Українським банкам за ризиковану діяльність доведеться платити більше

Українським банкам за ризиковану діяльність доведеться платити більше

На ринку залишаються банки, які ведуть ризиковану діяльність, їх хочуть змусити платити за додаткові ризики

Усі українські банки роблять регулярні платежі у Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). У разі банкрутства саме за рахунок цих грошей виплачуються компенсації вкладникам. Фонд гарантування планує змусити банки, які ведуть більш ризиковану діяльність, і де вищою є імовірність банкрутства, платили більше. 

«Система сплати зборів учасників системи страхування депозитів повинна будуватися на принципах стимулювання банків до відмови від прийняття надмірних ризиків. Це можливо реалізувати через впровадження системи диференційованих ставок залежно від рівня ризиків банків», - заявили DW в ФГВФО.

Банкіри пояснюють, що чим вищою є відсоткова ставка, за якою банк залучає кошти, та чим більшою є частка вкладів фізичних осіб в пасивах банку, тим ризикованішим вважається банк. 

Практика свідчить, що держава зазнає великих збитків через ризиковані операції банків. Лише за останні три роки в Україні збанкрутувало понад 90 банків. Значна частина з них - саме через ризиковану діяльність.

Загалом, за даними ФГВФО, державі довелося виплатити вкладникам усіх збанкрутілих банків понад 87 мільярдів гривень. Гроші на це були виділені з державного бюджету, або їх надавав Нацбанк України.

Ця ініціатива Фонду може примусити банки вести більш виважену діяльність, а отже і менше ризикувати грошима вкладників. Водночас це може призвести до зниження доходності по депозитах для громадян. Зараз, згідно з Українським індексом ставок за депозитами фізосіб, середня ставка за гривневими річними вкладами становить 15,6 відсотка.

Проте тільки додаткові витрати навряд чи змусять усі банки відмовитися від ризикованих операцій, вважають експерти.

В Нацбанку України головним ризиком банківської системи називають високу частку непрацюючих кредитів, які зараз становлять 57% від загального обсягу. Тому для стабільнішої роботи банки мають вирішити і цю проблему. «Банки повинні активніше реструктуризувати кредити сумлінним позичальникам, фінансовий стан яких відновлюється. Обслуговування інших проблемних кредитів вже не буде відновлено, тому їх доцільно повністю зарезервувати і списати», - констатує Нацбанк України.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів

Читайте також

Дата публікації новини: