Сергій Руденко Журналіст

Як Саакашвілі буде боротися за Україну без Порошенка

Михайло Саакашвілі

Саакашвілі - найбільш непередбачуваний політик в Україні. Якщо він чітко назвав мету - Україна без Порошенка, очікувати можна чого завгодно

Україна відмовила Міхеілу Саакашвілі в наданні політичного притулку. Про це в вівторок, 24 жовтня, заявив генеральний прокурор Юрій Луценко. За його словами, рішення Державної міграційної служби України відкриває шлях для депортації екс-президента Грузії на батьківщину. Той же, своєю чергою, не має наміру здаватися і готовий відстоювати свої права в українському суді. Це свідчить про те, що свої політичні плани Саакашвілі пов'язує саме з Україною.

Саакашвілі без українського паспорта

Три місяці тому Міхеіла Саакашвілі позбавили українського громадянства. Сталося це якраз під час приватної поїздки екс-президента Грузії до США. Формальним приводом для такого рішення офіційного Києва стали неточності під час заповнення документів, необхідних для отримання паспорта громадянина України. Чому українська влада не помітила цього раніше, питання риторичне. Адже Саакашвілі два роки був у команді Порошенка. Його називали одним із можливих кандидатів на посаду прем'єр-міністра в листопаді 2015 року. Але призначення не відбулося, а відносини президента України та екс-глави Грузії зіпсувалися рік тому. Саакашвілі пішов на відкритий конфлікт із Порошенком.

Відсутність громадянства не завадила Міхеілу Саакашвілі повернутися до України та продовжити політичну діяльність на чолі своєї партії «Рух нових сил». Драматичний прорив польсько-українського кордону, події навколо його повернення до України, поїздки без паспорта регіонами країни не дають чіткої відповіді на запитання: чому влада дозволила екс-президенту Грузії та колишньому главі Одеської області не лише безперешкодно їздити регіонами, а й займатися політичною діяльністю.

Позбавивши Міхеіла Саакашвілі українського громадянства, президент Петро Порошенко потрапив у доволі неприємну ситуацію. Передусім перед своїми західними колегами. Існують неписані закони для колишніх глав держав, які ніхто намагається не порушувати. Сказавши «а», Петро Порошенко, вочевидь, намагається зберегти хорошу міну за поганої гри: знайти вихід із ситуації, в яку сам себе загнав. Звинувачення в підготовці перевороту в Україні та висилання Саакашвілі до Грузії навряд чи вирішать ситуацію.

Грузинський акцент української опозиції

Навіть якщо Міхеіл Саакашвілі поверне українське громадянство через суд, то не зможе балотуватися ні в президенти України, ні в депутати Верховної Ради. Принаймні у 2019 році. Чинне українське законодавство не дозволить йому цього зробити. Тому можна припустити, що нинішня мета Саакашвілі в Україні - привести до парламенту партію «Рух нових сил», яку він очолює, а в ідеалі - виторгувати собі за нового складу Ради крісло прем'єр-міністра.

Очевидно, що для Міхеіла Саакашвілі протистояння з Петром Порошенком - не просто боротьба з нинішнім президентом України. Вони добре знають одне одного ще зі студентських років (навчалися на факультеті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка), обоє належали до найближчого оточення Ющенка, обоє брали участь у Помаранчевій революції та Євромайдані. Порошенко особисто запросив Саакашвілі до України, надав йому українське громадянство та призначив одеським губернатором. Тому позбавлення українського громадянства Саакашвілі тепер сприймає як особисту образу.

У боротьбі з Петром Порошенком Саакашвілі готовий об'єднуватися з усіма, хто нині перебуває в опозиції до влади - з лідеркою «Батьківщини» Юлією Тимошенко, з екс-головою СБУ Валентином Наливайченком, із мером Львова Андрієм Садовим. Для нього вони - політичні попутники. Для них він - «таран», здатний підірвати владу Порошенка та чинний політичний лад у країні. Кожна і кожен із вищезгаданих, звісно, розраховують на підтримку Саакашвілі під час майбутніх президентських і парламентських виборів. Але їхня гра з Саакашвілі триватиме доти, доки він не визначиться, кого підтримуватиме під час наступної президентської передвиборчої кампанії.

Україна без Порошенка - мета Саакашвілі

Міхеіл Саакашвілі заявив, що готовий боротися за Україну без Петра Порошенка. Виступивши одним із організаторів акції протесту 17 жовтня біля Верховної Ради, він повідомив про свій 70-денний план реформ для української держави. У цьому переліку - ліквідація депутатської недоторканності, ухвалення закону про імпічмент президента та заходи для боротьби з олігархами.

Словом, Саакашвілі готовий повторити успіх грузинських реформ в Україні. Але такої можливості в нього поки що немає. І невідомо, коли вона з'явиться. У відповідь 24 жовтня генеральний прокурор України Юрій Луценко звинуватив Саакашвілі в підготовці перевороту в країні та натякнув на його можливу екстрадицію до Грузії. За кілька днів до цього з України до Грузії депортували трьох людей із оточення Саакашвілі.

Декларуючи гасло «Україна без Порошенка», Саакашвілі поки не дає відповіді на просте запитання: а з ким він бачить Україну майбутнього? З Тимошенко? З Садовим? Із Коломойським? Чи з Саакашвілі? Нині опальний політик намагається грати з усіма. Поки що ця гра не дає відчутних результатів. Так, українці стомилися від війни та корумпованої влади. Так, усі хочуть стабільності та спокійного життя. Але вони поки що не готові виходити на вулицю й підтримувати Міхеіла Саакашвілі.

Політичне майбутнє екс-президента Грузії в Україні, а отже і майбутнє Петра Порошенка, залежатиме від того, у якому статусі перебуватиме в країні сам Саакашвілі. Поки українська влада, схоже, спускає на гальмах те, що діється навколо нього.

Нинішній глава держави та його соратники чекають, поки Міхеіл Саакашвілі вичерпається та політично «здується». І це, напевне, найбільша помилка. Колишній президент Грузії нині - найбільш непрогнозований політик в Україні і очікувати від нього можна будь-чого. Тим паче, якщо він чітко задекларував свою мету - Україна без Порошенка.

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: