У ЄБРР розказали, як правильно запустити ринок землі
Підготовку земельної реформи українцям треба починати вже сьогодні, впевнені в ЄБРР
У Європейському банку реконструкції і розвитку переконують: навіть якщо земельна реформа не відбудеться в Україні до виборів, необхідно продовжувати її підготовку. Як правильно запустити ринок землі, розказав у інтерв'ю «Главкому» управляючий директор ЄБРР в країнах Східної Європи та Кавказу Франсіс Маліж.
Банкір підкреслює, що українцям вже зараз необхідно дати впевненість у тому, що це їхня земля. Також, на його думку, необхідно забезпечити належний розвиток фінансових інструментів для сільського господарства, тому що сьогодні їх не вистачає. «Це дві необхідні складові – належний ринок землі та належні фінансові інструменти, — говорить Маліж. — Я також думаю, що найкращий шлях зменшити страх – це почати з пілотних проектів. І чому б не почати з продажу хоча б частини державних земель?»
Маліж нагадує, що Україна має на сьогодні 10 млн га землі і за більшу частину цієї землі не отримує належну плату, тому що ці гроші йдуть кудись в інше місце.
«Хтось скаже, що лише 20% цих земель належним чином зареєстровано у кадастрі. Але 20% від 10 млн га – це 2 млн га. Почніть створювати ринок з цим, окей? А далі частину цих грошей можна буде використати для належної реєстрації решти 8 млн га. У процесі цього ви встановите ринкову ціну, зменшите корупцію, підвищите продуктивність сільського господарства… Почнімо з цього, люди побачать, як це працює. І ніхто тоді не зазіхатиме на приватну власність», — пояснює експерт.
На думку Маліжа, для цього можна встановити спеціальні правила.
«На мій погляд, забезпечити, щоб сільськогоспземлі залишалися у сільському господарстві, а не використовувалися для спекуляцій, є важливішим, ніж питання громадянства інвестора чи країни походження. Тому що інакше буде легко скупляти сільськогоспземлю навколо міст і лише чекати, доки туди не дістанеться будівництво. Тоді на цій землі можна буде заробити набагато більше, ніж від агробізнесу. Такої спекуляції не можна допускати. Усі ці речі можна обговорювати, проблема лише в тому, що кожна країна має свою систему, і щоразу, коли я зустрічаю кого-небудь з іншої країни, я чую одні й ті ж слова: «Я маю чудову ідею щодо земельної реформи в Україні, отже, пропоную використати саме цю ідею!» Знаєте, є лише одна Україна (сміється). Не можна всі ці ідеї з Данії, Франції, Німеччини, Нідерландів тощо реалізувати в одній країні», — говорить управляючий директор ЄБРР.
Маліж наполягає на тому, що Україна має продовжувати працювати над підготовкою цієї реформи, тому що треба бути готовими, коли настане час.
«Політичне вікно можливостей коли-небудь відкриється, але якщо ви не будете готові, необхідно буде найняти консультантів – а це шість місяців. Потім розробити техніко-економічне обґрунтування, а це ще шість місяців. Потім витратити ще півроку на ухвалення необхідного закону, а потім вже й вибори, і ми знову нічого не можемо робити! Так чому б не підготуватися заздалегідь? Ця робота вже ведеться, тож давайте її продовжувати, і почнімо з державної землі, добре?» — резюмував Маліж.
Повну версію інтерв'ю читайте тут: Франсіс Маліж: Україна знову у першій п’ятірці країн за обсягом інвестицій ЄБРР.
Коментарі — 0