Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Білорусь, яка вона є? Погляд з глибинки

  • Виталий Червоненко
   Журналист
  • Розсилка
  Білорусь, яка вона є? Погляд з глибинки

  В перших числах травня проїхали на велосипедах південними частинами Брестської і Гомельської областей Білорусі за маршрутом Століно - Давид Городок, Туроу, Валавськ, Нова Рудня. Все майже уздовж кордону з Україною. Місця для такого виду туризму на велосипедах з рюкзаками найкращі. Весна, розлив річок Горинь та Прип'ять - природа надзвичайна. Хоча все це в якихось кількох десятках кілометрів від України, проте відмінність життя по обидва боки українсько-білоруського кордону разюча.

  Найперше - дороги кращі ніж в Україні. Звичайно, вони не ідеальні, ям і тріщин там вистачає, проте чомусь зима не знищила їх так, як в Україні. Та й ремонт мабуть зробили не на 98%, як звітував Азаров, а трохи більше. Очевидно, якщо не красти гроші з бюджету автодору, то й зміни клімату дорогам не такі страшні, як розповідає пан Вілкул.

  Села та містечка чисті й прибрані, стихійних сміттєзвалищ майже не зустрінеш. Люди привітні, проте зовсім не розуміють, навіщо людям займатися туризмом і їздити на велосипедах.

  Кафе й ресторани не те, що в селах, а й в райцентрах Білорусі практично відсутні. А ті, що є - переважно державні. Після 16 години вони порожні й поїсти там можна з великими проблемами.

  Магазини переважно також державні з відповідним цьому асортиментом. Міцний алкоголь продається тільки в державних магазинах й майже вдвічі дорожчий ніж в Україні. За пляшку посередньої горілки треба викласти 70 грн. Пиво майже вдвічі дорожче, а смак поступається українському дуже суттєво. На цьому фоні вражає, що чи не в кожному сільському магазині працюють термінали, де можна розплатитись кредитною карткою. Що, звичайно, для туристів надзвичайно зручно.

  Навколо магазинів, як і в Україні, часто вештаються місцеві алкоголіки, які викладають по 50 гривень за пляшку якоїсь бормотухи. Самогоноваріння присікається на корені, як казали місцеві, за це дільничний "розбиває апарат і може побити".

  При цьому зарплати в селах і містечках 3-4 тисяч гривень. Це вище ніж в Україні, але не складно порахувати, що левова частина заробітку повертається в державну алкогольну монополію. Продукти також десь на третину дорожчі, ніж в Україні. Асортимент їх також набагато бідніший, майже немає імпорту, а аналоги часто несмачні й не дуже високої якості.

  Повсюди збережені працюючі тваринні ферми, для селян є робота, а пенсії складають біля 250 доларів. Хоча дуже дивувало, коли селяни просили продати їм хоч якусь валюту, неважливо, євро, долари чи навіть гривні. Здалося, що стереотип про якісні білоруські продукти - вигадка. В ціновій категорії 40 гривень, за які в Україні купується банка пристойної тушівки в похід, в Білорусі класної натуральної тушівки не купиш. Такі самі роги і копита, як і в нас. Хіба що молочні продукти дійсно заслуговують на похвалу, але коштують вони також пристойно, трішки менше ніж в Україні.

  Попри прибраність і чистоту в населених пунктах, не полишає відчуття "совка". Люди трохи замкнені й бояться розмовляти, а коли хтось починає розповідь, його перебивають й радять багато не говорити - "бо посадять". Дивує повна відсутність реклами й бігбордів. Є тільки соціальна реклама, наприклад щити з написами "2013 - год бережливости" й подібні заклики радянських часів. Зате з міліцією не виникає жодних проблем. На дорогах водії ввічливі, а даішників взагалі не видно.

  Особливої істерії на травневі свята ми не помітили. Кілька червоних прапорців - ось і все. Ніякого офіціозу біля пам'ятників леніну чи парадів. Комуністи, очевидно, тут такою підтримкою влади, як в Україні, не користуються.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Дмитро Орєшкін
  Дмитро Орєшкін

  Російський політолог

  Мустафа Найєм
  Мустафа Найєм

  Народний депутат

  Микола Сунгуровський
  Микола Сунгуровський

  Директор військових програм Центру Разумкова

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Сергій Фурса
  Сергій Фурса

  Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ