Відбудова після війни. Маємо вивчити досвід інших країн
Україна не перша, хто має відновлюватись після руйнівних подій
Для того щоб виграти боротьбу за післявоєнну реконструкцію та модернізацію країни, треба вивчати уроки минулих трагедій – війн та природних катаклізмів.
Вивчення цих кращих практик та багатьох чужих помилок дозволить нам зробити менше помилок власних – а такі точно будуть.
З питань післявоєнної допомоги та координації міжнародних донорів написано багато книжок. Я поки що прочитав тільки три з них:
- Losing Iraq – трагічна історія, як самі іракці не змогли об’єднатися заради відновлення країни після Хуссейну, та помилки, які зробили американці в процесі демократизації.
- Delivering aid differently – книжка 2010 року про координацію донорів після цунамі в Індонезії в 2004; відновлення Камбоджі після громадянської війни 1991, повенів в Пакистані, допомоги Ефіопії, Кенії та Таджикістану. Автори багато приділяють уваги важливості інформаційних систем моніторингу допомоги. Я спілкувався з автором – Wolfgang Fengler та зв’язав його з українською командою, яка займається схожим завданням.
- Good intentions – про те, що не завжди те, що донори обіцяють, вони фактично роблять, і як все ж таки збільшити їх ефективність підтримки. Книжка 2000 року та базується на досвіді конфліктів та війн 90-х: Камбоджа, Сальвадор, Мозамбік, Боснія, Палестінські території.
У нас немає привілеї виказувати себе неофітами. Давайте більше читати та вивчати досвід – треба робити й донорів ефективнішими – самі вони не навчаться…
Коментарі — 0