Петро Цибенко: Реальний рівень підтримки КПУ 15%. Це – мінімум

Петро Цибенко: Реальний рівень підтримки КПУ 15%. Це – мінімум

Другий номер в списку комуністів стверджує: партія влади стривожена ростом рейтингу КПУ

Комуністи зуміли скористатися розчаруванням частини електорату в Партії регіонів й наростити базу своїх виборців. Якщо ще рік тому навіть у функціонерів КПУ були сумніви, що КПУ подолає 5% бар’єр через свою участь в парламентській більшості, то зараз соціологи дають їм 10% і більше відсотків голосів.

Крім того, компартія проводить надзвичайно масовану виборчу кампанію, використовуючи антивладні лозунги. Про те, де КПУ бере фінансові ресурси на вибори, в яких регіонах чекати найжорсткішої боротьби з Партією регіонів й з ким буде співпрацювати в новому парламенті в інтерв’ю «Главкому» розповів другий номер в списку Компартії на виборах, глава Ради організації ветеранів України, народний депутат Петро Цибенко.

Петре Степановичу, нинішня виборча кампанія КПУ найпотужніша за останні роки. На який результат розраховуєте, вкладаючи стільки ресурсів? Яке місце в списку вважаєте прохідним?

Я б сказав, що наша кампанія не тільки найпотужніша за останні роки, а й найбільш вдала і розумно побудована. Ми спробували звернутись до людини через визначення найбільш больових точок. Думаю, що апелювання до людей й того, що вони втратили, до завдання повернути країну народу – це буде почуто.

Ми бачимо, що наш рівень підтримки надзвичайно високий. При цьому, КПУ може стати тією партією, у якої будуть намагатися красти голоси на Сході і Півдні одні, а на Заході – інші. Значною мірою наш результат буде залежати від того, як нам вдасться відстояти свої голоси.

Компартія не ставить питання про прохідне соте місце чи 115 місце. Ми для себе визначили інший алгоритм: КПУ висунула 437 кандидатів в народні депутати – 223 по одномандатним мажоритарним округам і 214 в партійному списку. Працюємо на проходження до парламенту всіх кандидатів. Яким буде результат – покаже підрахунок. Думаю, ми діємо правильно. Тим більше, що в нас склад виборчого списку надзвичайно кваліфікований – 375 людей з вищою освітою, 316 товаришів мають досвід депутатської роботи депутатом різних рівнів. Кожен третій кандидат – у віці до 40 років.

Соціологи дають вам 10%. На цей результат і розраховуєте?

Ми завжди маємо розуміти, що практично всі соціологічні служби, що проводять дослідження, відображають позицію провладної партії або з певним розумінням ставляться до державного замовлення. Переконаний, що вони занижують наші показники в своїх даних.

Але ці ж соціологи давали вам раніше набагато менше, а зараз зафіксували збільшення рейтингу. Хіба і це підвищення вони показали на замовлення влади?

Можливо, в ваших словах і є певний сенс. Хочу сказати про інше. Десь три тижні тому газета «Сегодня» давала заміри по різним регіонам. Там були цифри високі – в деяких регіонах до 16% підтримки КПУ. Реальний рівень нашої підтримки ніяк не нижчий 15%. Це я називаю мінімальну цифру. Але наголошу, результат буде залежати від того, як нам вдасться захистити вибір наших громадян.

Соціологи стверджують, що головний приріст електорату у вас на Сході. Це люди, які раніше голосували за Партію регіонів. В цьому регіоні вже кажуть про конфлікти КПУ з ПР. Як будете боротися зі своїми колегами по парламентській більшості?

Хочу спростувати думку про те, що за нас голосують колишні прибічники Партії регіонів. В нас є власна доволі стійка електоральна база. До нас зараз повернулась значна кількість населення, яка визначилася зі своїм вибором. До нас повернулась обличчям молодь, хоча не виключаю, що частина людей, розчарованих в Партії регіонів, також підтримає нас. Це нормально.

Щодо конфронтації - вона насправді існує. Не хотів би говорити про більшість. Два роки тому було ухвалене рішення КС щодо повернення до Конституції 1996 року, й поняття більшість зникло.

Зникло поняття коаліція, але навіть на сайті парламенту лишився розділ «більшість»

Подивіться на наші голосування за принципові питання соціального захисту: чи то бюджет, чи то пенсійна реформа й так далі. Ми дуже часто голосуємо проти. Щодо можливої конфронтації на рівні областей… Керівництво Партії регіонів стривожене тим, що в Луганській та Донецькій областях рейтинг КПУ помітно зріс.

Ця тенденція дуже чітко позначилась на попередніх виборах до місцевих рад. Згадайте, Спірідон Кілінкаров реально переміг в боротьбі за посаду мера Луганська. Це сьогодні навіть регіонали не наважуються оспорювати. Насправді, це так, ми ж розуміємо, що тоді суди відібрали перемогу й дивно трактували ситуацію. Ми намагаємось, не вступаючи ні з ким в конфлікт, проводити свою виборчу кампанію, відстоювати своє бачення ситуації й шляхи виходу з кризи.

Хочу звернути увагу на те, що КПУ єдина з усіх ставить питання не просто про зміну владної команди й заміну Іванова на Петрова, а зміну державного курсу. Ніхто до цього питання не наближається й близько. Я багато проводжу зустрічей, можу сказати, що наш лозунг «Повернемо країну народу!»люди розуміють.

КПУ позиціонує себе захисником народу. Щедро обіцяєте побороти олігархів і тому подібне. Але крім того, що ваша кампанія потужна і вдала, вона ще й дуже дорога. Де комуністи взяли стільки коштів, щоб всю цю рекламу оплатити? Який бюджет кампанії, бо експерти оцінюють в десятки мільйонів доларів?

Я не є керівником передвиборчого штабу. Звісна річ, цими питаннями володіє керівник. Знаєте, десь кілька років тому газета «Комуніст», анонсуючи низку матеріалів, вийшла з лозунгом – «Компартія найбагатша сила, бо з нею мільйони знедолених». А загалом, після завершення виборчої кампанії, КПУ звітуватиме про те, скільки грошей на неї було витрачено.

В наступній Верховній Раді у вас буде серйозна фракція. Яким ви бачите формат її роботи – знову будете в більшості з Партією регіонів? Враховуючи всі виборчі конфлікти…

Численність нашої фракції буде доволі значною. Ми утворимо більшість з більшістю знедоленого народу України. Саме союз з ними для нас буде головним і визначальним. Другий чинник нашої діяльності – передвиборча програма, якою ми будемо керуватись. Якщо в чомусь наші плани й інтереси з Партією регіонів будуть збігатись, будемо голосувати з ними. Але штучно іти на якісь змови і союзи не будемо.

Ваше друге місце в списку – це данина тому, що ви очолюєте організацію ветеранів України, яка забезпечить ядро електорату КПУ?

Це данина поваги і шани цілому поколінню людей, які складають ветеранство сьогодні, руками, потом і кров’ю яких зроблено все, що є в Україні. На пленумі організації ветеранів я скажу, що моє друге місце – це місце організації ветеранів.

Як голова цієї ради, що обіцяєте ветеранам зробити в наступному скликанні? Чому не зробили це в нинішньому скликанні, будучи представлені у владі?

В сьогоднішньому складі парламенті фракція Компартії представлена дуже скромно. Але ми не загубилися навіть при невеликій чисельності. Я проаналізував нашу роботу й можу назвати кілька цифр. Нами подано 1288 законопроектів, 494 з яких прийнято. Середній показник зареєстрованих законопроектів на члена фракції – 49. У нас 1064 виступи з трибуни парламенту й 2,7 тисяч виступів з місця при обговоренні питання. Подано 1288 депутатських запитів в інтересах народу України. Ми ініціювали 11 парламентських слухань.

КПУ, незважаючи на нечисленний склад, підготувала пакет антикризових законів – більше 20 проектів. Не наша вина, що ці законопроекти, які могли покращити ситуацію в країні, не

були прийняті парламентом з політичних мотивів.

Також нами було внесена низка змін до законів, що мають найбільше значення для ветеранських організацій. Маю на увазі закон про статус ветеранів війни й їх соціального захисту, закон про увічнення перемоги у Великій Вітчизняній Війні й закон про соціальний захист дітей війни. Звертаючись до своїх колег в мене є від чого відштовхнутись по роботі в Верховній Раді.

Ви розраховуєте, що в комуністів буде більша фракція, ніж зараз?

Впевнений, що фракція КПУ в наступному парламенті буде більша, ніж зараз.

Але ж пропорційна частина зменшена вдвічі…

Розумію. Проте ж у нас 223 кандидати мажоритарники! При цьому, всі перші секретарі обласних комітетів партії йдуть в округах. Розраховуємо, що значна частина з них пройде. Думаю фракція буде більшою, якщо не станеться тотальної крадіжки голосів.

Без зайвої скромності можу сказати, що фракція КПУ єдина в парламенті, яка системно й послідовно захищає інтереси людей праці. Я можу говорити людям, що ми єдині пропонуємо міняти не прізвища людей у владі, а повернутись на соціалістичний шлях розвитку.

Ви це можете обіцяти, проте в країні керує Партія регіонів, тобто великий бізнес і олігархи. Невже ви когось переконаєте, що виб’єте з влади регіоналів?

Сьогодні Партія регіонів керує, а що буде завтра – я не знаю. Зважаючи на їх помилки, не гарантовано, що Партія регіонів завтра буде правлячою політичною силою.

Щодо ветеранів. Дуже дивна ситуація – бойових ветеранів, які воювали, стає все менше, але ветеранів загалом і їх пільг з часом стає все більше. Як таке може бути – корупція?

Організація ветеранів України, яку я очолюю, найбільш структурована. В нас 24 обласні організації, кримська республіканська, севастопольська і київська міські організації. В нас 762 міські й районні організації. Маємо 22 364 первинні ветеранські організації. Це потужна організація, куди входить біля 10 мільйонів чоловік.

Зараз у ветеранському русі йде процес зміни поколінь, приходить нове покоління ветеранів, якщо можна так сказати. Найбільш заслужена частина ветеранства, на превеликий жаль, йде від нас. Я маю на увазі інвалідів Великої Вітчизняної війни й учасників бойових дій. Їх сьогодні залишилось менше 200 тисяч чоловік.

Але їм на зміну приходить нове покоління, яке вчора чи позавчора ще працювали, а сьогодні перейшли в ранг ветеранів – це діти війни, ветерани праці й так далі. Тобто, процес зміни поколінь ветеранів є постійним, це природно. Сьогодні наймолодшому з безпосередніх учасників ВВВ – 86 років.

Для вас як заступника парламентського комітету з захисту ветеранів, пенсіонерів та інвалідів, які дві першочергові програми є пріоритетними для просування в наступному парламенті?

Для мене як комуніста, депутата і голови ради ветеранів першим пріоритетом є скасування пенсійної реформи. Я маю на увазі скасування підвищення пенсійного віку й одномоментного збільшення трудового стажу на 10 років. Адже вік збільшується поетапно, а трудовий стаж підвищили одразу.

Завдання номер два – добитись перерахунку всіх пенсій, які є у ветеранів. На сьогодні 36% ветеранів в Україні отримують жебрацьку пенсію у розмірі тисячі гривень й менше. А середня складає 1400 грн.

Скільки треба коштів, щоб цим людям підвищити пенсії до середнього рівня?

Я буду «танцювати» не від грошей. У нас така ситуація: люди, які вийшли на пенсію 8-12 років тому, отримують на 100-200 грн менше ніж ті, хто працював на тому ж робочому місці, але вийшов на пенсію пізніше. Тому нагальне питання - осучаснення заробітної плати й перерахунок пенсії на її базі. Ось реальний механізм поліпшення пенсійного забезпечення.

Все ж таки, яка ціна цього питання – мільярд гривень, два чи десять? Де їх брати?

Ціна цього питання – людські життя. Я б говорив в такому вимірі. Люди, які підняли пенсійний вік для жінок на п’ять років, кричать, що так є в Європі. Але тоді давайте все як у Європі: рівень життя і соціальний захист.

Дивіться, нещодавно Верховна Рада і фракція КПУ в тому числі проголосували за виділення мільярду гривень на веб-камери на виборчих дільницях. Ваші колеги комуністи з Росії й сам Зюганов критикував аналогічну ініціативу, називаючи це триньканням бюджетних грошей росіян. Вже після виборів російські комуністи визнали неефективність цієї ініціативи в протидії фальсифікаціям. Чому ви підтримали ідею пустити мільярд на вітер, а не пустили гроші для ветеранів?

Не хотів би, щоб це був мільярд на вітер. Я б не стверджував, що в суспільстві всі вважають саме так, а не інакше. Притримуюсь поміркованої точки зору. Певний зиск від запровадження камер буде. В тому числі можна буде просто підрахувати скільки виборців відвідало виборчу дільницю. А я знаю регіон, де третина виборців на вибори не ходять, але їх бюлетені вкинуть.

Тобто, ви це підтримали, щоб порахувати явку на Західній Україні?

Я не сказав, який регіон. Не можете заперечувати, що суспільство надзвичайно стурбоване будь-якими механізмами контролю за прозорістю і справедливістю виборів. Будь-яка політична сила, яка б не підтримала запроваджень веб-камер, дала б підстави для виборців подумати про її наміри. Вони б подумали, що, мабуть, таким політикам є що приховувати.

Мова йде про те, що веб-камери на дільницях – це крок в потрібному напрямку. Це один з механізмів контролю, хоча для нас він і не головний.

Є думка, що за допомогою камер людей залякають, і люди в провінції будуть боятися голосувати проти влади, адже з камер за ними стежитимуть. В цьому бачите небезпеку?

Ми намагаємось пояснювати, що партія влади починає використовувати цю технологію. Є так негарне жаргонне слово, яке використовується певними категоріями - «взяти на понт». Так от вони хочуть залякати людей, але ми пояснюємо, що цього не варто боятися, треба голосувати так, як велить совість.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: