рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Барак Обама - політик, на якого хочеться бути схожим

  • Микола Бєлєсков

   Аналітик

  • Розсилка
  Барак Обама - Барак Обама - політик, на якого хочеться бути схожим
  Барак Обама

  Барак Обама в своїй ширшій політиці ніколи не ставив під сумнів НАТО і ЄС, а в широкому розумінні ліберальний світовий порядок, до якого ми так любимо тепер апелювати

  Сьогодні йому 58 років. Казав не раз, але скажу іще - якби я хотів бути політиком, то 44 президент США був би прикладом для наслідування.

  Цього року читаючи мемеуари його радника Бена Родса натрапив на гарну думку Барака Обами - якщо ти справді крутий, то цього не треба нікому доводити. Це він так казав про те як Володимир Путін фотографувався голий по торс на коні. Крутизна політика не в цьому - а в здатності показати ціль людям і вести до неї. Це Барак Хусейн Обама і робив в 2009-17 роках в Білому Домі. Інша справа, що його по достоїнству іще багато-хто не оцінив. Не доросли і велике бачеться збоку

  Але в день його народження хотілося б трохи про міф «Ой який був Барак Обама слабкий, коли РФ почала війну проти України».

  Перше сильний чи слабкий це про фізичну форму людини. В зовнішній політиці є трактування інтересів, ресурси і засоби реалізації цих інтересів, конкретні кроки по реалізації. Коротше кажучи правильна або не дуже стратегія.  Три факти із на основі цього.

  1. Так за Барака Обами протягом 2014-16 років Україні не дали летального оборонного озброєння. Проте напряму було дано 3 млрд. доларів кредитних гарантій і схвалено 2 програми допомоги МВФ чого без згоди США зробити не можна. Пару десятків пускових установок ПТРК Javelin і пара сотень ракет до них принципово мало що б змінили по бойовим діям на Донбасі - хіба б трохи зменшили жертви, але домінування в ескалації РФ не змінили б. Тактична по суті система стратегічної ситуації не міняє. А от якби завалилася українська економіка - особливо в важкий період 2014-15 - то можливість чинити організований опір РФ в рази зменшилася.

  2. Барак Обама в своїй ширшій політиці ніколи не ставив під сумнів НАТО і ЄС, а в широкому розумінні ліберальний світовий порядок, до якого ми так любимо тепер апелювати. Це все дуже контрастує із його наступником, який керується часто в політиці принципом «право сили», а не «сила права».

  3. Барак Обама ніколи не завищував очікування так, щоб потім їх не могти реалізувати і при цьому ставити США перед непростим вибором - або втрата обличчя або підняття ставок в грі із небезпечними наслідками. Ніколи не заганяв себе в глухий кут. Цю його рису недооцінюють. Але це важлива риса для державного діяча. 44 президент США чітко визнав в 2016 році, що щодо України є асиметрія інтересів із РФ - на периферії американських інтересів і можливості впливу на противагу близькості до РФ географічно і пріорітетності для росіян. Як наслідок Вашингтон не може дозволити собі гру в підвищенні ставок, бо може на певному етапі не змогти ставки піднімати. І зробити і собі гірше, і Україні.

  Замість цього Барак Обама із самого початку чітко визнав, що важливим для курсу стримування РФ буде Трансатлантична єдність - і цього було досягнуто завдяки нормальним відносинам із канцлером ФРН.

  Інша справа, що нам українцям дуже хочеться щоб наші проблеми із РФ порішали там американці чи європейці. А нам би менше напрягатися. Цього точно не буде. Особливо в 2019 році і надалі. Тепер лише ми своїми діями можемо в російського керівництва змінити трактування статус-кво на Донбасі із прийнятного до неприйнятного.

  Джерело: блог Миколи Бєлєскова

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Павло Подобєд
  Павло Подобєд

  Історик

  Сергій Тихий
  Сергій Тихий

  Журналіст

  Зоя Казанжи
  Зоя Казанжи

  Громадський діяч

  Олег Тітамир
  Олег Тітамир

  Президент ГО «Українська організація захисту споживачів послуг»

  Сергій Борщевський
  Сергій Борщевський

  Письменник, дипломат, експерт Центру дослідження Росії

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ