Коли ж нарешті скасують візи, або Невиправний оптиміст Порошенко

Коли ж нарешті скасують візи, або Невиправний оптиміст Порошенко
Безвізовий режим

Президент України анонсував, що до саміту ЄС-Україна, який відбудеться 24 листопада, Україні буде надано безвізовий режим з ЄС

Президент України Петро Порошенко назвав чергову дату, коли Європейський Союз нарешті має надати українським громадянам безвізовий режим - до саміту ЄС-Україна, який відбудеться 24 листопада 2016 року у Брюсселі. «Я впевнений в тому, що документи про надання Україні безвізового режиму повністю будуть підписані і ратифіковані Європарламентом, в цьому немає жодного сумніву. Можу навіть сказати, до якої дати - це станеться до 24 листопада, коли відбудеться саміт Україна-ЄС, і ми домовились, що на цей саміт документи будуть подані», - сказав президент в інтерв'ю українським телеканалам у неділю, 23 жовтня.

Сигнали підтримки

Як вдалось з'ясувати DW, оптимізм українського президента небезпідставний. »Ми отримали певні сигнали сильної політичної підтримки від деяких лідерів держав та друзів України, які, я сподіваюсь, вплинуть на прийняття Радою ЄС швидкого і справедливого рішення для українських громадян», - заявила доповідачка з візового питання у Європарламенті Марія Габріел. 

Утім, судячи з усього, остаточного рішення ще немає. Переговори у Раді ЄС з цього питання досі тривають. Цей орган нині готує свою позицію в рамках міжінституційного діалогу. Коли Рада ЄС досягне згоди усіх країн  спільноти, текст відповідного законопроекту має бути узгоджений з Європарламентом і винесений на голосування. 

Марія Габріел у розмові з DW зпевнила, що після ухвалення рішення Радою ЄС переговори можуть відбутись «справді швидко» і проект рішення буде негайно поставлений на голосування під час наступного пленарного засідання. «Наступна пленарна сесія розпочинається 21 листопада, і тоді, теоретично, настане час (для ухвалення рішення - Ред.)», - зазначила Габріел.

Формальності триватимуть декілька тижнів

Після схвалення відповідних документів Європарламентом залишається ще один фінальний крок: формальне рішення Ради ЄС. Як швидко воно може бути ухвалене, у цій інституції не коментують. Водночас у прес-службі Ради ЄС зазначили, що рішення про скасування віз для українців набере чинності за 20 днів після публікації в Офіційному журналі ЄС. 

Таким чином, у разі, якщо оптимістичний сценарій Петра Порошенка буде втілений і Рада ЄС слідом за Європаралментом швидко ухвалить всі необхідіні формальності, українці зможуть їздити без біз до країн ЄС орієнтовно з початку наступного року. 

Довгий шлях до «безвізу»

Більш ніж дворічна історія «безвізових» обіцянок Порошенка розпочалась ще у червні 2014 року, коли під час своєї інавгураційної промови президент пообіцяв, що українці матимуть можливість подорожувати до ЄС без віз вже з січня 2015 року. Після того обіцяний термін запровадження безвізового режиму постійно зсувався. Кілька разів процес взагалі опинявся на межі зриву через зволікання владою України у здійсненні антикорупційних реформ.

Згодом на заваді остаточному запровадженню безвізового режиму, окрім відсутності остаточного тексту документу, узгодженого ЄК, ЄП і Радою ЄС, постала ще одна серйозна перешкода. Це - тривала підготовка Євросоюзу до запровадження механізму призупинення безвізового режиму для країн, яким така можливість раніше була надана (suspension mechanism). До остаточного прийняття цього механізму Євросоюз вирішив не надавати безвізовий режим новим країнам, зокрема, і Україні.

Цей механізм, який має дозволити ЄС оперативно припинити безвізовий в'їзд для громадян третіх країн у разі порушення ними ключових умов, був погоджений міністрами внутрішніх справ країн Євросоюзу ще у травні 2016 року.  У липні комітет Європарламенту з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ погодився, що такий механізм повинен бути ухвалений. З того часу вирішення цього питання зависло, а разом з ним фактично зависло і питання запровадження безвізового режиму для України. 

Механізм призупинення

Петро Порошенко стверджує, що йому вдалося переконати європейських партнерів прискорили розгляд питання механізму призупинення «безвізу». «Я скажу відверто: хотіли використати позитивне ставлення до України, щоб прискорити ці позиції. Я дуже сподіваюсь, що компроміс буде знайдений, наступного тижня буде проголосований механізм призупинення і Україна отримає рішення про безвізовий режим до 24 листопада», - наголосив президент.

Утім, як повідомили DW у Раді ЄС, законопроект про механізм призупинення досі не готовий до розгляду Європарламентом. «Жодних новин немає. Переговори з ЄП досі тривають, і ми не маємо жодного графіку для них», - повідомив у понеділок, 24 жовтня, співрозмовник DW у Раді ЄС. В офісі євродепутата Августіна Діаза де Мера, який є доповідачем у ЄП з питання розробки механізму призупинення безвізового режиму, у відповідь на запит DW від будь-яких коментарів відмовились.

У Раді ЄС зазначили, що скасування віз для громадян Грузії і України відбудеться одночасно з набранням чинності механізмом призупинення безвізового режиму. Коли це може статися, у Брюсселі не коментують. 

Занадто довго

Критика на адресу Євросоюзу щодо зволікання із наданням безвізового режиму лунає як в Україні, так і всередині ЄС. Депутатка ЄП від Нідерландів Каті Пірі в коментарі DW зазначила, що таке затягування «є дуже поганим для авторитету ЄС», адже Україна давно виконала критерії, необхідні для запровадження безвізового режиму.

Проте вона погоджується, що suspension mechanism є необхідним, і наводить приклад балканських країн, громадяни яких мають право подорожувати до ЄС без віз, проте багато хто з них зловживає цим правом і подає заяви на отримання статусу біженця, а тим часом займаються пошуками роботи і покращенням своїх економічних умов. «Якщо ми, наприклад, побачимо значне збільшення заяв на отримання притулку з цих країн (яким надано безвізовий режим -Ред.), ми повинні мати механізм для того, щоб призупинити безвізовий режим», - зазначила євродепутатка.

Дипломат, експерт Центру Карнегі та екс-секретар Європейської служби зовнішньої дії П'єр Вімон також критично висловився щодо затягування процесу надання безвізового режиму Україні. «Якщо країна відповідає критеріям (для надання безвізового режиму - Ред.), то немає причин чекати так довго. Але, як ви знаєте, процеси у Європейському Союзі можуть відбуватись повільно, і це якраз ми спостерігаємо», - наголосив він. П'єр Вімон при цьому зазначив, що зараз в ЄС «чиниться великий тиск для того, щоб завершити цей процес до кінця року, оскільки всі погоджуються, що цього вже чекають занадто довго».

 

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: