Сергій Руденко Журналіст

Справа «православного» українського олігарха Новинського

Вадим Новинський

Український депутат і олігарх Вадим Новинський може постати перед судом за співучасть у спробі зміни влади в Українській православній церкві (МП)

8 грудня Верховна Рада України дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальностіолігарха і народного депутата Вадима Новинського. Його спільно з екс-президентом Віктором Януковичем, екс-міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком та екс-главою міліції Києва Валерієм Коряком підозрюють у спробі узурпувати владу в Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП). Сам Новинський категорично заперечує обвинувачення Генеральної прокуратури України (ГПУ). Тепер свою невинуватість і правоту він повинен буде довести в суді.

Хто такий Новинський

Вадим Новинський - особистість в Україні знакова. Він родом з Росії, вчився там і працював. За часів президентства Леоніда Кучми його називали «людиною Віктора Чорномирдіна». В Україні він спочатку представляв інтереси компанії «Лукойл», а потім почав розвивати власний бізнес. Зароблені кошти інвестував в Інгулецький і Південний гірничо-збагачувальні комбінати. Трохи пізніше заснував компанію «Смарт-груп», пізніше перетворену на «Смарт-Холдинг» і став молодшим партнером українського олігарха Ріната Ахметова. У 2012 році президент Віктор Янукович надав Новинському українське громадянство. Після чого той був обраний до Верховної Ради і приєднався до Партії регіонів.

Втім, економіка і політика - не головні сфери, на які мав і має вплив Вадим Новинський в Україні. Йому, як стверджує слідство, президент Янукович доручив контролювати УПЦ МП. Ця церква, як відомо, є частиною Російської православної церкви (РПЦ). Колишній громадянин РФ Вадим Новинський не тільки тримав і тримає руку на «пульсі» того, що відбувається в цій церкві, а й матеріально підтримує її.

Новинський, як стверджує генеральна прокуратура, разом з Віктором Януковичем і подільниками намагався змістити з посади нині покійного митрополита Володимира (Сабодана). Для цього змовники позбавили свободи «праву руку» митрополита - архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинко). Обидва служителя церкви були прихильниками створення єдиної Української православної церкви. Що, звісно, не подобалося РПЦ. Яка роль в спробі церковного «перевороту» відводилася Новинському, тепер мають відповісти слідство і суд.

«Сука православна»

В Україні широковідомим Вадим Новинський став у часи Євромайдану. Після розстрілу «Небесної сотні» Петро Порошенко, ще не будучи президентом, публічно обізвав Новинського «сукою православною». Правда, на відміну від Януковича, Захарченка, Пшонки та інших тодішніх керівників країни Вадим Новинський не втік до Росії. Більш того - він взяв участь у створенні партії «Опозиційний блок», був обраний до нового парламенту і зберіг свій бізнес в Україні.

Але та неприязнь, яку в лютому 2014 року, Порошенко демонстрував до Новинського, очевидно, нікуди не поділася. І навряд чи приводом для цього стали лише події на Евромайдані. Порошенко і Новинський були і залишаються конкурентами не тільки в бізнесі, а й у політиці. Обидва олігархи завжди були наближені до влади - і за часів Леоніда Кучми, і за часів Віктора Ющенка, і за часів Віктора Януковича. Більш того - в 2012 році саме на прохання тодішнього міністра економіки Петра Порошенка Новинському надали українське громадянство.

Для когось звинувачення Новинського в причетності до перевороту в УПЦ МП звучать, можливо, несерйозно. Але сама спроба Генеральної прокуратури притягнути до кримінальної відповідальності олігарха або допитати його як свідка - знак для колишніх соратників Януковича, які перебувають в «Опозиційному блоці». Не виключено, що слідом за Новинським подання від ГПУ підуть і на екс-главу президентської адміністрації Сергія Льовочкіна, і на колишніх віце-прем'єрів Юрія Бойка та Олександра Вілкула.

Виклик для Луценка і Новинського

Вадим Новинський - поки що єдиний український олігарх із депутатським мандатом, який не покинув країну ще до голосування в Раді з питання подання Генпрокуратури. До нього за кордон втекли Сергій Клюєв і Олександр Онищенко. Першого звинуватили в шахрайстві і розтраті, привласненні і заволодінні держмайном, другого - в розкраданні на газових схемах 3,5 мільярда гривень. Новинський вирішив прийняти виклик ГПУ. Чому? Напевно, він був упевнений в провалі голосування в Раді. Та й рішення парламенту про притягнення до кримінальної відповідальності не означає автоматично арешт народного депутата. Генпрокуратура лише отримує право допитувати Вадима Новинського і проводити слідчі дії у цій справі. А сам олігарх може тепер у судовому порядку довести свою невинуватість.

Для генерального прокурора - справа честі довести провину Вадима Новинського. Юрій Луценко - не просто прокурор, він політик і прекрасно розуміє, чим загрожує йому провал цієї справи. Адже йдеться не лише про особисті амбіції генпрокурора, а й про майбутнє нинішньої влади. Адже якщо ГПУ не в змозі довести провину в «церковній справі» Новинського, то чи варто говорити про інші справи Віктора Януковича і його соратників?
Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: