Віктор Романюк: Тетяну Засуху «тягне» Пінчук
Опозиціонер, що перемагає в окрузі Тетяни Засухи про те, хто зриває вибори в Обухові й Василькові
Абсолютною сенсацією виборів в Київській області стала поразка Героя України, дружини одіозного губернатора області, народного депутата від Партії регіонів, легендарної Тетяни Засухи. Сім’я, яка контролює цілі райони області, програла мало кому відомому висуванцю від «Батьківщини» Віктору Романюку.
За даними ЦВК після обробки 95% голосів, Романюк перемагає Засуху на понад 7 тисяч голосів, а за даними протоколів дільничних комісій з мокрими печатками, він має виграти на всі 10 тисяч. Проте впливова регіоналка вирішила не здаватися й спробувала в суді відстояти перемогу. Було подано 28 сумнівних позовів до суду на перерахунок голосів на дільницях, 11 з яких було задоволено. Навколо окружкому почали відбуватися ті ж самі речі, що й в Києві: невідомі громадяни спортивної статури, блокування роботи окружкому, скандали й погрози. Кандидат-переможець відверто зізнавався, що очікував силового штурму окружкому або ж підкупу членів Центральної виборчої комісії.
Про ситуацію на окрузі й стратегію перемоги над справжнім політичним важковаговиком Віктор Романюк розповів у своєму першому інтерв’ю в якості майже переможця.
Вікторе Миколайовичу, сайт ЦВК показує, що ви отримали беззаперечну перемогу на 94 окрузі Київської області, проте підрахунок зупинився і почалися судові тяганини і сутички. Вдасться відстояти результат?
Є ж певні об’єктивні речі. Маємо оригінали протоколів, які підписали спостерігачі й члени дільничних виборчих комісій від Партії регіонів та спостерігачі Засухи. Різниця в голосах між мною та Тетяною Засухою за цими протоколами близько 10 тисяч голосів.
Що ваш опонент намагався вчинити, попри те, що має настільки серйозне відставання?
Думаю, вони все-таки будуть намагатися визнати вибори недійсними по всьому округу. Як вони це будуть робити тільки можна здогадуватись: спалити всі бюлетені, вкинути в коробки з бюлетенями якісь сторонні речі, а потім перерахувати в ЦВК. Й виявиться, що Тетяна Володимирівна перемогла. Враховуючи абсурдні рішення в судах щодо перерахування бюлетенів на дільницях, я взагалі не можу прогнозувати ситуації. Може бути будь-що, починаючи від штурму і силового захоплення окружної комісії.
Представники Тетяни Засухи оскаржили 28 дільниць – 17 в Обухівському районі та 11 у Васильківському районі. Щодо деяких дільниць вона суди виграла, а в деяких програла. Навіть якщо в цих усіх дільницях визнають вибори недійсними, то я перемагаю. Але її позови задовольнили тільки у 18 випадках. На цих 18 дільницях 9400 голосів наших, і 4 тисячі за неї. Тобто, все одно наша перевага лишиться, навіть якщо там вибори скасують.
При цьому, ще вчора вийшли строки оскарження, й більше дільниць вона фізично не зможе оскаржити. Засуха усвідомлює, що я переміг, це вже очевидно для всіх.
Судові позови були абсурдні. Вона стверджує, що її спостерігач не був допущений на ДВК. При цьому інший її спостерігач вже був на цій дільниці. Ми на один суд приводили весь склад дільничної комісії разом з головою. Представники Засухи подавали підробне клопотання від голови, що він визнає позивні вимоги. Але суддя навіть в зал слухань не заходила, а винесла рішення через двері. Все куплено. Ми також подавали скаргу в апеляційний суд Києва, але й там рішення може бути замовлене.
Я не виключаю, що вона спробує визнати вибори на окрузі недійсними через ЦВК. За нашими даними, вона планує занести членам ЦВК 5 мільйонів доларів, щоб Центрвиборчком ухвалив таке рішення. Для неї ця сума абсолютно нормальна. Вона задекларувала статки в понад 400 мільйонів.
Ви з нею спілкувались особисто перед виборами?
Під час виборів я з нею спілкувався.
Вона намагалася якось домовитись, щоб ви їй не заважали, пропонувала гроші?
Ні, грошей вона не пропонувала. Просто Тетяна Засуха мені розповідала, що я не маю шансів на перемогу. Адже мене там ніхто в окрузі не знає, максимум, що я наберу – 3%. Вона ж стверджувала, що тут відома й все зробила для Київської області. Навіть сказала, що побудувала 800 кілометрів газопроводу. На моє питання, чи за свої гроші, відповіла – чоловік був губернатором. Але то ж були державні гроші, а це різні речі.
Погрожувала?
Ні, це був просто діалог. Насправді, Тетяна Володимирівна не серйозно до мене ставилась, не відчувала жодної небезпеки.
Ваша перемога стала для всіх несподіванкою. Засуха дійсно дуже впливова людина на окрузі, як вдалося її обійти? Бренд «Батьківщина» творить чудеса?
Ні. У нас була просто правильно проведена кампанія. Я взяв за основу англійську систему. Там всі депутати знають кожного виборця у своєму графстві. Я об’їздив усі села Обухівського і Васильківського району, обійшов міста.
Але люди кажуть, що проголосували за вас, не знаючи прізвища, просто побачивши партію «Батьківщина»…
Цей ефект може бути. Проте кожен свій крок на кампанії я перевіряв соціологічними дослідженнями. Дослідження показували, що бренд «Батьківщини» давав мені 15%. Хоча в самому Василькові бренд шкодив. Все інше – моя робота. Я їздив по селах, спілкувався з людьми, вів живу розмову й полеміку. Знову ж таки, інформаційний супровід у мене був побудований правильно.
Коли вас Об’єднана опозиція виставляла проти Засухи, серйозно сприймала, чи просто поставили аби кого, щоб закрити округ?
До речі, я безпартійний. Але дійсно, опозиція не могла знайти кандидата, який би не злякався змагатися з Тетяною Володимирівною. Всі інші просто злякалися, тому мою пропозицію балотувались підтримали. А мені Засуха здалася такою ж людиною, як і всі.
Ми провели кампанію, застосувавши модель спілкування від дверей до дверей. Мене ж ніхто не знав на окрузі. Найперше мене треба було зробити впізнаваним, а потім, щоб люди зрозуміли мої ідеї. Хоча визнаю, моїм головним агітатором була сама Тетяна Володимирівна.
Адже вона збирала всіх сільських голів, лікарів, вчителів й довбала, щоб ні в якому разі не надумали голосувати за Романюка. В нас же протестний електорат, що їм забороняли роботи, те вони і зробили. Навіть хто не знав про мене, дізнавався від пані Засухи.
Крім того, вона роздавала людям гречку, гроші, доходило навіть до того, що жом на корм селянам давала. Кожен сільський голова від неї отримав від 15 до 50 тисяч на вибори.
Хто вів вашу кампанію, з якими технологами працювали?
Центральний штаб мені допоміг тим, що в моєму розпорядженні було представництво в окружних комісіях та спостерігачі. В партії є структури на місцях і це дуже добре. А так ми все робили самі – я і мої соратники.
Так хто технологи, хтось же мав вам і про англійську систему кампанію і інші речі розповідати?
Та в Інтернеті все прочитали. Там все розписано, нічого нового не придумали. Нам ставили такі самі перепони, як опозиції по всій країні: забороняли зустрічі і так далі. Куди ми мали приїхати, організовували ярмарку, щоб зайняти площу.
Ви роздавали подарунки виборцям?
Я цим не займався, нічого не роздавали. Хіба що раз якимось борцям допомогли з їхніми виступами. Ще там якусь книжку історичну допомогли видати.
Ми бачили, як в Києві захищати перемогу опозиційних кандидатів приїздили лідери партій, багато депутатів. Чи вам в центрального штабу допомагають захистити результат?
В середу від центрального штабу заїжджали два депутати, один з них Віктор Олійник. В четвер потрібна була допомога людей з депутатськими мандатами, але не приїздили. В окружній комісії результат захищала моя власна команда.
Скажу так – я займався юридичним бізнесом, можу постояти за себе. Ви чули історію з інсуліновим заводом «Індар»? Я ж працював на заводі, коли його захоплював Василь Джарти, покійний кум Януковича. Тоді почав з ними воювати, після того власне й пішов у політику. Зрозумів, що інакше на систему впливати не можна, у владі така бандота, що працювати нормально не можливо.
А так я тримаю зв'язок з головою обласного виборчого штабу Костянтином Бондарєвим, доповідаю йому ситуацію. Надіюсь, що народні депутати мені будуть допомагати. Мені розповіли, що насправді зараз Тетяну Володимирівну підтримує Віктор Пінчук, це звідти настільки жорсткий спротив нашій перемозі.
Насправді так і є. Героя України Засуха отримала від Кучми. Вона прекрасно знає Людмилу, дружину Леоніда Даниловича. Думаю, вона передзвонила йому, й так включився Пінчук.
Тобто, це не центральний штаб Партії регіонів вас валить?
Так, це чисто її ініціатива. Там такий парадокс, якщо б скасували результати в окрузі, то Партія регіонів втратила б мандати по списку.
Яка роль губернатора Присяжнюка у вашій кампанії? Він часто їздив з пані Засухою…
Вона сказала їздити з нею та забезпечувати адмінресурсом. Скоріше, він її слухає, а не навпаки.
Який у вас бізнес, чим займаєтесь й звідки берете гроші?
В мене немає бізнесу. Я найнятий менеджер, директор підприємства ТОВ «МАКО», яке займається біотехнологіями.
Чим займаєтесь?
Не знаю навіть з чого почати. Є біопродукти, які дуже затребувані на світовому ринку. Там мова йде про інтерферони, інсуліни, тощо. В Україні дуже дешева робоча сила – науковці. Ви залучаємо клієнтів з-за кордону, контактуємо з місцевими науковцями й робимо для замовника всі ці документи й досліди. Це дуже дорого коштує, щоб провести дослідження і зареєструвати якийсь один препарат для ринку, треба від 3 до 5 мільйонів доларів.
У вас не було проблем, що назва компанії така сама, як і в корпорації Олександра Януковича – «МАКО»?
Мені про це казали. Виникали тричі певні проблеми. В Олександра Януковича холдинг «МАКО», а тому на виборчій кампанії нам закидали, що на ліках стільки грошей не заробиш, якійсь зв’язки вибудовували. Але це все чистий збіг.
В скільки вам обійшлася виборча кампанія - більше чи менше півмільйона доларів?
Набагато менше.
У вас на окрузі знялося близько десяти кандидатів, в тому числі і від «Удару». Це ви їх переконали зніматись?
Ні. Я ні з ким не домовлявся. «Удар» сам зняв, бо дуже вже одіозна фігура Тетяна Засуха. Вони не думали, що я виграю. Але я найперший почав кампанію в Київській області, працював на перемогу. Ще 20 червня штаб почав роботу.
Міжнародні спостерігачі заходили до Тетяни Засухи, спілкувалися з нею. Чи до вас вони заходили?
Були в нас ці спостерігачі, я їх в середу цілий день по судах тягав. Вони були шоковані. Їм дуже важко пояснити все, що відбувається. Це беззаконня навіть перекласти важко. Добре, що міжнародні спостерігачі ще досить працюють і все фіксують.
Фото: Персональний сайт Віктора Романюка
Коментарі — 0