Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  В Україні склалась фантастична ситуація з недоторканістю депутатів

  • Петро Мартиненко
   Член Конституційної Асамблеї, екс-суддя Конституційного суду, голова громадської організації «Асоціація суддів Конституційного Суду України»
  • Розсилка
  В Україні склалась фантастична ситуація з недоторканістю депутатів

  Конституційний суд вчора визнав конституційною можливу відміну депутатської недоторканності, і за це я його можу тільки похвалити. Це рішення, принаймні, в очах громадськості себе ще виправдає.

  Конституційний суд вчора визнав конституційною можливу відміну депутатської недоторканності, і за це я його можу тільки похвалити. Це рішення, принаймні, в очах громадськості себе ще виправдає.

  Щодо визнання неконституційним скасування недоторканності Президента – тут не можна було очікувати нічого іншого, бо були попередні рішення. Президент є главою держави, виконавчої влади, і статус його недоторканності пов'язаний саме з цими його функціями. В будь-якій державі така сама ситуація. А в Конституції прописаний лише один єдиний спосіб, за допомогою якого можна, так би мовити, позбавити імунітету гаранта – це імпічмент.

  В тому, щоб скасувати депутатську недоторканність, проблеми немає. Особливу з огляду на те, що в проекті Конституції України такі привілеї прописані не були – їх потім вночі схвалили. І свою недоторканність депутати скопіювали з п’ятдесят другої статті сталінської Конституції 1936 року! Але ж цій нормі, яку прописали тоді, була логіка. Ця стаття була запроваджена для того, щоб КДБ та НКВС не переслідували людей, які одночасно були робітниками-селянами і працювали депутатами Верховної Ради СРСР. Саме для того, щоб правоохоронні органи їх не турбували, і було прописано, щоб кожний випадок із народним депутатом вирішували в ЦК КПРС. Це банально був захист від сталінського тоталітарного режиму. А потім цю статтю взяли і вже бездумно внесли і в Україні. І це породило купу проблем.

  Так, повсюди в Європі є недоторканність. Окрім Голландії і США. Там парламентарі можна просто арештувати будь-коли і без будь-яких проблем. Але ж навіть в інших країнах діє концепція: для арешту парламентарія поліція має попросити попередньої згоди парламенту, можливо лише за умови, що парламент в цей час працює,. Але ж там можна і не арештовувати, проте вести слідство проти парламентарія.

  В Україні – це фантастична ситуація. Парадокс полягає саме в тому, що у нас ця норма діє не як привілей від арештів, а як привілей від звинувачення. Без попередньої згоди Верховної Ради жодного нардепа у нас не можна звинуватити. Та це ж абсурд – думаю, що, окрім України, такого ще ніде не вигадали.

  Цілком можливо, що тема скасування недоторканності виникла лише через наближення виборів – політичні мотиви тут, без сумніву, присутні. Атмосфера виборів, звичайно, впливає на всіх політиків, на питання, які вони ставлять, на рішення, які приймають. У них попереду великий іспит, і їм потрібна підтримка виборців.

  Проте обіцянки про те, що це можна провести до виборів – абсурдні. Для того, щоб вилучити цю норму, потрібно вносити поправки до Конституції. Самі депутати не можуть скасувати свою недоторканність, цим має зайнятися Конституційна Асамблея – передбачити це в редакції поправок.

  Давайте детальніше розберемось. Щоб скасувати недоторканність депутатам, по-перше, хтось має ініціювати цю поправку до Конституції – або Президент, або 150 нардепів. По-друге, це рішення Верховна Рада має провести через дві свої сесії, а між сесіями має бути вердикт Конституційного суду. Вердикт у нас вже є – з цим проблем начебто немає. Але де ж взяти більше двох сесій? Навіть якщо вони зберуться 4 вересня, вони нічого не встигнуть. Потрібен час.

  І найголовніше. Згадайте Всенародний Референдум 2000 року. Доречно буде ще сказати, що його рішення знову ж таки за вердиктом Конституційного суду є обов’язковим для виконання. Так от, майже дев’яносто відсотків тих, хто взяв участь у голосуванні, висловилися за скасування недоторканності народним депутатам. Рішення народу у нас є. Немає тільки його оформлення в тексті Конституції.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Ігор Ейдман
  Ігор Ейдман

  Соціолог

  Ірина Геращенко
  Ірина Геращенко

  Народний депутат України, віце-спікер

  Тарас Чорновіл
  Тарас Чорновіл

  Журналіст, політичний діяч

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ