Трамп із Порошенком визначать майбутнє Донбасу?

  Зустріч президентів України та США Порошенка і Трампа може принести новий формат, який дозволить Києву повернути під контроль схід країни, а Москві - зберегти обличчя під час виходу з Донбасу
  У понеділок, 19 червня, президент України Петро Порошенко поїхав із візитом до США, де, як очікується, він проведе переговори зі своїм американським колегою Дональдом Трампом. Президент США вирішив зустрітися з президентом України раніше, ніж з главою російського держави. З Володимиром Путіним господар Білого дому проведе важливі
  • Сергій Руденко

   Журналіст

  • 20 Червня, 10:47
  • Розсилка
  Президент США Дональд Трамп
  Президент США Дональд Трамп

  Зустріч президентів України та США Порошенка і Трампа може принести новий формат, який дозволить Києву повернути під контроль схід країни, а Москві - зберегти обличчя під час виходу з Донбасу

  У понеділок, 19 червня, президент України Петро Порошенко поїхав із візитом до США, де, як очікується, він проведе переговори зі своїм американським колегою Дональдом Трампом. Президент США вирішив зустрітися з президентом України раніше, ніж з главою російського держави. З Володимиром Путіним господар Білого дому проведе важливі переговори лише у липні, під час саміту G20 в Гамбурзі. Це важливий нюанс для майбутнього України, а саме, для розв'язання конфліктів, до яких має стосунок Росія, - на Донбасі та в Криму. Не виключено, що зустріч Порошенка з Трампом істотно вплине на подальший розвиток подій.

  Хід Турчиновим і Тіллерсоном

  Перед зустріччю українського та американського президентів майже синхронно в Києві та Вашингтоні пролунали дві важливі заяви. Секретар РНБО України Олександр Турчинов оголосив про намір української влади «покінчити» з АТО на Донбасі, надавши конфлікту на cході країни інший статус. А державний секретар США Рекс Тіллерсон припустив, що Україна та Росія можуть знайти вирішення щодо Донбасу поза "мінським форматом". Це означає, що у ситуації на сході України невдовзі можуть з'явитися нові варіанти розв'язання.

  Власне, Турчинов артикулював те, про що вже давно говорять в Україні: що формулювання «антитерористична операція» - абсурдне, адже на Донбасі триває повноцінна війна. Відмова від АТО означає: Україна буде змушена на законодавчому рівні зафіксувати, що в країні триває війна. З усіма зумовленими цим наслідками. З імовірним запровадженням воєнного стану, принаймн,і в окремих районах Донецької та Луганської областей, з мобілізацією військовозобов'язаних й імовірним силовим розв'язанням конфлікту на сході країни.

  А держсекретар США дав чітко зрозуміти: для Вашингтона не принципово, на підставі яких домовленостей буде розв'язано конфлікт на Донбасі. Білий дім готовий підтримати будь-який план, що дасть позитивний результат. Рекс Тіллерсон жорстко сформулював позицію нового керівництва США: вони не хочуть бути «прикутими наручниками» до Мінських домовленостей. Він, звісно, міг ще додати, що ключі від цих кайданків лежать у кишені Володимира Путіна, адже це було би правдою, відомою всім - і Трампу, і Порошенку, і самому господарю Кремля.

  Путін готовий торгуватися?

  Володимир Путін, який планує зустрітися з Дональдом Трампом 7-8 липня в Гамбурзі, продовжує демонструвати спокій. У нещодавньому інтерв'ю Оліверу Стоуну він звинуватив США у підтримці силового захоплення влади в Україні. А 15 червня під час «прямої лінії» без найменшого вагання заявив, що санкції США щодо Росії запроваджені «на голому місці». Мовляв, якби не було Криму чи Донбасу, Вашингтон все одно знайшов би привід ослабити Росію.

  Російський президент продовжує відчувати себе повноцінним господарем становища на сході та півдні України. Він чудово розуміє, що саме від його волі залежить майбутнє і Криму, і Донбасу. Навіть більше - господар Кремля дає чітко зрозуміти: він готовий торгуватися з Вашингтоном. Провал «нормандського» і «мінського» процесів свідчить про те, що Путіну запропонували надто низьку ціну за Україну. Тепер Володимир Володимирович говорить уже про можливу участь у перемовинах Вашингтона.  Чи готова Москва зараз іти на поступки у питанні майбутнього Донбасу і Криму? Можливо. Адже, як би Путін не намагався демонструвати бадьорість духу, економічні санкції доволі болючі для Росії. Не виключено, що господар Кремля вже готовий відмовитися від Донбасу, питання лише в тому - як, коли і на яких умовах. «Нормандський» і «мінський» формати були спробою визначити ці умови. Та ж тільки виконувати їх Путін не збирався.

  Дипломатія на трьох?

  Зустріч Трампа з Порошенком дасть господарю Білого дому повне уявлення про те, яким бачить майбутнє Донбасу та Криму офіційний Київ. Заява Турчинова про необхідність завершити АТО, вочевидь, і є частиною нового плану. Його мета - звільнити окуповані території. Для цього до Верховної Ради буде подано законопроект «Про відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей». Київ, незалежно від результатів перемовин, готує план повернення Донбасу під свій контроль.

  Очевидно, «мінський» і «нормандський» формати дуже швидко можуть стати історією. Вони дозволили Україні зупинити російську агресію та привернути до проблеми увагу міжнародної спільноти, але, на жаль, не змогли вирішити майбутнього Донбасу. Не виключено, що після зустрічі Трампа з Порошенком з'явиться тристоронній формат Україна-Росія-США.

  Для Петра Порошенка зараз важливо отримати підтримку США у конфлікті з Росією. Для Трампа - отримати тактичну перевагу над Путіним. Для Путіна - зберегти обличчя, поторгувавшись із Трампом. Чи зійдуться інтереси цієї трійці - поки що зрозуміти важко. Але іншого шляху, схоже, немає. 

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди співпадають з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Роман Бочкала
  Роман Бочкала

  Журналіст

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ