Ельжбєта Лукачієвська: Санкції проти української влади не повинні вдарити по громадянах

Ельжбєта Лукачієвська: Санкції проти української влади не повинні вдарити по громадянах

Депутат Європарламенту дивується, чому команда Януковича вперто не йде на поступки в справі Тимошенко

Як і очікувалось, після Євро-2012 Україною і Європою знову постали невирішені проблеми. Справи Тимошенко і Луценка – верхівка айсбергу, але вони є тим лакмусовим папірцем, на який орієнтується європейська спільнота. Депутат Європарламенту Ельжбєта Лукачієвська визнає: поки що всі намагання Європи достукатись до української влади не мають успіху. Парламентар дивується впертості київських високопосадовців, ще раз закликає їх підтягуватись до європейських стандартів.

Як Ви оцінюєте нинішню ситуацію в Україні, зважаючи на той факт, що досі перебуває в ув’язнені колишній прем’єр – міністр Юлія Тимошенко?

Незважаючи на багато розмов і візити представників ЄС, в тому числі останній – за участі нашого екс-президента Олександра Кваснєвського і колишнього керівника Європарламента Пета Кокса, українська влада продовжує вперто стояти на своєму, заявляючи, що справа колишнього прем’єра пані Тимошенко - це внутрішня справа України. Не скажу, що від звільнення Юлії Тимошенко повністю залежить доля майбутнього діалогу поміж ЄС та Україною, але, вважаю, що, напевно, ця справа має і матиме потужний вплив на клімат такого діалогу. Це особливо важливо з точки зору роботи над угодою про Асоціацію ЄС – Україна, яка на цей час не призвела до підписання важливого документа.

Які інструменти застосовує Європейський парламент, здійснюючи свою політику стосовно України у зв’язку зі справою Юлії Тимошенко?

Це і вже згадувані візити, перманентна увага, контроль за ситуацією і діяльність, яка здійснюється через дипломатичні канали. Які були особливо інтенсифіковані напередодні Євро 2012, навіть застосовувались погрози бойкоту чемпіонату політиками Західної Європи. Однак у мене є стійке враження, що українська сторона начебто «окопалася на своїх позиціях» і на даний момент не демонструє прагнення до зміни точки зору в цьому питанні. Водночас не є таємницею, що мало хто вірить в об’єктивність вироку, який винесений в ході процесу колишнього прем’єра України. У сфері судочинства, так як і в інших питаннях, Україна зобов’язана підтягуватися до європейських стандартів.

Чи розглядатимуться на засіданнях Ради Європи більш серйозні санкції щодо України, на кшталт тих, які застосовані до Білорусії?

Мені здається, що домінувати мусять так звані м’які інструменти впливу – постійно мусимо брати до уваги те, аби дії, застосовані стосовно українського уряду, жодним чином не вдарили мешканців України. Тому такою важливою є діяльність, спрямована на підтримку громадянського суспільства в Україні, скажімо, обмін молоддю, спрощення візового режиму, співпраця на рівні місцевого самоврядування і таке інше. Хотіли б, аби Україна приєдналася до програми «Erasmus Mundus External Cooperation Window» «Міжнародна освітня програма «Еразмус Мундус: Вікно в Європейське Співробітництво» спрямована на розвиток взаєморозуміння і взаємовигідної співпраці в галузі вищої освіти між країнами Європейського Союзу та їх географічними партнерами, - ред.) і щоб розвивалась інтенсивна наукова співпраця.

Чи можна спостерігати в Європі щось схоже на те, що часом називають «втомою від України»?

Поза усілякими сумнівами переломним моментом для України була "помаранчева революція». Ця подія сколихнула величезні надії в країнах Західної Європи. Однак те, що відбулося пізніше для багатьох західних політиків стало потужним розчаруванням і втратою віри щодо перспектив України, яка змарнувала свої надзвичайні шанси швидкої євроінтеграції. Якби цього не відбулося, то Україна нині була б в групі державі приєднання до ЄС. Хоча навіть це не скасовує факту, що Україна в багатьох державах Євросоюзу має потужну підтримку і стійких симпатиків, а найпотужнішим речником України на форумах інституцій ЄС й надалі залишається Польща.

З чого це виникає? Які перспективи вимальовуються перед Україною , якщо йдеться про подальшу співпрацю з Брюсселем?

Потрібно пам’ятати, що в силу обставин Польща і країни Східної Європи найбільше зацікавлені членством України в ЄС. Бо такі середземноморські країни як Франція чи Італія більшого значення надають стосункам і співпраці з країнами Північної Африки чи Близького Сходу. Адже кожен прагне до найкращого забезпечення власних інтересів і нічого дивуватися, що часом можуть народжуватися конфліктні ситуації. Також варто зауважити, що нині Євросоюз бореться з проблемами, які викликала економічна криза, з безробіттям серед молоді чи видсутністю інструментів, які б зрушили економічний розвиток і створення робочих місць.

Чи можна на цю хвилину сробувати оцінити, коли Україна матиме шанси вступу до ЄС?

Якби мені довелося це окреслювати, я б сказала, що, звичайно, не буде такої перспективи ані під час цієї чи наступної каденції Ради Європи. Але те, що відбуватиметься далі дуже залежатиме від самих українців і від того, яким чином будуть досягати інтеграції з Європою. Велике значення у прагненні України до ЄС матиме Програма Східного Партнерства. Без сумніву, на користь Україні діє той факт, що її з країнами ЄС поєднують бізнес-інтереси, що завжди сприяє інтеграції.

У чому полягає підтримка Польщі для України на форумі ЄС?

Якщо глянете на склад делегації ЄС-Україна, то значну групу членів цієї делегації становлять польські євродепутати. Коли говоримо про резолюції стосовно України, то варто знати, що найчастіше їхніми авторами є поляки, а якщо з’являється щось дуже негативне щодо України, тоді не голосуємо і доводимо до того аби згладити такі прикрі ситуації. Було таке голосування, коли частина держав - перш за все Німеччина- вимагали дуже сурової критики України і застосування жорсткої позиції з боку ЄС, котре однак вдалося пом’якшити завдяки діяльності польських європарламентарів.

Чи торік, під час польського головування , вдалося використати такі можливості для промоції України?

У цій справі Польща мала дуже амбіційні плани, котрі , на жаль, зруйнували події, що мали місце в цей період. Саме тоді трапились конфлікти на Близькому Сході, вибухнули проблеми економічної кризи та іміграції і саме ці справи вимагали пріоритетної уваги. Окрім того, тоді ж виникло питання арешту та засудження Юлії Тимошенко, яке також не добре вплинуло на імідж України. Ми були промоутерами України настільки - наскільки це було можливо за тих умов.

Думаю, що дуже велике значення для іміджу України мало також Євро 2012 – Україна, як і Польща, була дуже позитивно сприйнята європейською спільнотою.

Яке значення матимуть парламентські вибори в Україні, які відбуться в наприкінці жовтня поточного року?

Дуже багато залежитиме від того, як чітко пройдуть вибори - а не від їхнього результату як такого, - бо, як відомо, всі ми хочемо, щоб вони були демократичними і щоб громадяни Україні самостійно ухвалили рішення стосовно свого майбутнього.

Багато залежатиме й від того наскільки чітко будуть дотримуватися процедури та принципи демократії в процесі голосування. Насамперед йдеться про те, щоб голосування відбулося у відповідності з євростандартами і щоб результати голосування відбивали преференції виборців.

Якщо Україна продемонструє відкритість і те, що їй нічого приховувати, це обов’язково позитивно вплине на її імідж.

Інтерв’ю з «РSZ» (Порталу Закордонних Справ) переклав Володимир Олійник

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: