Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  У Росії визнали: «Північному потоку-2» не вистачить труб, доведеться домовлятися з Україною

  • Розсилка
  У Росії визнали: «Північному потоку-2» не вистачить труб, доведеться домовлятися з Україною

  «Газпрому» доведеться домовлятися з Україною про транзит, навіть якщо «Північний потік-2» запустять

  Російський монополіст «Газпром» в 2020 році не зможе обійтися без української газотранспортної системи для транзиту в Європу, оскільки до того моменту наземна інфраструктура в ЄС ще не буде готова до прийому газу «Північного потоку-2». До кінця 2019 року, коли закінчується контракт на транзит газу через Україну, «Газпром» зможе прокачати через «Північний потік-2» не більше 34 млрд кубометрів з проектних 55 млрд кубометрів. Таким чином, для Росії укладання нового транзитного контракту з Україною – справа неминуча, пише російське видання «Коммерсант».

  Газопровід Eugal, який повинен стати продовженням газопроводу Nord Stream 2 територією Німеччини, буде повністю побудований тільки до кінця 2020 року, повідомили в Gascade (володіє 50,5% в проекті). Тим часом сам «Північний потік-2» проектною потужністю 55 млрд кубометрів на рік, згідно неодноразовим заявам «Газпрому», планується ввести в експлуатацію до кінця 2019 року. Але до цього моменту буде побудована тільки перша з двох ниток Eugal. Це дасть можливість транспортувати 9,9 млрд кубометрів з Лубміна, де вийде на сушу «Північний потік-2», в Східну Німеччину (зона Gaspool), а також ще 21 млрд кубометрів до кордону з Чехією в Дойчендорфе. Крім того, ще приблизно 2,7 млрд кубометрів «Газпром» зможе додатково транспортувати в напрямку Нідерландів за існуючим газопроводом Nel. Таким чином, на практиці «Газпром» в 2020 році зможе використовувати не більше 34 млрд кубометрів потужності «Північного потоку-2». Повністю завантажити трубу монополія зможе тільки при введенні другої нитки Eugal. У «Газпромі» наразі відмовилися від коментарів.

  Видання пише, що в цілому графік відповідає історії будівництва першого Nord Stream.

  Тоді газопровід Opal, який грає таку ж роль, як Eugal (доставка газу з півночі Німеччини до Чехії), вводився з річним проміжком між першою і другою нитками - восени 2011 і 2012 років відповідно. Але в даному випадку терміни з будівництва газопроводів були прив'язані до кінця транзитного контракту з Україною, який закінчується 31 грудня 2019 року. Неможливість повністю завантажити «Північний потік-2» в перший рік експлуатації означає, що у «Газпрома» немає навіть теоретичних шансів уникнути нової угоди про транзит з Україною, яка покривала б як мінімум 2020 рік.

  У 2017 році «Газпром» прокачав через Україну 93 млрд кубометрів газу. І навіть якщо «Газпром» буде повністю завантажувати доступні потужності «Північного потоку-2» і встигне побудувати обидві нитки «Турецького потоку» (по 15,75 млрд кубометрів), компанії все одно доведеться прокачувати через Україну не менше 30 млрд кубометрів в 2020 році при збереженні поточного попиту на російський газ в Європі. Однак «Газпром» вже напевно не встигне побудувати газопроводи на Балканах для подачі газу в ЄС з другої нитки «Турецького потоку» - будівництво навіть невеликого магістрального газопроводу займає не менше півтора років, а Болгарія, Сербія і Угорщина поки навіть не почали процес видачі дозволів. Ймовірно, на початок 2020 року «Газпром» зможе використовувати «Турецький потік» тільки для потреб Туреччини, знявши з українського напрямку близько 16 млрд кубометрів транзиту. В такому випадку «Газпрому» буде потрібно прокачувати через Україну вже 43 млрд кубометрів в 2020 році. В іншому випадку компанії доведеться порушувати довгострокові контракти зі споживачами, що може обернутися штрафами і втратами на мільярди доларів.

  Всі ці оцінки обсягів необхідного українського транзиту зроблені на підставі поточного рівня попиту на російський газ в Європі, але в найближчі роки ця потреба може вирости, стверджує видання. Так, якщо уряд Нідерландів в березні вирішить скоротити видобуток на найбільшому в ЄС родовищі Гронінген з нинішніх 21,6 млрд кубометрів до 12 млрд кубометрів (це рекомендація регулятора після землетрусів на початку року), потреби країни в імпорті збільшаться на 10 млрд кубометрів на рік. І навіть якщо «Газпром» займе лише половину ринкової ніші, що звільниться, для зростання експорту на 5 млрд кубометрів не буде іншого варіанту, окрім українського маршруту.

  Як зазначає Симон Пірані з Оксфордського інституту енергетичних досліджень, «Газпром» може до 2024 року забезпечити повне завантаження Nord Stream 2 і двох ниток «Турецького потоку», що, можливо, дозволить компанії відмовитися від українського маршруту для забезпечення портфеля довгострокових контрактів (близько 180 млрд кубометрів на рік). Але, на його думку, з огляду на зростання попиту на російський газ, компанія «на практиці не зможе повністю закрити двері для українського транзиту», навіть коли зазначені газопроводи будуть побудовані.

  Нагадаємо, 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги «Нафтогазу» за позовом до «Газпрому». «Нафтогаз» домігся компенсації у сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку «Газпромом» узгоджених обсягів газу для транзиту.

  Також «Газпром» повинен сплатити 2,56 млрд доларів на користь «Нафтогазу». За заборгованість будуть нараховуватися відсотки - 526 тис. доларів в день, починаючи з 1 березня.

  Російська енергетична компанія «Газпром» заявила, що не згодна з рішенням Стокгольмського арбітражу  Російська сторона також заявила про неможливість відновити постачання газу Україні через відсутність додаткових угод.

  2 березня «Газпром» заявив, що готовий розірвати газові контракти з Україною.

  Головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що НАК «Нафтогаз України» може піти ще на один судовий розгляд з російським «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі - щодо заниженої транзитної ставки.

  Крім того, «Нафтогаз» нарахував «Газпрому» $2,5 мільйона пені. Тоді як «Газпром» назвав «Нафтогаз» здирником.

  У понеділок, 5 березня, «Нафтогаз» отримав від «Газпрому» повідомлення про розірвання контракту.

  Після цього «Нафтогаз» заявив про закриття свого офісу в Росії.

  6 березня стало відомо, що російська компанія «Газпром» подає апеляцію на рішення Стокгольмського арбітражу у справі про постачання газу. 

  Крім того Росія не планує тристоронні переговори щодо «газової війни».

  У Європарламенті заявили про необхідність скорочення газової залежності від РФ.

  Читайте також: 

  Стокгольмнаш. Усі наслідки перемоги України у Міжнародному арбітражі

  Стокгольмська трагедія Гройсмана

  Третя газова війна. Чому зірвався бліцкриг Москви

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ