Порошенко їде рятувати Трампа? Чому візит українського лідера потрібен Білому дому

  З часів ядерного роззброєння ми маємо унікальну ситуацію, коли американський президент дуже зацікавлений у такій зустрічі…
  Київ та Вашингтон домовилися про переговори президентів Дональда Трампа та Петра Порошенка. Як стало відомо «Главкому» з кількох дипломатичних джерел, 19-20 червня відбудеться візит глави української держави до США. На 11 годину 20 числа запланована зустріч Порошенка з американським колегою. Вона буде проведена раніше, ніж Трамп
  • Катерина Пешко Наталія Сокирчук
  • 14 Червня, 19:00
  • Розсилка
  Петро Порошенко летить до Вашингтону
  Фото: РИА Новости
  Петро Порошенко летить до Вашингтону

  З часів ядерного роззброєння ми маємо унікальну ситуацію, коли американський президент дуже зацікавлений у такій зустрічі…

  Київ та Вашингтон домовилися про переговори президентів Дональда Трампа та Петра Порошенка. Як стало відомо «Главкому» з кількох дипломатичних джерел, 19-20 червня відбудеться візит глави української держави до США. На 11 годину 20 числа запланована зустріч Порошенка з американським колегою. Вона буде проведена раніше, ніж Трамп зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним.

  «Главкому» відомо, що раніше, взагалі, розглядалась можливість того, що Трамп зустрінеться із Порошенком у липні. Американський лідер міг завітати до Києва між візитом до Варшави і самітом G20.

  Станом на 18 годину 14 червня в Адміністрації президента офіційної інформації щодо візиту не повідомляють. Проте у дипломатичних колах вже відзначають, що ця зустріч важлива не тільки для України, а й особисто для Дональда Трампа.

  Інформація про зустріч двох глав держав вже в цьому місяці стала доволі неочікуваною для широкої аудиторії.  Проте джерела «Главкома» говорили про ймовірність переговорів вже кілька тижнів поспіль. Оскільки такі візити плануються довгий час, що пов’язано з вирішенням низки технічних, протокольних, організаційних питань, цілком можливо, що підготовка тривала вже давно, але інформацію про конкретні дати просто тримали в секреті. Як розповів «Главкому» один з українських дипломатів, інколи подібні зустрічі спеціально не вносяться в розклад заздалегідь. «Є практика, коли про це повідомляють або безпосередньо напередодні зустрічі, або навіть і постфактум», - пояснив він.

  Для української сторони, як відомо, було надважливо організувати зустріч Порошенка із Трампом до його зустрічі  із Путіним. Її прогнозують якраз на час проведення саміту G20 у Гамбурзі (Німеччина) 7-8 липня. Про це повідомляв Bloomberg з посиланням на представника Білого дому. Хоча поки що цю інформацію не підтвердили ані з російського, ані з американського боку.


  Дональд Трамп в очікуванні українського колеги (фото: РИА Новости)
  Дональд Трамп в очікуванні українського колеги (фото: РИА Новости)

  Зустріч Порошенка з Трампом дипломати визначають як взаємовигідну. Адже, з одного боку, Порошенко зможе без посередників розповісти Трампу про реальну ситуацію, що склалася в Україні у зв’язку із російською агресією. З іншого – свої бонуси від перемовин отримає і Дональд Трамп, адже сьогодні американський президент потребує кроків для свого виправдання у зв’язку із кампанією, що розгорілася у Вашингтоні проти нього. Мова про звинувачення у можливих зв’язках/змові із РФ і тиску на ФБР у зв’язку зі спробами розслідувати ці факти.

   Слухання в Сенаті щодо втручання Росії у вибори президента США і про зв’язки Трампа із Москвою буквально підірвали інформаційний простір. Скандал навколо Трампа, нагадаємо, розігрався ще після інавгурації. Екс-радник з питань нацбезпеки Майкл Флінн подав у відставку після того, як з’ясувалося, що він приховав інформацію про свої таємні переговори з послом РФ у США. Зокрема, ще до того, як стати радником президента, в розмовах з послом Флінн обіцяв, що Трамп пом’якшить антиросійські санкції. Пізніше з’явилась інформація про переговори з російськими дипломатами ще й зятя Трампа, який нині є його радником. Останньою краплею стало раптове звільнення Трампом достроково директора ФБР Джеймса Комі, який займався розслідуванням справи Флінна і втручанням Росії у вибори. В США ініціювали спеціальні слухання. Підозри тиску Трампа на правосуддя стало причиною того, що десять міст США вимагають імпічменту Дональда Трампа.

  Процедуру імпічменту експерти вважають малоймовірною, а от похолодання між Сполученими Штатами та Росією цілковита реальність. Проте розраховувати на повний розворот Трампа від Росії не варто. Українські експерти-міжнародники зазначають, що зустріч українського та американського президентів, не означає, що жодних домовленостей США із РФ потім не може бути: Трамп може демонструвати, що готовий підтримувати Україну, але і надалі намагатись шукати точки дотику з Кремлем.

  «Росія є найбільшою загрозою - це ключові слова, які виголошуються у Вашингтоні»

  Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ:

  Зустріч Порошенка і Трампа - надзвичайно важливий момент для того, щоб, як кажуть, без посередників, прямо, дивлячись в очі, розповісти Трампу про реальну ситуацію, яка склалася після агресії Росії. Переконаний, що Трамп багато що знає про це від дипломатів, спецслужб. Але особистий контакт, зустріч, знайомство має колосальну вагу і значення. Тому, якщо Порошенку вдасться саме перед зустріччю Трампа з Путіним, передати всю інформацію, це буде дуже серйозний і позитивний результат.

  Варто проаналізувати заяви, які за останні кілька тижнів зробили американські високопосадовці. Якщо вичленити головне, то вони звучать так: Росія є нашою найбільшою загрозою, треба думати, як цій загрозі протидіяти.

  Зрозуміло, що у Трампа дуже вузьке поле для маневру. Говорити такі різкі слова, які сказав, скажімо, президент Франції Макрон (Путіну), йому не хочеться. Власне, мабуть, тому і немає таких очевидних рухів назустріч (Росії), в силу тих обставин, про які говорить зараз вся Америка. Мова про втручання російських спецслужб у вибори в США. В такій ситуації робити якісь кроки на зустріч Росії - це політичне самогубство.  «Ще ніколи зустріч з українським президентом не була настільки вигідна американському президенту»

  Альона Гетьманчук, директор Інституту світової політики:

  Переговори з американським президентом завжди є серйозним політичним жестом, незважаючи на те, що при Трампу відбулось певне, можливо, знецінення подібних зустрічей. Адже Трамп встиг прийняти у себе низку закордонних лідерів різного масштабу, деяких - поза графіком. Вперше в історії українсько-американських відносин відбулась зустріч американського президента з міністром закордонних справ.

  Для української сторони була критично важлива зустріч Порошенка з Трампом до зустрічі Трампа з Путіним. Але, на мою думку, за дату і місце зустрічі важливіше те, наскільки ця зустріч буде добре опрацьована з обох сторін. Бо однією з причин, чому американці стримано ставилися до зустрічі з українським президентом, було те, що вони займали вичікувальну позицію. У них було відсутнє бачення, як рухатися далі в питанні України, врегулювання ситуації навколо Донбасу. Очевидно, якщо вони готові говорити, зараз це бачення більше кристалізувалося. І було б добре, якби ми могли так само чітко донести до американського президента, чому вирішення конфлікту, яке відповідало б національним інтересам України, є і в інтересах США і Трампа.

  Також варто звернути увагу на те, що, мабуть, ще ніколи зустріч з українським президентом не була настільки вигідна американському лідеру. Можливо, з часів ядерного роззброєння ми маємо унікальну ситуацію, коли американський президент дуже зацікавлений в зустрічі з главою української держави. Йдеться про фактор легітимізації Дональда Трампа як президента в контексті масованої інформаційної, політичної кампанії щодо втручання Росії у виборчу кампанію США. Тобто ця зустріч взаємовигідна. І в деякому контексті невідомо, кому вона є більш вигідна на даний момент.

  Проте маємо не забувати, що факт такої зустрічі і конструктивна розмова, якщо вона відбудеться, не заперечує жодних домовленостей США з Росією і спроб США все ж таки організувати бодай якесь міні-перезавантаження з Росією (про повноцінне перезавантаження в контексті внутрішньо політичної ситуації держави йтись не може). І я не виключаю, що нова адміністрація США може однією рукою, умовно кажучи, підтримувати Україну і навіть ухвалювати деякі рішення, скажімо, про купівлю летального оборонного озброєння Україною у США, але не надання його США Україні. А з іншого боку, пробувати надалі про щось домовлятись з Путіним в контексті боротьби з тероризмом, вирішення питань навколо Сирії і так далі. Не виключаю, що буде спроба показати, що Україну ніхто не зраджує і навіть їй допомагає, і водночас - звільнити собі шлях від критики Конгресу і істеблішменту у США для перемовин з Росією.

  «Трамп особисто ніколи не буде прихильником режиму Порошенка»

  Леонід Кожара, екс-міністр закордонних справ:

  Ми знаємо, що Трамп особисто ніколи не буде прихильником режиму Порошенка. Тому що те, що сталося в наших міждержавних відносинах в ході передвиборчої кампанії, унеможливлює нормальні, добрі стосунки між Трампом і Порошенком. Але от те, що сьогодні потужні політичні сили всередині США «копають» матеріал на можливий імпічмент  - це загальновідомі факти. Там ведеться робота проти безпосередньо Трампа, і проти його команди. В цій ситуації можливі несподіванки.

  Логіка подій останніх кількох років говорить про те, що Сполучені Штати дуже ефективно скористалися Україною як міжнародним фактором боротьби проти Росії. І ситуації з Україною дозволила американцям офіційно ввести санкції проти Росії. За будь-яких інших умов це було б не можливо. Мета тиску американців на Росію - кілька болючих точок світу: і Близькій Схід, і Іран, і Азіатсько-Тихоокеанський регіон. Україна економічно і політично нічого з цього не виграла. Я не виключаю, що в черговий раз, аби спонукати росіян до переговорів, потрібен черговий факто тиску. Найбільш ефективний тиск – економічний, бо Росія і так надзвичайно постраждала за останні три роки.

  Але головний мотив - схилити росіян у русло американської політики. Те, що не вийшло у Обами, сьогодні робитиме Трамп.

  Також Трамп так досі не зміг остаточно сформувати команду. Це стосується і українського напряму. Ми не знаємо хто на рівні заступників державного секретаря, Ради національної безпеки і Білого дому відповідає за Україну. Сьогодні відсутні люди, які могли б покласти на стіл президента США пропозиції щодо політики до всього регіону і України зокрема.

  «Головні питання переговорів - ситуація на Донбасі, Крим і подовження антиросійських санкцій»

  Володимир Хандогій, колишній заступник міністра закордонних справ:

  Варто згадати зустріч Трампа з нашим міністром закордонних справ Клімкіним. Тоді було домовлено про те, що будь-яким зустрічам американців з росіянами на різних рівнях, якщо буде обговорюватися питання України, будуть передувати якісь контакти з українцями. Для того, аби не виходило, що поза спиною України вирішуються якісь наші проблеми. Отже, якщо припустити, що на саміті G20 відбудеться зустріч Трампа з Путіним, то і зустріч Трампа з Порошенком у цьому контексті логічна. Наші контакти зі Сполученими Штатами знаходяться на досить високому рівні, вони досить активні, і така зустріч була б дуже доцільною.

  Думаю, головне питання, яке стоятиме на порядку денному цих переговорів, - ситуація на сході України, шляхи її вирішення, питання Криму, і у цьому зв’язку – подовження антиросійських санкцій.

  На поверхні лежить питання більш активного долучення США до процесу врегулювання на Донбасі - пошук можливих форм участі США у Нормандському форматі і якісь креативні ідеї, як вивести з глухого кута Мінський процес. Мені здається, було б дуже доцільно поставити питання про підключення Сполучених Штатів до врегулювання, виходячи з того, що ця країна є підписантом Будапештського меморандуму.

  «Порошенко буде піднімати питання допомоги»

  Микола Бєлєсков, політичний аналітик Інституту світової політики:

  В Україні дуже багато уваги приділяють тому, хто зустрінеться з Трампом раніше: Путін чи Порошенко. Якщо ця зустріч відбудеться, вона матиме як мінімум символічне значення, тобто її можна буде трактувати як певну перемогу. Але важливість, яку надають черговості зустрічі, дещо перебільшена. Врешті-решт, я не певний, що це призведе до відчутних якісних змін, оскільки як показує практика, більш активним гравцем у напрямку російсько-українського конфлікту (і більш проукраїнським гравцем у цьому напрямку) є законодавча гілка влади – Сенат.

  Скоріше за все, Порошенко запропонує Трампу своє бачення вирішення конфлікту на Сході на основі Мінських домовленостей, оскільки цього від України дуже чекають, а не просто нашої звичної апеляції, що мовляв, Росія не виконує свої зобов’язання, відповідно, не можемо і ми. Швидше за все, Порошенко буде піднімати питання допомоги і її масштабів, оскільки адміністрація Трампа взяла курс на зменшення підтримки в рамках USAID (Агентство США з міжнародного розвитку), бо ж щонайменше це створює іміджеві проблеми для України, що нам припиняють допомогу.

  Щодо летального озброєння – швидше за все, Порошенко наголошуватиме і на бажаності його отримання, але я не певен, що це матиме практичні наслідки. Можливо, акцент робитиметься на мілітаризації зовнішньої політики Росії, бо те, що вона робить, вже давно становить загрозу не лише для України, а й для Європи загалом, що вимагає збільшення присутності Сполучених Штатів у регіоні. Принаймні, точно йтиметься про збереження нинішнього рівня підтримки Америкою України.

  «Ми можемо купити американську зброю, але влада хоче отримати все за «дякую»

  Олександр Хара, експерт «Майдану іноземних справ»:

  Питання не в тому, в якому порядку ці зустрічі відбуваються. Давайте згадаємо, що зустріч високопосадового російського емісара пана Лаврова відбулася перед тим, як Трамп зустрівся з Клімкіним. Це нічого не означало з точки зору пріоритетності. По-перше, у той самий день Держдеп ввів нові санкції до РФ. По-друге, жодних суттєвих домовленостей не будо досягнуто, здачі України не відбулося. В медіа вони збалансували російську присутність українською. Те саме – і з точки зору зустрічі із Порошенком першим. Головне – про що будуть домовлятися.

  Я, наприклад, не розумію, про що Порошенко буде розповідати. Що він веде війну Заходу проти Росії? Пану Трампу це не потрібно, йому потрібно навпаки якесь примирення з Росією. У Порошенка є якийсь інакший план, аніж безальтернативний, як він казав, Мінськ? Я не думаю, що в адміністрації Трампа хтось вірить, що він зможе спрацювати. Буде обіцяти боротись з корупцією (а ми бачимо, що жодних суттєвих зрушень у цій сфері нема)? Чи проситиме черговий грант, щоб стабілізувати нашу економіку? У Порошенка немає жодних козирів, які він міг би показати. Довіра до нас вже менша – був час показати себе. І потім, Трамп – людина прагматична, йому потрібні перемоги, а Україна перемог йому надавати не може. Єдине – ми можемо купити американську зброю, але щось я не бачу, щоб такі ідею лунали. Наша влада хоче отримати все за «дякую».

  Катерина Пешко, Наталія Сокирчук, «Главком»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ