Курт Волкер: Мир в Україні залежить від Росії

Курт Волкер: Мир в Україні залежить від Росії
Курт Волкер

Російське вторгнення, захоплення силою території іншої держави мусять викликати великі побоювання, в тому числі і в Польщі

Американська адміністрація відверто звинувачує Росію в створенні конфлікту в Україні. Вашингтон хотів би введення миротворців ООН в Донбас і виведення звідти російських військ. Розмова з Куртом Волкером, спеціальним представником уряду США у справах України.

Хочу сказати дуже чітко, що ми нічого не робимо нічого понад головами українців, ми в постійному контакті з владою в Києві. Протягом останніх семи місяців я шість разів був в Україні. Чотири рази зустрічався з російськими партнерами, ми постійно розмовляємо з Берліном і Парижем [Німеччина та Франція спільно з Україною і Росією, члени так званого нормандського формату, провели переговори, зокрема мінські домовленості, що мають закінчити війну в Донбасі, але Росія їх не дотримується].

Хочу сказати дуже ясно — за те, що сталося на східній Україні і в Криму, відповідає Росія. В Донбасі триває справжня війна, гинуть українські солдати. Це величезний тиск на Україну, яка мусить захищати свою територію. Росія мусить тепер прийняти фундаментальне рішення про те, щоб відійти зі східної України. Мир є в руках Москви. Ми будемо пропонувати, щоб миротворчі сили з мандатом ООН увійшли замість російських військ у Донбасі. Вони мали би захищати територію і населення, контролювати роззброєння й українсько-російський кордон, щоб через нього не переправляли озброєння і війська. Це не означає, що кордон буде закритий для торгівлі чи звичайних людей.

Необхідно вивести російських солдатів з Донбасу, бо вони не можуть перебувати там разом із миротворчими силами, які мають підпорядковуватися спеціальному представникові генерального секретаря ООН.

Розмови з росіянами були дуже конструктивними. Вони запропонували, що повернуться до нас з оцінкою наших пропозицій, тобто про розміщення — з відповідним мандатом — миротворчих сил у східній Україні. Ми чекаємо.

Багато хто твердить, що конфлікт в Донбасі є так званою сурогатною війною між Росією і Заходом.

Ні, це не є сурогатною війною. Це війна між Україною, котра захищає свою цілісність, а Росією, яка є агресором. Ми хочемо відновити основи безпеки і відновити цілісність України.

Що є метою Росії в цій війні?

Головною метою є повернути в Київ проросійський уряд. Але результат парадоксально зворотний. В Україні спостерігається зростання націоналістичних настроїв, країна об'єдналася. Війна призвела до того, що Росія стала синонімом ворога. Цього раніше не було.

Росія бачить нині наслідки своєї діяльності на східній Україні. Тривала окупація Донбасу означає не тільки втрату впливу на молодше покоління українців, яке виросло, знаючи Росію виключно як агресора.

Це також і коштовна для Росії операція. Це не тільки міжнародні санкції з боку ЄС чи США, але й охолодження відносин з Євросоюзом і Америкою, і взагалі охолодження відносин на міжнародній арені. Це також вартість фінансової підтримки Донбасу, дислокованих там військ — і, зрештою, російські жертви.

Взамін за цей конфлікт Росія нічого не отримує. Тому я сподіваюся, що вона піде на мирну передачу Донбасу на підставі мінських домовленостей і погодиться на миротворчі сили ООН.

А що з Кримом?

Це інше питання. В Криму нема війни, не гинуть люди. З іншого боку, східну України Росія анексувати як Крим не хоче. Звичайно, ми не визнаємо порушення цілісності територіальної України і не можемо забути про Крим. Санкції, накладені на Росію за анексію півострова, будуть збережені.

Чи після президентських виборів Росія може змінити свою позицію щодо Донбасу?

Вона точно не змінить свою думку до виборів. Було би прекрасно, якби після них вона захотіла би показати себе арбітром у конфлікті в Україні.

Чи США продовжать постачати озброєння Україні?

Україна виробляє направду добру власну зброю, хоча має прогалини в оборонній промисловості. Їй необхідна допомога ззовні. Тому США вирішили надати Україні протитанкові ракети, щоб вона могла захищати себе від агресії. Вже адміністрація президента Барака Обами вирішила, що Україна дістане радари за відстеженням джерел обстрілу і польоту ракет — все для того, щоб захистити і цивільне населення.

Отже, йдеться не тільки про наступальну зброю, але й оборонну. Тому ми розмовляємо з Україною про передачу їй спеціальних систем для виявлення снайперів, бо від їхніх рук гине дуже багато жертв війни в Донбасі.

А чи США не повинні більше ангажуватися у безпосередні мирні переговори в Україні?

Нормандський формат є найкращим варіантом, Франція і Німеччина справляються добре. Роль США — залучити Росію на іншому рівні — такому як, наприклад, дії у рамках ООН.

Чи США моніторять інциденти між Польщею й Україною — як-от, наприклад, плюндрування пам'ятників? Чи стоїть за цим Росія, яка хоче підірвати польсько-український союз?

Думаю, ви знаєте про те, що Росія веде в цьому реґіоні Європи різну діяльність. Однак відносини Польщі з Україною є сильними і, мені здається, їх не розхитають акти вандалізму з обох сторін кордону.

Міг би порадити польській владі іґнорувати деякі речі, щоб не викликати додаткової напруги між Польщею а Україною. Порадити дуже уважно придивлялися до російської активності.

Україна переживає велику травму, пов'язану з чотирирічною війною на захист своєї території. Психологічним результатом цього є ефект зростання націоналістичних настроїв — це зрозумілий захисний механізм. Що не означає, що кожне рішення України є добре.

Чи інші країни реґіону повинні побоюватися того, що Росія робить на східній Україні?

Очевидно, російське вторгнення, захоплення силою території іншої держави мусять викликати великі побоювання, в тому числі і в Польщі. Прецінь, ми знаємо історію.

Розмовляв Роман Імельський, в числі кількох польських журналістів у варшавському офісі German Marshall Fund


Kurt Volker
Pokój na Ukrainie zależy od Rosji
Gazeta Wyborcza, 09.03.2018
Переклад О.Д.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: