«Касир» Партії регіонів (розслідування)
Як основний фігурант «чорної каси» Партії регіонів Євген Гєллєр почувається за нової влади
У правоохоронців після Майдану не виникло питань до так званого «касира» регіоналів Євгена Гєллєра, голови бюджетного комітету Верховної Ради за часів Януковича. Чи виникне тепер – після публікації так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів, де прізвище Гєллєр Є.Б. майоріє частіше за інші? Враховуючи, що на день народження Гєллєра, свідками якого «Схеми» випадково стали, приходять такі поважні гості, як наприклад, голова Адміністрації президента Порошенка Борис Ложкін? Про це у розслідуванні програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший».
10 грудня 2008 року. Донецьк. Новорічний корпоратив футбольного клубу «Шахтар». Тоді за одним столом зібрались олігархи Рінат Ахметов та Вадим Новинський, а також регіонали Віталій Журавський, власник шахт Юхим Звягільський, Борис Колесніков та Євген Гєллєр. Їхній політичний лідер Віктор Янукович поки на чолі опозиції – а за два роки спільними зусиллями стане президентом.
Згодом гості починають розходитись. Свято залишає позафракційний депутат Константиновський, народні депутати від Блоку Петра Порошенка Артур Палатний, Валерій Іщенко, депутати з «Відродження» Олег Кулініч, Антон Кіссе та Олександр Біловол.
Тим часом у вікнах ресторану помічаємо олігарха Коломойського та самого іменинника Євгена Гєллєра.
Залишаючи ресторан, парасолькою від камери закривається депутат з «Відродження» Андрій Шипко.
Також охоронці ховають за парасолькою і депутата від «Опозиційного блоку» Андрія Кисельова.
Більш говірким виявився депутат «Відродження» Ігор Шкіря «День народження у колеги», – пояснює він.
Та колишній регіонал, до цього бютівець, а нині – також депутат «Відродження» Валерій Писаренко: «Приїхали друга привітати».
Ближче до ночі на свято повернувся Віталій Хомутиннік.
Був на святі у депутата Гєллєра і вкрай непублічний співвласник групи «Приват» олігарх Геннадій Боголюбов.
Відомий донецький банкір – Сергій Дядечко.
А також екс-губернатор Одеської області Ігор Палиця.
Найдовше за усіх гостей залишились олігарх Ігор Коломойський та один із головних спонсорів «Опозиційного блоку» олігарх і депутатВадим Новинський.
Ми запитали у депутата Гєллєра, що йому подарували впливові гості: «Дивіться, я по-перше, гостей люблю просто так, тому, чесно кажучи, я навіть не знаю, що подарували».
Свято закінчилось? Нехай триває свято!
Щойно була опублікована «чорна бухгалтерія», «Схеми» запитали у депутата Гєллєра, чи отримував він гроші, зазначені у документах. «Списки я вважаю – інсинуація», – відповів він.
Якщо вірити опублікованим документам, то у 2012 році, у той час, коли Гєллєр Євген Борисович обіймає посаду голови бюджетного комітету, в оприлюднених документах Гєллєр з такими ж ініціалами отримує: 400 доларів на переліт, 160 тисяч доларів з позначкою «депутати в коаліцію», 395 тисяч доларів з позначкою «Наша Україна», 500 тисяч доларів із позначкою «ЦВК», 4,9 тисячі доларів із позначкою «аванс п\о», майже мільйон доларів із нерозбірливим призначенням, ще два аванси п\о і два повернення, 70 тисяч доларів з позначкою «Заневський А.П.» (саме таке прізвище мав начальник охорони президента Януковича). Найбільша сума – 1 мільйон 420 тисяч доларів з позначкою «Апостол (Коаліція)».
Журналісти «Схем» запитали у депутата Гєллєра, чи справжні опубліковані документи: «Я вважаю, що ні. Просто в мене питання: чому вони спливли через два роки чи через два з половиною роки?»
А ось що він відповів на запитання про існування партійної каси: «Що таке партійна каса? Були внески, які вносили депутата, вносили якісь підприємці скоріше за все. Але це відображено у балансі, тому що після кожних виборів у ЦВК здавався баланс, скільки грошей витрачалось на кампанію. Я не знаю, хто контролював».
От тільки на сайті Центральної виборчої комісії і сьогодні можна знайти фінансові звіти партій за той 2012 рік. У них Гєллєр Євген Борисович ставить підпис саме у ролі розпорядника коштів виборчого фонду Партії регіонів.
Розпорядник коштів Партії регіонів після тих виборів став фактично розпорядником бюджету цілої країни – очолив бюджетний комітет Верховної Ради. Депутат Гєллєр переконує, що його обирала фракція без впливу Януковича.
Одночасно з державною та партійною посадами Євген Гєллєр – ще й успішний власник бізнесу, який почався з обробки металобрухту, а переріс у багатопрофільну компанію з центром у Донецьку. З приходом Януковича до влади бізнес Гєллєра – компанія «ТПК Укрсплав» почала активно вигравати державні контракти. І за два роки отримала з бюджету країни 60 мільйонів гривень.
Донецька компанія продовжила перемагати на тендерах і за нової влади, і навіть після початку війни на Донбасі.
Маючи юридичну адресу на окупованій території, фірма Гєллєра «ТПК Укрсплав» взяла держзамовлень на постачання газу в Маріуполі вже на 8 мільйонів гривень, у тому числі й у 2016 році.
Депутат Гєллєр так пояснює донецьку реєстрацію компанії: «Я власник акції, але я нею не займаюсь давно. До того ж вона розташовується на території, яка тимчасово непідконтрольна Україні, але тим не менш ми сплачуємо податки в Україні. Але в чому проблема, в тому що ми не можемо поміняти юридичну адресу, тому що компанія займається, в тому числі, кольоровими металами, а це ліцензія. І ліцензію дають на адресу, де знаходяться виробничі потужності. Тому тут є певні незручності, але тим не менш ми абсолютно українська компанія».
При цьому головний податківець країни Роман Насіров переконує, що компанія, зареєстрована на окупованій території, не може бути українською: «На сьогоднішній день це не може бути українській суб’єкт, який зареєстрований на окупованій території. Ми не можемо навіть собі уявити, щоб якась українська компанія зараз зареєструвалася на окупованій території».
Уже на початку 2016 року «ТПК Укрсплав», юридична адреса якої в Донецьку, виграла тендер на більш як 3 мільйони гривень.
Більше того, за інформацією джерел програми «Схеми» у податковій, донецька компанія Гєллєра «ТПК Укрсплав» вже заборгувала українському бюджету 25 мільйонів гривень податків.
Депутат Гєллєр переконує, що компанія не має податкової заборгованості: «Ну, я гадаю, що не має. Я не веду господарську діяльність, але мені чомусь здається, що ні».
Маючи бізнес на окупованій території, депутат Євген Гєллєр живе під Києвом у елітному поселенні Козин.
У розпорядника каси Партії регіонів та українського держбюджету за часів Януковича після Революції гідності становище на політичному небосхилі не особливо погіршилось.
На запити «Схем» до СБУ, ГПУ та МВС із питанням, чи фігурує Євген Борисович Гєллєр у якихось кримінальних провадженнях, редакція не отримала жодної ствердної відповіді.
Чи виникнуть до Гєллєра питання у правоохоронців після публікації так званої «чорної каси» Партії регіонів? До НАБУ з цими матеріалами – тільки у ще більшому об’ємі – звернувся колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак. Депутат Гєллєр переконує, що з НАБУ до нього поки що не звертались, але він готовий співпрацювати.
12 травня у день свого народження Євген Гєллєр, як і вся депутатська група «Відродження», проголосував за призначення на посаду Генерального прокурора України президентської кандидатури – Юрія Луценка. «Схеми» запитали у депутата, чому він вирішив голосувати саме так.
«Ми зустрілися з Юрієм Віталійовичем. І він нас переконав. Він сказав, що нікому ніяких преференцій не буде. Якщо винен – буде сидіти. Не винен – не буде».
Джерело: Радіо Свобода
Коментарі — 0