомогу. Якщо на сьогодні ми не можемо надати людям якісну медицину, то це не означає, що можна просто закрити ФАПи і цим вирішити всі проблеми. Для порівняння: в усьому світі первинна ланка в сільській місцевості ефективно працює і розв'язує на місці до 80% медичних звернень.  Потрібно реально оцінювати проблеми та вирішувати їх!

  Оскільки в новому медичному законі згадується лише про сімейних лікарів, амбулаторії і поліклініки, і нічого про ФАПи. То постає запитання, хто ж зрештою надаватиме першу медичну допомогу в селах? Якщо це робитимуть сімейні лікарі, то яким чином вони будуть забезпечені транспортом, пальним, в якій кількості буде наданий цей транспорт і пальне, хто обраховував їхні потреби? Крім того, враховуючи стан наших доріг, чи зможуть сімейні лікарні вчасно дістатися до хворого? Та й самі люди, що проживають в селі, навряд чи мають змогу їздити до міста за першої потреби. А якщо сімейних лікарів взагалі збираються зробити фізичними особами-підприємцями, то чи захочуть вони взяти ФАПи собі на фінансове утримання? Ще одне питання, що відповідно буде з тими медичними працівниками, які сьогодні працюють у ФАПах, адже і так в Україні гостро стоїть проблема з працевлаштуванням медиків на селі. Зараз молоді спеціалісти не хочуть їхати в сільську місцевість, навіть в районні лікарні. Тож чи буде ближчою така медицина до пересічного українця? Я думаю, що навряд чи, адже якщо хочуть закрити ФАПи, то повинні надати дійсно якісну альтернативу, якої я не побачив у новому законі. А залишивши жителів сіл наодинці з проблемами, ми просто прирікаємо їх на смерть. Бо сьогодні в Україні і так близько 76% громадян помирають на місці надання невідкладної медичної  допомоги чи на шляху до лікарні, що втричі більше ніж в Європі. А що буде, коли ще й ФАПи закриють? Замість того, щоб допомогти, забезпечити матеріально-технічною базою ФАПи, в нашій державі, на жаль, ідуть антисоціальними кроками, просто закриваючи їх.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Сергій Фурса
  Сергій Фурса

  Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Борислав Береза
  Борислав Береза

  Народний депутат 8 скликання

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ