Дослідження: нелегальний ринок електронних цигарок з початку року зріс у п'ять разів

Дослідження: нелегальний ринок електронних цигарок з початку року зріс у п'ять разів
Головні причини різкого зростання нелегального ринку електронних цигарок криються в надмірному фіскальному регулюванні галузі

Стан справ у тютюновій галузі потребує спільних зусиль державних органів влади, бізнес-асоціацій та легальних виробників

З початку року частка тіньового ринку у категорії тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) зросла у 5 разів, до 2%,за оцінками Асоціації, і є тенденція до подальшого збільшення за рахунок контрабандного товару. Причиною таких показників є рекордно різке підвищення акцизу на ТВЕН на 320% з січня 2021 року.

Згідно з дослідженням Федерації роботодавців України, у категорії рідин для електронних сигарет спостерігається безпрецедентно високий рівень тіні: нелегальна частка сягає 80%, повідомляє Асоціація «Укртютюн».

На відміну від ринку традиційних сигарет, де левову частку поставок забезпечують міжнародні тютюнові компанії, ринок рідин для електронних сигарет є менш структурованим та представлений великою кількістю видів продукції. Відсутність ефективних механізмів контролю за обігом такої продукції призводить до того, що нелегальний товар потрапляє на митну територію України у міжнародних поштових відправленнях і ручній поклажі з приховуванням від оподаткування.

Головні причини різкого зростання нелегального ринку криються в надмірному фіскальному регулюванні галузі та відсутності ефективних механізмів контролю за обігом «тіньової» продукції.

«Ми стурбовані станом галузі та стрімкою тінізацією в усіх категоріях продукції. Це є тривожним сигналом, який свідчить про наслідки жорсткої податкової політики. Держава має вжити заходів для подолання такого негативного для економіки явища – першочергово переглянути план щорічного зростання акцизу, а також запровадити ефективний контроль саме за нелегальними виробниками та імпортерами. Наприклад, ринок тютюну для нагрівання, який динамічно розвивався впродовж попередніх років, зараз перестав зростати і може суттєво зменшитися. Таким чином, держава втратить заплановані доходи від акцизу на ТВЕН, як це вже відбувається з сигаретами», – зазначила генеральний директор Асоціації «Укртютюн» Наталя Фесюн.

Наголосимо, що поміркований підхід до підвищення ставок дозволить зберегти легальний ринок тютюнових виробів, стримати подальшу тінізацію галузі, забезпечити стабільність надходжень до бюджету, а також сприятиме залученню інвестицій в модернізацію виробництв.

Поточний стан справ у тютюновій галузі потребує спільних зусиль державних органів влади, бізнес-асоціацій та легальних виробників.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: