Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Що нам говорить міжнародний досвід мирної реінтеграції

  • Наталія Іщенко

   Заступник директора Інституту світової політики

  • Розсилка
  Що нам говорить міжнародний досвід мирної реінтеграції

  Мир – це не обов'язково любов та дружба. Це може бути й ненависть, але тиха і пасивна

  1. Повноцінні вибори органів місцевої влади на окупованій території можна і треба проводити весь час окупації за участю переселенців на підконтрольній території.
  Тобто в нашому випадку – в Києві, Краматорську, Маріуполі, Харкові, Дніпрі і т.д. маємо обирати міські, районі, обласні ради та мерів ОРДЛО.
  2. Повне невтручання, так би мовити, іноземних сторін конфлікту. Постачання бойовиків та зброї в ОРДЛО з Росії має бути зупинено. Це обов'язкова умова. Іноді для цього достатньо домовленостей (так було в успішному прикладі). В нашому випадку для цього потрібен щільний контроль над кордоном Україна – РФ в зоні ОРДЛО.
  3. Тотальне роззброєння в ОРДЛО за допомогою міжнародної миротворчої (поліцейської) місії. Тотальне. Взагалі жодної одиниці зброї ні в кого, окрім міжнародної поліції (та й то пістолети).
  4. Міжнародна поліція змішана, складається з представників міжнародної організації, однієї і другої сторони.
  5. Уся діяльність на території, що деокуповується, – вибори, система влади, освітня програма, мовний режим – має бути адаптована до законів усієї іншої країни. Ніяких особливих статусів. Але мусить бути адаптаційний період, у тому числі з частковим визнанням легітимними документів часів окупації.  6. Амністія тим, хто брав участь у бойових діях, але не здійснив воєнних або кримінальних злочинів. Додатково список тих, на кого амністія не буде поширюватися в жодному разі.
  7. Спеціальні програми розбудови інфраструктури, розмінування, адресної підтримки тим, в кого зруйновано житло. Без надії на стовідсоткове фінансування з міжнародних фондів. (В успішному прикладі не було корупції.)
  8. Окрема проблема – громадянство. Успішний досвід мирної реінтеграції доводить, що необхідним є доказ лояльності нової владі через прийняття громадянства країни, проти якої нещодавно воювали захисники окупаційної адміністрації. Але я особисто не знаю, як це зробити в українських реаліях.
  9. Ніяких гуманітарних діалогів та дискусій про прощення, примирення та вибачення. Усі свої думки люди мають тримати при собі, і це запорука спокою. Бла-бла-бла тільки буде злити та обурювати людей. Чому так – див. наступний пункт.
  10. Найважливіше: метою мирної реінтеграції є територіальна цілісність держави та припинення бойових дій, а не «братство та єдність» народів. Тому завдання процесу – щоб кордони повернулися в свій довоєнний стан, а люди припинили вбивати одне одного. Це все.

  Джерело: блог Наталії Іщенко

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Ігор Ейдман
  Ігор Ейдман

  Соціолог

  Ірина Геращенко
  Ірина Геращенко

  Народний депутат України, віце-спікер

  Тарас Чорновіл
  Тарас Чорновіл

  Журналіст, політичний діяч

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ