рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Чому українці мають платити за корупцію в Енергоатомі?

  • Оксана Кривенко

   Голова НКРЕКП

  • Розсилка
  Чому українці мають платити за корупцію в Енергоатомі?

  Компанія не використовує кошти, передбачені структурою тарифу для своєї діяльності, але наполегливо вимагає – дайте ще!

  Керівництво НАЕК «Енергоатом» висунуло НКРЕКП низку звинувачень. Пан Недашковський закидає нам упереджене ставлення до атомної генерації. За його словами, ми не бажаємо підвищувати тариф, заганяємо атомників у глухий кут.

  Популярно поясню позицію Нацкомісії з цього питання. 

  Можливо, не всі знають, але для розрахунку тарифу атомної генерації діє формула, аналогічна «Роттердам+» у тепловій генерації, чи «Дюссельдорф+» - для газу. Ціни на паливо закладаються у тариф згідно з імпортним паритетом – відповідно до світових біржових цін.

  Пан Недашковський жорстко критикує «Роттердам+». Він вважає, що це занадто – платити українським шахтарям світову ціну. А ось за сировину для виготовлення палива для АЕС Недашковський чомусь пропонує платити ціну, що значно вища за світову. Для атомників із невідомих причин повинна діяти формула «Роттердам+50%».

  Вочевидь, це подвійні стандарти. Ми не можемо погодитись із цим. Більшу частину сировини для виготовлення палива для АЕС закуповують за кордоном за ринковою ціною (спотова ціна становить 71 долар). Чому ж у тариф повинна закладатись ціна на 50% вища – 100-120 доларів? Не вважаю, що український споживач повинен фінансувати корупційну систему компаній-«прокладок», яка утворилась навколо постачання палива для атомної генерації.  В «Енергоатомі» постійно жаліються на брак коштів. Але рівень рентабельності компанії за перше півріччя 2018 року склав 16%, хоча діючим тарифом передбачено 10%. Атомники не використали значну частину коштів. Економія є на заходах з ремонту, супроводження та експлуатації, комплексній програмі з підвищення безпеки. Близько 90% коштів не використані на підвищення безпеки АЕС порівняно з тим, що закладено у структуру тарифу. Спостерігається економія витрат на оплату праці. Компанія не використовує кошти, передбачені структурою тарифу для своєї діяльності, але наполегливо вимагає – дайте ще!

  Тому, я впевнена, НКРЕКП цілком обґрунтовано та логічно не погодила пропозицію «Енергоатому» збільшити тариф із 54 коп./кВт-г до 71,5 коп./кВт-г. Ми не розуміємо, чому адміністративні видатки держкомпанії повинні несподівано зрости на 40%? Чому прибуток підприємства повинен збільшитись у 2,5 рази? Чому ціна на паливну складову повинна значно перевищувати імпортний паритет?

  В «Енергоатомі» передбачена найбільша заробітна плата серед усіх ліцензіатів НКРЕКП - у середньому 18 тисяч гривень. Середня зарплата працівників інших генеруючих підприємств нижче, а в енергорозподільчих підприємств становить 10 тисяч гривень. Отже, заробітна плата в «Енергоатомі» більша на 80%. Та ми все одно погодились на таке її підвищення, щоб підтримати фахівців, зберегти колектив. Але на необґрунтоване завищення інших статей видатків, на перетворення «Енергоатому» на «чорну діру», де у непрозорих схемах закупівель зникають кошти споживачів, ми не погодимося.

  Апетити деяких керівників держкомпаній стрімко зростають. Сьогодні в «Енергоатомі» кажуть уже про необхідність підвищити тариф до 108 коп./кВт-г з ПДВ, що буде вже більше ніж діючий тариф для населення 90 коп./кВт-г для споживання до 100 кВт-г, і це без врахування тарифу Укренерго, тарифу розподільчих компаній. Жодного обґрунтування для радикального підвищення тарифів для АЕС немає. Комісія і далі стоятиме на захисті споживачів.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Ілля Варламов
  Ілля Варламов

  бізнесмен, громадський діяч, фотограф, блогер

  Павло Подобєд
  Павло Подобєд

  Історик

  Олена Зеркаль
  Олена Зеркаль

  Заступник Міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ